Thursday, July 18, 2024
Home / Kultura  / Emoji, emotka, emotikona – wszystko o popularnych piktogramach

Emoji, emotka, emotikona – wszystko o popularnych piktogramach

Czym różni się emoji od emotikony?

Emoji, emotki, emotikony - czy wiesz o nich wszystko? / fot. Lidya Nada / Unsplash

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że emoji stały się językiem XXI wieku. Uśmiechnięta emotikona wyraża nasze emocje, flaga danego państwa – kierunek podróży na wakacje, a plany obiadowe dumnie prezentuje emotka makaronu, zupy czy steku. Coraz chętniej zastępujemy słowa i zdania znakami graficznymi. Nic dziwnego – tak jest szybciej, zabawniej, a do tego zrozumiale. Ale czy na pewno? Niewłaściwie użyta emotka może całkowicie zmienić wydźwięk i sens naszej wiadomości. Aby unikać nieporozumień w komunikacji, przypominamy znaczenie najpopularniejszych emotikonek i przedstawiamy emoji translator

 

Co to jest emotka?

Emotka vs. emoji – co to jest i czym różnią się od siebie? Chociaż najczęściej te pojęcia stosujemy zamiennie, nie do końca oznaczają to samo. Można powiedzieć, że emotikony są starszym rodzeństwem emoji. Emotką nazywamy ciąg znaków na klawiaturze, które odczytujemy w jednoznaczny sposób. Twórcą pierwszej emotikony na świecie był amerykański informatyk Scott Fahlman. Była to reakcja wykładowcy na żart jednego ze studentów, którego wiadomość została potraktowana poważnie przez resztę grupy i wywołała niemałe zamieszanie. W 1982 roku Fahlman zaproponował swoim studentom, aby żartobliwe wiadomości opatrywali ciągiem znaków „🙂”, a przeciwne do nich znakami „🙁”. Właśnie wtedy nastąpił przełom w komunikacji internetowej.

Wiadomość dotycząca emotikon i emoji

Treść wiadomości wysłanej przez Scotta Fahlmana do studentów w 1982 roku

Z kolei emoji pierwszy raz pojawiły się na przełomie XX i XXI wieku. Krajem, z którego się wywodzą jest Japonia. Emoji to piktogram, czyli obrazkowe przedstawienie emocji 😍 (a w ostatnich latach też zwierząt 🐶, roślin 🌷, przedmiotów 🎻 czy obiektów 🏠). W 2011 roku firma Apple rozpowszechniła używanie emoji, dodając cały katalog tych piktogramów do ówczesnego modelu iPhone. Dziś znają i używają ich niemal wszyscy internauci.

 

Emotki – Facebook, Instagram, Discord – czemu są różne?

Emoji różnią się między sobą. Każda aplikacja i system operacyjny posiada swoją wersję graficzną. Dodatkowo wraz z każdą aktualizacją zmienia się nieco szata graficzna znanych piktogramów i dochodzą nowe. Dlatego emotikony Facebookowe czasem różnią się od tych, które znajdziemy na Instagramie, TikToku czy Twitterze. Niektóre aplikacje posiadają swoje unikatowe, charakterystyczne emoji, jak np. emotka Discord. Inaczej wyglądają emotikony w systemie Android, a inaczej w iOS. Jednak mimo drobnych różnic estetycznych, dana emoji (np. serduszko) niesie za sobą to samo znaczenie, niezależnie od systemu operacyjnego czy używanej aplikacji.

 

Przeczytaj również: Czy można uzależnić się od dodawania zdjęć na Instagramie?

 

Emoji do skopiowania – skąd je brać?

Zalety emotek w komunikacji są niepodważalne: pozwalają jasno wyrazić, co myślimy i czujemy w danej chwili, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia nieporozumienia między nami a naszym rozmówcą. Większość z nas nie wyobraża sobie nieformalnej rozmowy bez używania emoji.

Popularne komunikatory mają najczęściej swoje bazy emotek. Czasami zdarza się jednak, że chcemy użyć emotikony w aplikacji, która nie jest do tego przystosowana i nie ma swoich własnych piktogramów. Co wtedy? Nic prostszego, wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „emotki do skopiowania”, a od razu pojawią się całe biblioteki emoji – w dodatku w większości darmowe. Do najpopularniejszych z nich należą emojiteka.pl czy symboliki.com. Wystarczy wybrać emotkę, skopiować ją i wkleić w wybrane miejsce, na przykład na naszą własną stronę internetową – w końcu obraz przyciąga uwagę o wiele bardziej niż tekst.

 

Emotikony z klawiatury – najpopularniejsze emotki ze znaków

Emotki możemy dodawać do konwersacji, posługując się bankiem emoji lub wpisując je samodzielnie na klawiaturze. Wówczas ciąg znaków zostanie automatycznie zmieniony na współczesne emoji. Oto najpopularniejsze emotikony z klawiatury:

 • 😄 Uśmiech: 🙂 lub 😉 lub 😀 lub ;D lub =) 
 • 😝 Uśmiech z pokazaniem języka: 😛 lub ;P lub ;p lub =P
 • 😭 Smutek: 🙁 lub ;c lub :c lub ;( lub :'(
 • 😲 Zdziwienie: :O lub 😮 lub ;o
 • 👍 Kciuk w górę: (Y) lub (y)
 • 👎 Kciuk w dół: (N) lub (n)
 • ❤️ Serce: <3 
 • 💔 Złamane serce: </3
 • 😇 Aniołek: O:)
 • 😈 Diabełek: 3:)
Infografika o emoji i emotikonach z klawiatury

Najpopularniejsze emotikony z klawiatury

 

Znaczenie emotek – najpopularniejsze emoji

Znaczenie emotek jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala dobrze odczytać intencje naszego rozmówcy. Oczywiście bywa też tak, że używamy jakiejś emotki ironicznie – wtedy niewinny uśmieszek może oznaczać zupełnie coś innego. Większość emoji ma jednak swoje stałe znaczenie a jego znajomość jest kluczowa, aby sprawnie poruszać się po wirtualnym świecie.

Najpopularniejsze emotikony:

 • ❤️ Serce – emotka, która ma raczej stałe znaczenie. Czerwone i różowe 💗 serca oznaczają miłość, troskę, zachwyt. Niebieskie 💙 serce symbolizuje przyjacielską lojalność i wierność, zielone 💚 – młodość, świeżość i bliskość z naturą, żółte 💛 – radość i szczęście, a białe 🤍 – niewinność, lojalność, zaufanie. Z kolei czarne 🖤 serce jest wyrazem smutku i żalu
 • 🤗 Emotka przytulania przedstawia uśmiechniętą buzię z dłońmi wyciągniętymi w stronę naszego rozmówcy. Emoji uścisku wysyłamy, kiedy chcemy okazać komuś nasze wsparcie lub dodać otuchy
 • Emotka sexu może występować pod różną postacią. Do najpopularniejszych emoji oznaczających seks należą: flirtujący uśmieszek 😏, lizak 🍭 (seks oralny), bakłażan 🍆 (penis), brzoskwinia 🍑 (pośladki), wiśnie 🍒 (kobiece piersi), język 👅 (seks oralny)
 • 😀 Emotka „uśmiech” – niepodważalna królowa emoji, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Zmieniana, rozwijana i ulepszana wiele razy, tak, żeby znaleźć idealny uśmiech na każdą okazję – od prostego, delikatnego uśmiechu 🙂, przez rumieńce 😊 i radość od ucha do ucha 😁
 • 😢 Smutna emotka, zupełnie jak wesoła, posiada wiele wersji. Od przygnębienia 😔, przez głęboki smutek ☹️, płacz 😭 aż po prawdziwą rozpacz 😩
 • 😡 Emotka nienawiści jasno wyraża nasze intencje. Występuje najczęściej w dwóch wersjach – słabszej, czyli czerwonej buźki z niezadowoloną miną 😡 oraz mocniejszej, tj. z ocenzurowanym przekleństwem 🤬. Czasami za emotkę nienawiści uważa się podstawową wersję emoji uśmiechu 🙂, jednak to od charakteru i relacji rozmówców zależy, w jakim kontekście zostanie użyta.

 

Może cię zainteresować:  Oni wiedzą, jak robić internety. 7 niepróżnych i zabawnych instagramów polskich gwiazd

 

Translator emoji – co to takiego?

Emojitranslate.com to translator emoji, czyli aplikacja, która przypomina słownik internetowy. Co w nim więc takiego niezwykłego? Otóż w przeciwieństwie do zwykłych tłumaczy, emoji translator polski język zamienia na emotikony. Wystarczy, że wybierzemy nasz język z ponad 100 różnych możliwości, wpiszemy dowolny tekst (mogą to być całe zdania), a automatycznie zostanie on zastąpiony emotkami. Oczywiście nie każde słowo ma swój graficzny odpowiednik. Jednak zamienienie już kilku fragmentów na piktogramy z całą pewnością uatrakcyjni wizualnie naszą wiadomość. Jak to wygląda w praktyce?

Zdanie przetłumaczone w translator emoji

Przykładowe zdanie przetłumaczone przy użyciu translatora emoji

Dzięki temu wiadomość wciąż jest jasna i czytelna, ale z pewnością bardziej przyciąga uwagę.

 

Zobacz też: Portale randkowe i aplikacje na telefon – ranking

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ