Elektroniczna niania – co potrafi i ile kosztuje
Elektroniczna niania nie zastąpi człowieka i jest jedynie pomocą w codziennej opiece nad maleństwem
Elektroniczna niania to urządzenie, które pokocha każda świeżo upieczona mama. Sprawdzi się ono przede wszystkim w dużym domu, a także w przypadku wcześniaków, które wymagają szczególnej obserwacji podczas snu. Czym jest elektroniczna niania oraz ile kosztuje takie urządzenie?
Czym jest elektroniczna niania
Na początek należy wyjaśnić, że elektroniczna niania nie ma na celu zastąpić opieki matki, ale jedynie ją wesprzeć. Urządzenie to posiada wiele funkcji umożliwiających wygodne monitorowanie dziecka, które znajduje się w innym pomieszczeniu poza zasięgiem wzroku oraz słuchu opiekunów. Elektroniczna niania to zazwyczaj dwa urządzenia: nadajnik oraz odbiornik.
Wyposażony w mikrofon i często również w kamerę nadajnik umieszcza się w pokoju dziecka, natomiast odbiornik posiada głośnik i ten element powinien znajdować się przy rodzicach. Nadajnik rejestruje w czasie rzeczywistym dźwięki lub obraz, które przekazywane są do odbiornika. Rodzice więc mogą cały czas mieć podgląd tego, co dzieje się w pokoju i szybko reagować na każdy niepokojący sygnał. Funkcje elektronicznej niani różnią się w zależności od modelu. Wyróżniamy:
- Nianie audio, czyli najprostszy i zarazem najtańszy model urządzenia, którego funkcja ogranicza się do przekazywania dźwięku między nadajnikiem a odbiornikiem.
- Nianie audio-wideo, w których nadajnik wyposażony jest w mikrofon oraz kamerę, natomiast odbiornik – w głośnik i wyświetlacz. Rozwiązanie to jest idealne w przypadku osób, które potrzebują przebywać w osobnym pokoju oddalonym od sypialni dziecka, lecz chcą mieć cały czas maleństwo na oku.
- Nanie wi-fi to urządzenia działające w oparciu o router umożliwiający połączenie bezprzewodowe. Odbiornikiem wówczas może być dowolne urządzenie mobilne takie jak komputer, tablet czy telefon, z poziomu którego można dowolnie zarządzać ustawieniami kamery, a także mówić do dziecka lub włączać mu muzykę czy inne kojące dźwięki. Zaawansowane funkcje takiego urządzenia pozwalają również kontrolować temperaturę w pokoju.
Oprócz wyżej wymienionych funkcji w ramach poszczególnych modeli warto wspomnieć również o możliwości monitorowania oddechu za pomocą specjalnych dysków wsuniętych pod materac dziecka. W ten sposób rodzic może otrzymać sygnał o zatrzymaniu oddechu dziecka już po 15-20 sekundach.
Kiedy warto kupić elektroniczną nianię
Urządzenie to okazuje się doskonałym wsparciem w codziennej opiece nad dzieckiem, zwłaszcza w przypadku osób, które posiadają więcej niż jedno dziecko czy też mieszkających w dużym domu. Elektroniczna niania często wybierana jest przez mamy pracujące zdalnie, na przykład w pomieszczeniu obok czy w sytuacji, gdy w domu często bywają goście. I wreszcie urządzenie to sprawdza się wtedy, gdy powierzamy opiekę nad dzieckiem innym i zwyczajnie chcemy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Ile kosztuje elektroniczna niania?
Koszt najprostszego urządzenia to ok. 100zł. Jeśli chcemy zakupić sprzęt z kamerą, musimy liczyć się wydatkiem rzędu 200-300zł. Bardziej zaawansowane elektroniczne nianie mogą nas wynieść nawet 700zł. Wszystko zależy bowiem od jakości i funkcji urządzenia. Wydatek ten jest jednak wart swojej ceny, jeśli zależy nam na tym, aby mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym dzieckiem podczas gdy spędzamy czas w innym pomieszczeniu. W przypadku braku środków na zakup elektronicznej niani dobrym rozwiązaniem może być pożyczka 200zł przez internet, którą możemy spłacić w dogodnym, ustalonym w umowie terminie.
Pamiętajmy jednak, że elektroniczna niania nie zastąpi człowieka i jest jedynie pomocą w codziennej opiece nad maleństwem.
źródło: materiał Partnera MK