Saturday, July 13, 2024
Home / Kultura  / 5 najsłynniejszych kotów na… Dzień Kota

5 najsłynniejszych kotów na… Dzień Kota

17 luty w kulturze masowej obchodzony jest jako dzień kota. I chyba każdy zna choć jednego z TYCH sławnych.

Zdjęcie pochodzi z filmu "Shrek"

17 luty w kulturze masowej obchodzony jest jako dzień kota. Nie wszyscy są zgodni co do dokładnej daty, jednak w Polsce to właśnie ten dzień uznawany jest za kocie święto. Jako pierwsi celebrowanie tych futrzaków zapoczątkowali Włosi, jednocześnie chcąc podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz pomóc tym, które nie mają swojego domu. Każdy kot, tak samo jak ludzie, jest inny i wyjątkowy. I tak samo jak człowiek, również i kot jest od zawsze obecny w kulturze i mediach. I chyba każdy zna choć jednego z TYCH sławnych.

Zdjęcie pochodzi z filmu "Garfield"

Zdjęcie pochodzi z filmu „Garfield”

Garfield śmiało może być uznany na najbardziej rozpoznawalnego kota dzisiejszych czasów. Wszyscy kojarzą postać rudego, grubego zwierzaka wylegującego się przed telewizorem. Bohater komiksów, później kreskówek i filmów. Rocznie zarabia setki milionów dolarów. Nieco egoistyczny i zapatrzony w siebie. Znany ze swojego leniwego trybu życia, nie znosi poniedziałków. Jego największą miłością jest jedzenie, szczególnie lasagne. Cała lista rzeczy, które lubi jest zdecydowanie krótsza niż ta punktująca rzeczy przez niego nielubiane.

Hello Kitty to swego rodzaju zaraza dzisiejszego świata. Oczywiście zupełnie nieszkodliwa. Postać wymyślona przez Japończyków jest bohaterką filmów animowanych, gier komputerowych i w zasadzie wszystkiego, na czym można, by umieścić jej wizerunek. Doczekała się nawet swojego samochodu. Stała bywalczyni różowych sypialni małych dziewczynek, jak również ubrań. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że codziennie widujesz ją w drodze do pracy/ szkoły, lub patrzy na ciebie gdzieś z ukrycia w tramwaju.

Zdjęcie pochodzi z filmu "Shrek"

Zdjęcie pochodzi z filmu „Shrek”

Kot w butach znany jest najdłużej. Pojawił się w baśni Charles’a Perrault’a, jako ten przebiegły, mówiący ludzkim głosem. Pomaga młynarczykowi wzbogacić się i poślubić córkę króla. Młodsze pokolenie bardziej kojarzy postać Kota w butach z kultowej już bajki Shrek. Tam również ukazany jest jako bardzo sprytne zwierzę i jednocześnie przyjaciel głównych bohaterów. W ostatnich latach wytwórnia DreamWorks wypuściła dodatkowo osobny film Kot w butach, opowiadający o przygodach kota ze Shreka, zanim jeszcze poznał on ogra.

Zdjęcie pochodzi z kreskówki "Tom i Jerry"

Zdjęcie pochodzi z kreskówki „Tom i Jerry”

Tom (z kreskówki Tom i Jerry) oraz Sylvester (z bajek Looney Tunes) to bohaterowie z gatunku tych, którzy nieudolnie próbuje złapać swoją ofiarę, a cała fabuła kreskówek kręci się właśnie wokół pościgu. Pomimo usilnych starań kotów, Jerry i Tweety zawsze okazują się sprytniejsi. Co zdaje się nie zrażać Toma i Sylvestra, którzy nie przejmują się problemami i są niezwykle wytrwali. Zdarza się, że animowane koty jednoczą siły ze swoimi małymi kolegami, by wspólnie stawić czoło innemu zagrożeniu.

Na koniec zestawienia prawdziwa crème de la crème, Choupette Lagerfeld. Bezapelacyjnie najsławniejsza, najbardziej rozpieszczona i dodatkowo najbogatsza kotka na świecie. Jeśli to nie wzbudza niczyjego podziwu, gwoździem do trumny załamania jest fakt, że ona, w przeciwieństwie do poprzedników, istnieje naprawdę. Co więcej, w odróżnieniu od, prawdopodobnie, wszystkich osób czytających ten tekst, pojawiła się na okładce biblii mody – magazynu Vogue. Na kampaniach reklamowych m.in. jednej z niemieckich marek samochodów zarobiła 3 mln euro. Ma swojego iPada, konto na Twitterze i Instagramie z tysiącami followersów. Nikogo nie dziwi już jej własna linia mody, kosmetyków czy autobiografia. Właściciel, ekscentryczny guru mody Karl Lagerfeld, kocha ją nad życie, bo nie musi z nią rozmawiać i nie jest rozwrzeszczanym dzieckiem, których nie lubi. Choupette ma dwie osobiste opiekunki, je ze złotej zastawy przy jednym stole z Lagerfeldem i robi to, na co 90% społeczeństwa nie może sobie pozwolić – lata biznes klasą.

Olga Konieczna

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ