Thursday, March 23, 2023
Home / Kultura  / „Dziadek do orzechów” w Operze Krakowskiej

„Dziadek do orzechów” w Operze Krakowskiej

"Dziadek do orzechów" jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie

"Dziadek do orzechów" Opera Krakowska / autor Marek Grabowski

"Dziadek do orzechów" Opera Krakowska / autor Marek Grabowski

„Dziadek do orzechów” jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie…

"Dziadek do orzechów" Opera Krakowska / autor Marek Grabowski

„Dziadek do orzechów” Opera Krakowska / autor Marek Grabowski

Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego „Śpiącej królewny”, także w układzie sławnego choreografa. Premiera „Dziadka” odbyła się w 1892 r.

Piękna, efektowna muzyka Czajkowskiego stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów baletu. Twórcą naszego przedstawienia jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową jako tancerz, dyrektor baletu i autor przedstawień. Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego, a pracownie krawieckie szyją około dwustu bajecznych kostiumów, zaprojektowanych przez Marię Balcerek z charakterystyczną dla jej poetyki fantazją. Tańczy Balet Opery Krakowskiej. Przedstawienie adresowane jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych.

Realizatorzy:

Choreografia i inscenizacja: Emil Wesołowski

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak

Scenografia: Marek Grabowski

Kostiumy: Maria Balcerek

Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Przygotowanie chóru dziecięcego: Marek Kluza

Premiera: 21 XII 2013 r.

Kolejne spektakle: 22,28,29 XII 2013 r. oraz 9,10,12 I 2014 r.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ