Thursday, April 25, 2024
Home / PARTNER MK  / „Dziewczyna z wiatrem we włosach” Anny Szczęsnej

„Dziewczyna z wiatrem we włosach” Anny Szczęsnej

Życie z kobiecej perspektywy

dziewczyna z wiatrem we włosach

Anna Szczęsna / fot. arch. własne

„Dziewczyna z wiatrem we włosach” to drugi tom cyklu „Między stronami życia”. A życie bywa przewrotne i nikogo nie oszczędza, o czym przekonują się bohaterowie najnowszej powieści Anny Szczęsnej

 

Marlena, agentka mistrza horroru Michała i przyjaciółka Justyny, autorki bestsellerowych powieści, próbuje wyciągnąć tych dwoje z twórczej niemocy. Kiedy myśli, że sprawy zmierzają ku lepszemu, pojawia się jej brat, Krzysiek. Młody mężczyzna ma niezwykłe zdolności do utrudniania sobie życia i co rusz wpada w kłopoty. Marlena, jak na kochającą siostrę przystało, nie potrafi odmówić mu pomocy, mimo że komplikuje jej to życie. Krzysiek, brat Marleny jest lekkomyślny i nie potrafi utrzymać pracy dłużej niż kilka tygodni. Ostatnie zajęcie przynosi mu więcej strat niż zysków, a w sytuacjach podbramkowych o pomoc zawsze zwraca się do Marleny. Pragmatyczna siostra wyciąga go z każdej opresji. Czy tym razem będzie podobnie?

 

Praca daje Marlenie poczucie spełnienia i kontroli nad swoim życiem. Strach, że mogłaby nie mieć pieniędzy na spłatę kredytu na ekskluzywne mieszkanie napędza ją do działania. Zawodowo jest ściśle związana z osobami, z którymi współpracuje, a jej najpewniejsze źródło finansów, Michał, leczy rany po zawodzie miłosnym: ,,Michał nie chciał się przyznać, że cierpiał. Wciąż się upierał, że przerwa we wszystkim i chwilowe załamanie to przede wszystkim odpoczynek.” Zwykle asertywna, pewna siebie, Marlena, traci grunt pod nogami, dlatego przyjmuje nietypową propozycję i podejmuje się napisania autobiografii tajemniczego milionera, Seweryna Mazura.

dziewczyna z wiatrem

fot. mat. prasowe

Przystojny przedsiębiorca, Seweryn Mazur, na pierwszy rzut oka wzbudza w Marlenie podejrzenia. Bo jak to możliwe, żeby ten bogaty i szarmancki mężczyzna nie był w związku? Skoro ideały nie istnieją, to kim jest Seweryn? Ekstrawaganckim egocentrykiem, a może zwyczajnym mężczyzną, któremu się poszczęściło, ale teraz chce zamknąć pewien etap życia, by móc rozpocząć kolejny? Czy jego nietypowy biznes, dzięki któremu dorobił się fortuny, pozwoli mu poukładać sobie przyszłość w sposób, jaki sobie wymarzył?

 

Bohaterowie powieści są ściśle związani ze światem pisarskim. Michał i Justyna, których bliżej poznaliśmy w pierwszym tomie pod tytułem ,,Dziewczyna, która patrzyła w słońce” są autorami wielu poczytnych książek, ale na ich życie nie składa się tylko praca, choć ta wypełnia większość dnia. Ich obowiązki przeplatają się z pasją pisania. Tam oddają swoją wrażliwość. Takie ,,podglądanie” pisarza podczas pracy może być dla czytelnika ciekawym doświadczeniem. Lektura to niezwykle intymna forma kontaktu między czytelnikiem a autorem. Cenna i unikatowa.

Fabuła powieści rozwija się niespiesznie, autorka przywiązuje dużą wagę do szczegółów, kultury kulinarnej i subtelnie maluje codzienność ludzi związanych z środowiskiem pisarskim i wydawniczym. W tle toczy się zwyczajne życie: miłość, rozstania, powroty, zachwyty i rozczarowania. Między stronami życia, to cykl poświęcony relacjom międzyludzkim, które nie zawsze są proste, a rozsądek zwykle nie idzie w parze z uczuciami. ,Relacje rodzinne bywają tak skomplikowane. Od niechęci do bezgranicznej miłości.

 

,,Dziewczyna z wiatrem we włosach” to historia ludzi, którzy w próbach bycia niezależnymi, ulegają najbardziej pierwotnym uczuciom, jakimi są miłość i wiara w drugiego człowieka. Bo o ile mniej warte byłoby życie, gdyby nie przyjacielskie wsparcie, rodzinna bliskość czy pragnienie związania się z ukochaną osobą. Każda z postaci ma swoją przeszłość, która wpływa na teraźniejsze wybory, a te nie zawsze okazują się tymi najlepszymi. Marlena przestaje panować nad własnym życiem, a piętrzące się problemy sprawiają, że z trudem radzi sobie z emocjami, co jest do niej niepodobne. ,,Nie znosiła sentymentalizmu, mazania się, rozczulania nad kwiatkiem, motylkiem czy kotkiem. Nie dla niej oglądanie zachodów słońca.” A jednak, kiedy Seweryn Mazur zaprasza ją na francuskie wybrzeże, odkrywa tę cieplejszą stronę życia. Czy rodzina naprawdę musi być najważniejsza? A jeśli tak, to w jaki sposób uodpornić się na toksyczne relacje? W końcu ciężko bez przerwy odgrywać rolę, do której nie ma się przekonania. Zawsze marzymy o tym, czego nie mamy, wydaje nam się to lepsze, atrakcyjniejsze. Patrzymy na kogoś i zazdrościmy życia, jakie prowadzi, ale gdyby wziąć je pod lupę, przyjrzeć się, okazałoby się, że jest dalekie od ideału. Wszyscy jesteśmy aktorami.

 

Anna Szczęsna w swojej najnowszej książce porusza tematy, które wielu osobom znane są z autopsji, takie jak nieporadność najbliższych, demencja, depresja i zawody miłosne. Ale jej proza przynosi nadzieję i pozwala odzyskać wiarę w drugiego człowieka. Nie ma sytuacji bez wyjścia, bo wokół są osoby chętne do pomocy. Ta równowaga w relacjach podczas czytania przynosi odprężenie. Wiatr może przynieść przyjemne orzeźwienie w upalny dzień. Może też przegonić chmury, które  zasłaniają słońce. A kim jest dziewczyna z wiatrem we włosach?

Autorka w lekkiej lekturze zamyka wachlarz emocji, będących podstawą podejmowanych decyzji. Nikt nie jest samowystarczalny, a miłość wiele komplikuje. Przekonują się o tym Marlena oraz Michał i Justyna. Jak poukłada się ich życie i czy wybory okażą się słuszne? Z pewnością dowiemy się o tym z kolejnej części cyklu „Między stronami życia”, bo autorka pozostawia czytelnika z pytaniem o dalsze losy bohaterów.

Tekst: Lucyna Leśniowska
Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ