Thursday, May 30, 2024
Home / Kultura  / Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Narodowym w Krakowie

Z okazji Dnia Otwartych Drzwi przygotowaliśmy specjalne pokazy niezwykłych dzieł.

Dnia Otwartych Drzwi w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dnia Otwartych Drzwi w Muzeum Narodowym w Krakowie / fot. materiał prasowy

Z okazji Dnia Otwartych Drzwi przygotowaliśmy specjalne pokazy niezwykłych dzieł. Zapraszamy do odwiedzenia nowych Oddziałów Muzeum. W Pałacu Czapskich planujemy pokaz półportugału – jednej z najrzadszych na świecie monet, wybitej w Wilnie w 1622 roku, oraz prezentację starodruku z biblioteki króla Zygmunta Augusta. W Spichlerzu zapraszamy do obejrzenia rzeźby Madonny z Dzieciątkiem – najstarszego obiektu w zbiorach malarstwa i rzeźby europejskiej MNK.

Dnia Otwartych Drzwi w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dnia Otwartych Drzwi w Muzeum Narodowym w Krakowie / fot. materiał prasowy

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka czekają na widzów wyjątkowe okazje. W Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek” można będzie zobaczyć Madonnę z Rzepiennika Biskupiego, a w Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” pokaz XV-wiecznej ikony greckiej Święci lekarze.

W Gmachu Głównym otworzymy niedostępną na co dzień Pracownię Digitalizacyjną MNK. W Galerii „Broń i Barwa” będzie można obejrzeć cenną XVIII-wieczną tapiserię z manufaktury Radziwiłłów, a w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku najnowsze filmy wideo zakupione przez MNK. W Sali „U Samurajów” zorganizujemy pokaz multimedialny Muzeum utracone i projekcję filmu Lecha Majewskiego Młyn i krzyż.

W Domu Matejki pokażemy XIX-wieczne „skórnie” – buty zaprojektowane przez malarza. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku można będzie obejrzeć obraz Sosny z 1900 roku pędzla Stefana Popowskiego. Warto też odwiedzić Kamienicę Szołayskich, by zobaczyć wczesną pracę Stanisława Wyspiańskiego Głowa Julie ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego.

W Domu Mehoffera udostępnimy nieznane fotografie archiwalne z kolekcji Józefa Mehoffera. Zapraszamy także do Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale, gdzie można obejrzeć rzymską statuetkę Asklepiosa, powstałą pod wpływem wzorców greckich.

Przypominamy, że w każdą niedzielę wstęp do galerii stałych MNK jest wolny.

 Cały program dostępny na stronie www.muzeum.krakow.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ