Thursday, February 29, 2024
Home / #ZOSTAŃWDOMU  / Zmiany w przechodzeniu na edukację domową

Zmiany w przechodzeniu na edukację domową

Ograniczenie działalności szkół w czasie pandemii okazuje się korzystne dla tych spośród rodziców, którzy już wcześniej myśleli o formalnym przejściu na domowe nauczanie swoich dzieci

edukacja domowa

Edukacja domowa zyskuje wśród rodziców coraz więcej zwolenników /grafika: materiały Partnera

 Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło w ostatnim czasie decyzję o zmianie sposobu przepisywania dziecka na edukację domową. To konsekwencja czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany

Na podstawie § 13 pkt 16 Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r., w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie stosuje się art. 37 ust. 2 pkt 2 lit. z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Wyłączenie tego przepisu oznacza, że w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty rodzic nie ma obowiązku dołączania do wniosku o wydanie zezwolenia na przepisanie dziecka na edukację domową opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Brak konieczności posiadania takiej opinii to wspaniała wiadomość dla wszystkich przyszłych edukatorów domowych. Tymczasowe pominięcie tego kroku w procesie przepisywania dziecka na tryb nauczania domowego znacznie skraca całą procedurę.

Najszybszy sposób przepisania dziecka na edukację domową

Centrum Nauczania Domowego, czyli projekt wspierający rodziny znajdujące się w edukacji domowej, przedstawia najprostszy sposób zapisu na tę alternatywną formę nauczania. Aby móc rozpocząć edukację z dzieckiem w domu, i zyskać całoroczną opiekę dydaktyczną Centrum Nauczania Domowego należy:
1. Skontaktować się z sekretariatem projektu: sekretariat@domowi.edu.pl i poprosić o przesłanie dokumentów aplikacyjnych.
2. Przesłane przez Centrum dokumenty podpisać i odesłać skany do szkoły, w której dziecko jest zapisane.
3. Na podstawie dokumentów aplikacyjnych szkoła wystawia decyzję, dotyczącą edukacji domowej dziecka.
4. W późniejszym czasie rodzic zobowiązany jest dosłać do szkoły oryginały dokumentów aplikacyjnych.

Centrum Nauczania Domowego

Centrum Nauczania Domowego to projekt edukacyjny z siedzibą w Krakowie, którego misją jest wspieranie rodziców, uczących dzieci w domu. Zespół nauczycieli motywuje i służy dydaktycznym oraz merytorycznym doświadczeniem. Podpowiada, jak uczyć, oprowadza po świecie wymagań edukacyjnych i pokazuje, że nauka zgodna z podstawą programową może być ciekawa. Projekt łączy kreatywne metody nauczania z nowoczesnymi technologiami. Daje też edukatorom domowym narzędzie, elastycznie dopasowujące się do indywidualnych potrzeb ich dzieci. Rodzice mogą korzystać z gotowych scenariuszy zajęć, repetytoriów i poradników. Do dyspozycji pozostają również zajęcia on-line z nauczycielami: Webinaria oraz Wideospotkania, a także system motywacyjny i program Kolega z Ławki.

Edukacja domowa? Żadna nowość

Edukacja domowa to ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice sprawują w niej bowiem opiekę nad dzieckiem przez całą dobę. Mimo to coraz częściej wybierają tę drogę kształcenia. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2017 roku, liczba dzieci w edukacji domowej w Polsce wynosiła 13 955 uczniów. Stanowiło to wzrost o 26 proc. wobec roku poprzedniego. Wiele wskazuje na to, że będzie nadal wzrastać, szczególnie teraz, kiedy formalności związane ze zmianą trybu nauczania są dużo prostsze niż zazwyczaj. Kto od dawna zastanawiał się nad przepisaniem dziecka na edukację domową, ma ku temu dobrą okazję. Warto jednak pospieszyć się z decyzją, ponieważ tymczasowa zmiana procedury zapisu potrwa do 24 maja bieżącego roku.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ