Thursday, May 23, 2024
Home / Kultura  / Ekojazda – jakie posiada zalety?

Ekojazda – jakie posiada zalety?

Ekojazda dla większości kierowców kojarzy się ze sposobem prowadzenia samochodu, który pozwala na jak najmniejsze zużycie paliwa. Jest w tym dużo prawdy, ale czy to jedyny cel tak popularnego na zachodzie eco – drivingu? Co

Ekojazda - jakie posiada zalety?

Ekojazda - jakie posiada zalety? / fot. fotolia

Ekojazda dla większości kierowców kojarzy się ze sposobem prowadzenia samochodu, który pozwala na jak najmniejsze zużycie paliwa. Jest w tym dużo prawdy, ale czy to jedyny cel tak popularnego na zachodzie eco – drivingu? Co należy uczynić, by jeździć zgodnie z jego założeniami?

Główne zalety ekojazdy

Ekojazda - jakie posiada zalety?

Ekojazda – jakie posiada zalety? / fot. fotolia

Podstawową korzyścią związaną z ekojazdą są oszczędności związane ze znacznie mniejszym zużyciem paliwa. Jednak to nie wszystkie dobrodziejstwa takiej jazdy. Spokojna i płynna jazda autem w znaczący sposób wpływa na zużycie poszczególnych elementów. Stosując się do zaleceń Eco-drivingu w znaczący sposób można poprawić również bezpieczeństwo jazdy, świadome przyspieszanie oraz hamowanie z pewnością pozwoli uniknąć większości wypadków.

Jak jeździć?

Stosowanie reguł eko-jazdy nie oznacza, że trzeba ślamazarnie jeździć. Wręcz przeciwnie, wystarczy kilka razy zaobserwować działanie sygnalizacji świetlnej na regularnie powtarzanej trasie, by całą drogę przejechać płynnie, bez zbędnych postojów, często znacznie szybciej, niż stosując sprint od świateł do świateł.

Odpowiednia zmiana przełożeń

Nigdy nie należy utrzymywać zbyt wysokich prędkości obrotowych silnika w momencie, gdy jest to zupełnie nieuzasadnione. Niezależnie, czy w samochodzie zamontowany jest silnik benzynowy czy popularny ostatnimi czasy motor wysokoprężny, biegi należy zmieniać jak najszybciej, pamiętając o tym fakcie podczas ruszania. Właściwe operowanie przełożeniami jest również niezbędne podczas hamowania, nowoczesne silniki są tak skonstruowane, że podczas hamowania silnikiem auto nie spala ani grama paliwa.

Przygotowanie samochodu

Każdy kilogram zbędnego bagażu powoduje zwiększone obciążenie dla silnika. Warto więc zadbać o to, by nie wozić niepotrzebnych rzeczy w bagażniku. Niepotrzebne opory może również stawiać bagażnik dachowy, który nie został zdjęty po powrocie z wakacji. Stosując się do reguł ekojazdy należy również zadbać o właściwe ciśnienie w oponach, zbyt niskie w znaczący sposób zwiększa opory toczenia. Inną metodą, która pozwoli zmniejszyć te opory, a tym samym obniżyć zużycie paliwa, jest wybór opon, które posiadają niski współczynnik oporu toczenia. Najlepszym momentem, aby tego dokonać jest sytuacja, kiedy trzeba wymienić zużyte opony na nowe. Każdy profesjonalny sklep stacjonarny bądź internetowy np. Tirendo, posiada takie ogumienie w swojej ofercie, wystarczy spytać się sprzedawcy, który pomoże dobrać je do danego auta. Trzeba również wiedzieć, że każda opona szersza od tej zalecanej przez producenta z pewnością zwiększy opory toczenia, a tym samym życie paliwa.

Już w niedługim czasie po rozpoczęciu stosowania zasad eko-drivingu można odczuć korzyści z tym związane. Z pewnością warto nauczyć się bacznie obserwować drogę oraz przewidywać własne manewry. W połączeniu z odpowiednią techniką jazdy, dostosowaną do warunków panujących na drodze, można osiągnąć bardzo dobre wyniki.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ