Dziedzictwo Pogranicza, czyli kilka słów o polsko-japońskim projekcie
Co w tym roku we wrześniu połączyło Polskę i Japonię? Przeczytaj!
Już od wielu lat Międzynarodowe Centrum Kultury wraz z Tokyo University of Foreign Studies podejmuje się organizacji wydarzenia związanego z dziedzictwem kulturowym oraz historią Europy Środkowej. Adresatami tego programu są głównie naukowcy z Japonii, których badania skupiają się na tej konkretnej części świata. Na projekt składa się szerokie spektrum seminariów, a kilkudniowe programy dotyczą za każdym razem odmiennego państwa lub pogranicza
Tegoroczna edycja projektu odbyła się pod hasłem „Dziedzictwo pogranicza – Śląsk”. Jak sama nazwa wskazuje, seminarium obejmowało dziedzictwo Śląska, jak również pogranicze Polski, Czech oraz Niemiec. A na czym dokładnie polegał ów projekt? Grupa, w której skład wchodziło kilkunastu japońskich badaczek i badaczy historii, kultury, a także języków Europy Środkowej zgłębiła problematykę fenomenu Śląska i pogranicza powyższych krajów. Co więcej, w tym roku japońscy naukowcy odkryli także miejsca, które niewątpliwie miały wpływ na ukształtowanie tożsamości Śląska. Seminarium naukowe miało charakter objazdowy, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać wiele miejsc związanych z dziejami Śląska, w tym: Katowice, Ostrawę, Cieszyn, Świdnicę i wiele innych. A rezultatem tegoż programu są nie tylko prace naukowe, ale również tłumaczenia naszej rodzimej literatury na język japoński.
Poprzednie edycje tego przedsięwzięcia odbywały się w takich miejscach jak: Ukraina, Białoruś, Litwa, Słowacja czy Węgry. Nie sposób zaprzeczyć, że ten projekt to niebanalny i interesujący sposób na bliższe poznanie pewnych regionów.
Już teraz czekamy na jego kolejne edycje!