Friday, February 23, 2024
Home / Moda  / Design  / Design z całego świata

Design z całego świata

Chcesz mieć mieszkanie w stylu śródziemnomorskim? Urządzi je dla Ciebie rodowita Greczynka. A może dom w stylu prowansalskim? Dostaniesz projekt od Francuza, który urodził się i wychował w Prowansji.

Chcesz mieć mieszkanie w stylu śródziemnomorskim? Urządzi je dla Ciebie rodowita Greczynka. A może dom w stylu prowansalskim? Dostaniesz projekt od Francuza, który urodził się i wychował w Prowansji. Bo osoby żyjące w danym regionie, najlepiej rozumieją jego kulturę i styl. Z takiego założenia wyszła Marta Eljasiak tworząc międzynarodowy zespół architektów i projektantów El Dekorator.

El Dekorator – design z całego świata

Zdjęcie 1 z 7

Afrykański / fot. materiał prasowy

 

Miasto Kobiet: Podobno zaczęło się od Hiszpanii…

Tak, a dokładnie od Barcelony, w której designie zakochałam się od pierwszego wejrzenia. I nie chodzi tu tylko o architekturę. Oczywiście, Hiszpanie – otoczeni na co dzień budynkami szalonego Gaudiego, wizjonerskimi konstrukcjami Santiago Calatravy, duchem Velazqueza, Goi, El Greco i wiecznie świecącym słońcem – są niezwykle otwarci na kolor, formę. Bawią się designem i są odważni w tworzeniu nowych rozwiązań architektonicznych. Ale tą odwagę widać wszędzie; w ubiorze, wzornictwie użytkowym, sklepowych witrynach, a nawet na klatkach schodowych. Kiedy spacerowałam po Barcelonie, obserwowanie tych kolorowych zjawisk było dla mnie niesamowitą przygodą. Prowadząc studio projektowania wnętrz w Warszawie, nie mogłam nie podjąć próby przeszczepienia hiszpańskiego podejścia do designu na grunt Polski. Tak narodził się El Dekorator.

Miasto Kobiet: Co to dokładnie jest?

El Dekorator to międzynarodowy team projektantów i architektów, który zaczęłam tworzyć w Barcelonie. Do jego hiszpańskich designerów dołączyli z czasem projektanci z Włoch, Kanady, Grecji i oczywiście Polski. Udało mi się połączyć tych wszystkich młodych, otwartych ludzi w jednym, zgranym zespole. Jest wśród nas m.in. Andi Hoxha – Włoch mieszkający na co dzień w Krakowie, Kanadyjka Celine Doiron, która studiowała architekturę we Włoszech, a teraz mieszka w Warszawie. I wiele innych osób. To profesjonaliści z różnych stron świata, ludzie kreatywni, otwarci na potrzeby Klientów, co osobiście bardzo cenię.

Miasto Kobiet: Na jakiej zasadzie działa El Dekorator?

Międzynarodowy zespół ściśle ze sobą współpracuje. Każdym naszym Klientem opiekuje się polski koordynator i architekt prowadzący. W zależności od wybranego stylu ( a tu nie ma ograniczeń; może to być bogaty styl bizantyjski, romantyczny prowansalski, orientalny. Kombinacje i możliwości są nieograniczone) do projektu przydzielony zostaje projektant zagraniczny, który najbardziej „czuje” ustalony styl. W takim zespole powstaje projekt wyjątkowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego Inwestora. Jeśli projekt tego wymaga sprowadzamy meble i elementy dekoracji z zagranicy. Projektujemy do momentu, kiedy klient będzie zadowolony ze wspólnie osiągniętej wizji. Na koniec wdrażamy projekt w życie.

Miasto Kobiet: Gdzie Pani znajduje tych wszystkich zagranicznych projektantów?

Od półtora roku mieszkam w Katalonii, w miasteczku leżącym 100 km na południe od Barcelony i chyba tutaj poznałam najwięcej osób zafascynowanych współczesnym designem. Ponadto dużo podróżuję. Z każdej wyprawy przywożę nie tylko pamiątki materialne, ale i… nowe znajomości, kontakty, adresy. Wynika to trochę z mojej osobowości i wyuczonego zawodu dziennikarza. Zawsze chcę zobaczyć jak najwięcej, dowiedzieć się jak najwięcej. Wybierając projektantów do zespołu El Dekorator uwzględniałam nie tylko ich portfolio, ale też podejście do świata i postrzeganie rzeczywistości. Chciałam, by team El Dekorator proponował niezwykłe rozwiązania i był odpowiedzią nawet dla najbardziej wymagających klientów.

Miasto Kobiet: Czy ciężko jest koordynować międzynarodowy zespół?

Absolutnie nie. Część ze współpracowników mieszka w Barcelonie, więc mam z nimi stały kontakt. W każdym miesiącu jestem dwa tygodnie w Hiszpanii, dwa w Polsce. Zresztą żyjemy w dobie Internetu, możemy stale wymieniać się pomysłami i projektami. W pracy zespołowej ważne jest to, by każdy miał swoje jasno określone zadanie. W naszym zespole architekci zajmują się sprawami technicznymi. Projektanci wnętrz dobierają meble i dodatki. Koordynator czuwa nad terminami i przepływem informacji. Ja staram się by zespół był stale na bieżąco z najnowszymi trendami i sprowadzam dla klientów elementy wyposażenia wnętrz nawet z najdalszych zakątków świata.

Miasto Kobiet:Jak to się stało, że dziennikarka ma firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz?

Myślę, że dziennikarzem człowiek się rodzi, a nie staje się nim. Ja urodziłam się dziennikarzem piszącym i z czasem zaczęłam pisać głównie o designie, co zaowocowało stałą, trwającą do dzisiaj, współpracą z bardziej znanymi portalami. Wnętrzarstwo zaczęło być moją niszą. Wzornictwo, design, sztuka – to wszystko zafascynowało mnie na tyle, że postanowiłam w tę stronę skierować zawodową drogę. Najpierw powstało studio projektowania wnętrz Beautiful Minds, teraz El Dekorator. Zobaczymy, co dalej…

Rozmawiała Joanna Fortuna

Marta Eljasiak właściciel pracowni projektowych: El Dekorator i Beautiful Minds

[Not a valid template]

El Dekorator, ul. Słowackiego 12 (Przy Pl. Wilsona), Warszawa, tel. 512 508 555, biuro@eldekorator.pl

Beautiful Minds, ul. Grzybowska 2/82, Warszawa, tel. 698 692 704, biur@piekneumysly.pl

Zapraszamy na: www.eldekorator.pl oraz www.beautifulminds.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ