Tuesday, March 5, 2024
Home / Kultura  / Elif Shafak, „Honor”

Elif Shafak, „Honor”

Kurdyjsko-turecka rodzina Topraków szuka szczęścia na emigracji, ale trudno znaleźć szczęście gdziekolwiek, skoro nie odnajduje się go w sobie. Małżeństwo Pembe i Adema od początku naznaczone było zgodą na namiastkę szczęścia, połowiczność, na autodestrukcję –

Elif Shafak, "Honor"

Elif Shafak, "Honor" / fot. materiał prasowy

Kurdyjsko-turecka rodzina Topraków szuka szczęścia na emigracji, ale trudno znaleźć szczęście gdziekolwiek, skoro nie odnajduje się go w sobie. Małżeństwo Pembe i Adema od początku naznaczone było zgodą na namiastkę szczęścia, połowiczność, na autodestrukcję – jakby skazani byli na wypełnianie wyroków bezlitosnego fatum.

Elif Shafak, "Honor"

Elif Shafak, „Honor” / fot. materiał prasowy

Skomplikowaną historię rodziny mozolnie odtwarza Esma, która czeka na wyjście z więzienia brata. To będzie bolesne spotkanie, bo Iskender, zabijając matkę, usiłował ocalić honor rodu. Trudno nie zwrócić uwagi na feministyczne przesłanie książki: to nie mężczyzna uzależniony od hazardu, porzucający żonę i dzieci dla tancerki erotycznej hańbi rodzinę, ale odrzucona kobieta, która (bardzo dyskretnie i niewinnie zresztą) próbuje odzyskać prawo do własnego życia, nie zaniedbując przy tym swoich obowiązków. Elif Shafak przy okazji zabiera również głos w dyskusji o pozorach integracji. Im bardziej ojciec oddala się od tradycji, tym bardziej przyciąga ona syna bezwstydnie korzystającego ze swobody wielokulturowego, liberalnego zachodniego społeczeństwa. (Wydawnictwo Literackie)

Łucja Kucia

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ