Wednesday, May 22, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Elisabeth Moss: Tej dziewczynie się ufa

Elisabeth Moss: Tej dziewczynie się ufa

Dlatego jak najszybciej obejrzyj „Opowieść Podręcznej”!

THE HANDMAID'S TALE -- The drama series, based on the award-winning, best-selling novel by Margaret Atwood, is the story of life in the dystopia of Gilead, a totalitarian society in what was formerly part of the United States. Facing environmental disasters and a plunging birthrate, Gilead is ruled by a fundamentalist regime that treats women as property of the state. As one of the few remaining fertile women, Offred (Elisabeth Moss) is a Handmaid in the Commander’s household, one of the caste of women forced into sexual servitude as a last desperate attempt to repopulate a devastated world. In this terrifying society where one wrong word could end her life, Offred navigates between Commanders, their cruel Wives, domestic Marthas, and her fellow Handmaids – where anyone could be a spy for Gilead – all with one goal: to survive and find the daughter that was taken from her. Offred (Elisabeth Moss), shown. (Photo by: Take Five/Hulu)

Podobno, gdy tylko pojawił się pomysł na serial „Opowieść Podręcznej” na podstawie powieści Margaret Atwood, od razu wiedziano, że główną rolę zagra w nim Elisabeth Moss. Kim jest dziewczyna, która jest gwarancją tego, że serial, w którym wystąpi, stanie się kultowy?

Elisabeth Moss – producentka i aktorka „Opowieści Podręcznej”

W „Opowieści Podręcznej” Elizabeth Moss gra tytułową postać, która jest seksualną niewolnicą, sprowadzoną do roli chodzącej macicy, inkubatora. Akcja serialu toczy się w Republice Gileadzkiej czyli w państwie, które powstało na terenach Stanów Zjednoczonych. W wyniku klęsk ekologicznych, ekonomicznych, upadku ludzkości i bezpłodności do władzy dochodzi organizacja terrorystyczna, która swoją ideologię opiera na dosłownej interpretacji Starego Testamentu.

Elizabeth Moss

Elizabeth Moss / fot. Jill Greenberg/Hulu

Osią serialu są losy June, której Bank Myśli Synów Jakuba odebrał imię, męża, córkę, wolność i godność. Postać grana przez Elisabeth Moss – Offred (imię niewolnicy nadane od nazwiska jej właściciela) jako płodna kobieta, zostaje schwytana w trakcie ucieczki i trafia do Czerwonego Centrum, gdzie kobiety wymyślnymi torturami zostają przystosowane do ról Podręcznych. Wkrótce ma urodzić dziecko swoim oprawcom.
Pierwszy sezon ogląda się z przerażeniem i zachwytem. Serial jest niewygodny, ważny i na długo pozostaje w głowie.

„Opowieść Podręcznej” obejrzysz na platformie Showmax / fot. George Kraychyk/Hulu

„Opowieść Podręcznej” obejrzysz na platformie Showmax / fot. George Kraychyk/Hulu

Nie tylko Peggy Olsen

Dzięki zeitgaistowi, czyli trafieniem w odpowiedni moment, serial robi wrażenie i błyskawicznie stał się modny w kręgach przeciwników Donalda Trumpa i uczestników Czarnego Protestu. Większość jednak nie analizuje serialu wyłącznie pod kątem „praw kobiet” – to po prostu dobry serial z genialną obsadą (Ann Dowd jako okrutna ciotka Lydia gra tak, że widz czasami nie wie, czy ją kocha, czy nienawidzi) i świetną muzyką. Pomimo utrzymania konwencji socjologicznej fantastyki naukowej, serial przeraża tym, jak aktualne i rzeczywiste mogą stać się tezy głoszone przez Bank Myśli Synów Jakuba.
Powieść Margaret Atwood została zekranizowana w sposób mistrzowski. Niewątpliwie jest to również zasługą 35-letniej aktorki, którą The Globe okrzyknął najlepszą aktorką dramatyczną w historii seriali telewizyjnych.
Nic w tym dziwnego. Wyobrażacie sobie „Mad Menów” bez Elisabeth Moss i jej postaci – Peggy Olsen, która z zakompleksionej sekretarki zmienia się w pierwszą ważną kobietę w świecie agencji reklamowych? No właśnie.

 

 

Peggy | Season 5 Promo Shoot #madmen #peggyolson #elisabethmoss #madmenpics

Post udostępniony przez Mad Men (@madmenpics)

Kim jest Elisabeth Moss?

Elisabeth Moss ma niezwykły i rozumny dar do wybierania ról, w które się wciela. Jej gest, mimika i może nieco drażliwy tembr głosu sprawiają, że jej postaciom po prostu się ufa. Nie bez znaczenia jest też uroda aktorki. Elisabeth Moss nie jest jedną z wielu jednakowych ciź. To normalna kobieta z iskrą w oku. Reżyserka, Jane Campion, powiedziała o niej, że jest jak Mona Lisa – nie pokazuje wiele, a jednak…

Moss urodziła się w 1982 roku w Los Angeles. Jej rodzice byli muzykami i scjentologami. Dużą rolę w jej życiu odegrał balet, który rzuciła dla aktorstwa w wieku 15 lat. Aktorka jest domatorką i uwielbia oglądanie telewizji. Ma za sobą krótkie i nieudane małżeństwo z komikiem Fredem Arminsenem, który podobno zawiódł się tym, że ożenił się z Elisabeth, a nie z Peggy Olsen…
Aktorka jest zdobywczynią Złotego Globu. Innymi ważnymi produkcjami z jej udziałem są: Top of The Lake, The West Wing, The Square, czy Girl, Interrupted.

Agna Karasińska

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ