Saturday, July 13, 2024
Home / Kultura  / „Dzienniki Gwiazdowe” na Scenie dla Dorosłych w Teatrze Groteska„Dzienniki Gwiazdowe” na Scenie dla Dorosłych w Teatrze GroteskaGroteska przedstawia „Dzienniki Gwiazdowe”

„Dzienniki gwiazdowe” / fot. Grzegorz Mart

„Jedna z najlepszych na świecie realizacji prozy Stanisława Lema” –  to opinia oficjalnej strony LEM po premierze „Dzienników Gwiazdowych” na scenie krakowskiej Groteski

 

 

W spektaklu udało się pomieścić przewrotną i satyryczną wizję rozwoju gatunku homo sapiens, precyzyjną, iskrzącą się eleganckim dowcipem analizę paradoksów historii ludzkości, budzące uśmiech konsekwencje czające się za rozwojem sztucznej inteligencji. Wszystkie te niepokojące, futurologiczne wizje łagodzi wszechogarniające, właściwe Stanisławowi Lemowi poczucie dystansu i humoru.

 

Może zainteresuje cię też: Konrad – udręczoną kobietą. Kto się boi „Dziadów” Mai Kleczewskiej?

„Dzienniki Gwiazdowe” Stanisława Lema

Twórczość Stanisława Lema, znanego na całym świecie polskiego pisarza science fiction, filozofa, futurologa jest i będzie ponadczasowa.

W „Dziennikach Gwiazdowych” Lem wnikliwie analizuje naturę ludzką, konsekwencje rozwoju techniki i nauki, a także cywilizacyjny – materialny i duchowy – dorobek ludzkości. Wnioski wynikające z jego bezkompromisowych rozważań nie są wesołe. Diagnozę łagodzi sposób w jaki Lem rozprawia się z niedoskonałościami kosmosu i człowieka. Wszechogarniająca wszystko ironia i dystans sprawiają, że śledząc przygody Ijona Tichego uśmiechamy się raczej niż popadamy w czarnowidztwo. Dzieje się tak bo bohater lemowskiej Odysei jawi się jako jeden z nas – tak jak każdy z nas bohater Lema marzy, aby uczynić otaczający go świat lepszym. Tak jak każdemu z nas tak i Tichemu wydaje się, że świat można naprawić w sposób niezwykle prosty. I tak jak każdy z nas bohater Lema jest bezradny zarówno przy próbach zbawienia materialnego, ziemskiego świata jak i w obliczu pytań ostatecznych. 

Najbliższe spektakle

21 stycznia 2022 godz. 19.00 

22 stycznia 2022 godz. 19.00

Bilety dostępne w kasie Teatru oraz online. Spektakl dla widzów od lat 14

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ