Dzień Kobiet obchodzimy w Polsce 8 marca, ale to bardziej święto symboliczne niż powód do celebracji. Jedni pogardliwie prychają i mówią o komunistycznych korzeniach, drudzy uważają, że to zwyczajny dzień. Może jednak warto przypomnieć genezę, żeby dowiedzieć się więcej o losach kobiet
Jakie są początki Dnia Kobiet?
Był rok 1909 w Stanach Zjednoczonych, sufrażystki walczyły o równouprawnienie, zależało im nie tylko na takiej samej wypłacie, ale przede wszystkim na szacunku i prawach wyborczych.
Podczas jednego ze strajków zamknięto je jednak w fabryce, nagle wybuchł pożarł i na miejscu zginęło 126 kobiet!
Od tego czasu minęło wiele lat, jednak od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet, by uhonorować ten trud i wysiłek w drodze ku emancypacji, ale także symbolicznie uczczenie ich pamięci. Jasne, ustanowiła je Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze, ale to nie znaczy, że trzeba się do tego dnia zniechęcać. Pierwotnie uznano 19 marca, ta data nawiązywała to niespełnionej obietnicy króla Prus z 1848 roku, który obiecał wtedy przyznanie praw wyborczych kobietom.
Po II wojnie światowej Dzień Kobiet zyskał na znaczeniu. Nie, nie doceniono roli kobiet w ZSRR, chodziło o narzędzie propagandy politycznej. 8 marca 1975 roku uznano Międzynarodowym Rokiem Kobiet, wtedy też obchodzono ten dzień na całym świecie.
Goździk i rajstopy?
PRL upowszechnił ten dzień, ale wcześniej obchodzony był zupełnie inaczej.
Geneza tego dnia mieściła się w starożytnym Rzymie, a Matronalia poświęcone były zamężnym kobietom i obchodzone w pierwszym tygodniu marca. Chodziło głównie o kultywowanie macierzyństwa i płodności, a także początku roku. Mężczyźni dawali swoim żonom prezenty, a one udawały się do świątyni Junony i zostawiały kwiaty bogini.
Współcześnie
W latach 90. zlikwidowano obchody, a obecnie świętujemy ten dzień wyłącznie symbolicznie.
W Polsce najczęściej wręcza się róże i tulipany, ale bywa tak, że starzy mężczyźni (tacy w wieku mojego dziadka) wciąż wręczają czerwone goździki i rajstopy. Rzadko zdarzają się słodycze, ale na przykład w Rosji kobiety dostają gałązki akacji srebrzystej.
A w innych krajach?
W Portugalii i Rumunii otrzymują prezenty, ale dzień jest pretekstem do spotkań w babskim gronie i miłego spędzenia czasu. Zaś w Wielkiej Brytanii organizuje się wystawy o wyjątkowych kobietach.
Chinki z okazji Święta Kobiet pracują tylko pół dnia, a także mogą skorzystać z wielu zniżek, które czekają na nie w sklepach. Z kolei w Armenii kobiety obchodzą nie Dzień, a Miesiąc Kobiet. Zdecydowano, aby czcić płeć piękną od 8 marca do 7 kwietnia. W Wietnamie celebrują to święto dwukrotnie – 8 marca i 20 października.
Na świecie są też kraje, np. Iran, gdzie Święto Kobiet jest zabronione.
8 marca to także dzień, w którym kobiety upominają się o swoje prawa. W wielu krajach świata kobiety wciąż mają powody, by walczyć o swoje prawa. Tak dzieje się np. w Turcji, gdzie sytuacja z roku na rok staje się coraz lepsza, jednak wiele Turczynek aktywnie stara się walczyć o swoje prawa i manifestować własne przekonania. Wiele kobiet czyni to na ulicach dużych tureckich miast – jak Stambuł czy Izmir – właśnie 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Agnieszka Szpak & Magdalena Ramenda