Ekspert IMGW ostrzega przed wielką wodą. Jak przygotować się do ewakuacji?
Cała Polska solidaryzuje się z poszkodowanymi w powodzi
W związku z obecnymi intensywnymi opadami deszczu, które spowodowały już znaczne podtopienia w Polsce i Czechach, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski, ostrzega przed długotrwałym zagrożeniem powodziowym.
Wielka woda
Chociaż porównania do katastrofalnej powodzi z 1997 roku wydają się na razie przedwczesne, sytuacja jest alarmująca.
– Nie powinniśmy porównywać kataklizmów, bo dramat ludzki teraz jest ogromny. Opady są nieco mniejsze, a same wezbrania przeważnie niższe niż podczas powodzi tysiąclecia. W 1997 r. spadło nawet do 600 mm deszczu w krótszym czasie, dziś jest nieco ponad 400 mm. Na razie możemy powiedzieć, że lokalnie rekordy z tamtej powodzi są przekroczone, choćby w Kłodzku, które jest podtopione. Jednak analizując maksymalne stany wody, to dziś przeważnie są o kilka centymetrów niższe niż przed laty. Do tego na dziś jest mniejszy obszar objęty powodzią i mniejsze są wezbrania wód
– wyjaśnia Grzegorz Walijewski.
Walijewski mówi, że w nocy stan alarmowy zostanie przekroczony w Opolu, natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek we Wrocławiu.
– Tam pojawia się też problem rzeki Ślęza, też jest przekroczony stan alarmowy… Powiem wprost, to wszystko musi spływać. Jeśli ktoś może, niech się przygotuje na wielką wodę. Musimy słuchać komunikatów i ostrzeżeń oraz poleceń służb.
Fala powodziowa, jak prognozuje ekspert, będzie przemieszczać się przez południową Polskę przez najbliższe dwa tygodnie, bez wyraźnie widocznej kulminacji wezbrania na Odrze.
– Nie jesteśmy w stanie dziś powiedzieć, jak długo będzie to wezbranie trwało. Szacunkowo można założyć, że stany alarmowe będą przekroczone na całej długości górnej i środkowej Odry aż do ujścia w Nysy Łużyckiej
– podsumowuje rzecznik IMGW-PIB.
[więcej na: https://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/ekstremalna-pogoda-w-polsce-ekspert-powiem-wprost-przygotujcie-sie-na-wielka-wode/48km4wg]
Solidarność w obliczu katastrofy. Polskie miasta ruszają z pomocą dla powodzian
W wyniku katastrofalnych powodzi, które nawiedziły południe Polski, tysiące ludzi stanęły w obliczu dramatu zniszczeń i strat. Woda, która wdarła się do domów, osiągając niekiedy pierwsze piętro, nie oszczędziła niczego na swojej drodze. Władze lokalne oraz organizacje społeczne zareagowały błyskawicznie, uruchamiając zbiórki dla poszkodowanych.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, w obliczu sytuacji w Głuchołazach, Nysie i Kłodzku, gdzie poziom wody osiągnął alarmujące 800 cm, wyraził solidarność z poszkodowanymi.
– To nasz obowiązek, by pomóc tym, którzy teraz najbardziej tego potrzebują
– powiedział, ogłaszając zbiórkę niezbędnych artykułów takich jak woda, środki czystości i żywność.
Inicjatywę wsparcia mieszkańców dotkniętych powodzią podjęły również inne miasta. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, zachęcał do przynoszenia darów, podobnie jak prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który szczególnie podkreślił potrzebę pomocy zwierzętom.
Poznań nie pozostał obojętny na los powodzian, organizując zbiórkę w Górczyńskim Klubie Seniora. Kraków, który uniknął poważniejszych strat, również włączył się w pomoc, jak informuje prezydent miasta, Aleksander Miszalski. Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa, apeluje o wsparcie i solidarność z ofiarami powodzi. Z kolei w Kłodzku, jednym z najbardziej poszkodowanych miast, burmistrz Michał Piszko udostępnił numer konta, na które można wpłacać środki finansowe. Działania pomocowe podejmują również inne miasta, takie jak Stalowa Wola, Sanok, Przeworsk czy Gdańsk, gdzie Fundacja Gdańska inicjuje zbiórkę na zakup sprzętu mającego minimalizować straty powodziowe.
Katastrofa naturalna, która dotknęła południową Polskę, wywołała falę solidarności w całym kraju. Władze miejskie, organizacje charytatywne oraz zwykli obywatele łączą siły, by wspierać tych, którzy nagle stracili prawie wszystko. To pokazuje, że w obliczu tragedii, społeczność potrafi zjednoczyć się i działać dla wspólnego dobra.
[Więcej na: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/katastrofalna-powodz-na-poludniu-polski-miasta-uruchomily-zbiorki/538t4ln]
Jak przygotować się do ewakuacji? Instrukcja MSWiA
Wobec narastającego zagrożenia powodziowego na południu kraju, mieszkańcy województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego stają przed koniecznością szybkiego reagowania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w obliczu nieprzewidywalnego żywiołu podkreśla konieczność bycia gotowym do natychmiastowej ewakuacji. W serwisie X opublikowano szczegółowe wytyczne, jakie środki należy podjąć możliwie wcześniej.
W sytuacji, gdy liczy się każda sekunda, MSWiA zwraca uwagę na konieczność wcześniejszego ustalenia planu działania oraz środków komunikacji dla wszystkich członków rodziny, w tym dzieci i osób starszych.
W ramach przygotowań do ewakuacji ministerstwo wskazuje na trzy kluczowe aspekty: posiadanie przy sobie dokumentów tożsamości oraz telefonu komórkowego z naładowaną baterią, przygotowanie zwierząt hodowlanych i ustalenie z sąsiadami wzajemnej pomocy, a także bezwzględne stosowanie się do poleceń służb ratunkowych.
Apeluje się o zachowanie spokoju i efektywność działań, by w krytycznym momencie nie tracić cennego czasu na poszukiwanie dokumentów. Ewakuacja musi przebiegać sprawnie i bezpiecznie, a odpowiednie przygotowanie może okazać się kluczowe.
[Więcej na: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/jak-przygotowac-sie-do-ewakuacji-wytyczne-mswia/041je48]