Dywan zewnętrzny na taras. Zobacz, jaki powinien być
Z nim będzie przytulniej i bardziej stylowo
Kiedy przychodzi wiosna i dni stają się coraz cieplejsze, wszyscy zaczynają cieszyć się każdym metrem kwadratowym tarasu i ogrodu. Własna przestrzeń na świeżym powietrzu pozwala nie tylko rozkoszować się pogodą, ale też towarzystwem rodziny i przyjaciół w wiosenne popołudnia oraz długie letnie wieczory. Co więcej, praktycznie urządzony taras posłuży też jako miejsce do pracy zdalnej. Na pewno przyda się na nim dywan zewnętrzny, na którym można ustawić stół jadalniany czy wygodnie odsunąć krzesło. Jak wybrać produkt, który nie tylko zwiększy funkcjonalność tarasu, ale też poradzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi?
Dlaczego warto kupić dywan na taras?
Coraz częściej stosuje się dywan zewnętrzny w aranżacjach tarasu, ponieważ znacząco wpływa on na komfort użytkowania. Taras wyposażony w miękki chodnik sprawia wrażenie, jakby był przedłużeniem salonu albo kolejnym pomieszczeniem domu. Dywan nie tylko doda stylu, ale też pomoże wyznaczyć strefy.
Ponadto każda wykładzina wnosi do wystroju kolor, wzór i fakturę, dzięki czemu strefa wypoczynku staje się bardziej przytulna. Do tego dochodzi jeszcze izolacja od chłodu podłogi. Przyjemne uczucie ciepła pod stopami może zdecydowanie zachęcić do spędzania czasu na zewnątrz.
Jak wybrać dywan zewnętrzny? Skład ma znaczenie
Wybór dywanu na taras czy balkon jest bardziej kłopotliwy niż np. do sypialni. Trzeba wziąć pod uwagę, że tekstylia na zewnątrz są narażone na działanie wilgoci podczas deszczu czy choćby porannej mgły. Z kolei latem mocne słońce może sprawić, że materiał wyblaknie. Poza tym na tarasie łatwiej o zabrudzenia. Aby te czynniki nie stanowiły problemu, należy wybrać dywan zewnętrzny z odpowiedniego, łatwego w pielęgnacji materiału, któremu niestraszne słońce i deszcz.
Na taras sprawdzą się najlepiej:
• dywaniki polipropylenowe – w przeciwieństwie do naturalnych tkanin syntetyki są odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, takie jak woda i ostre promienie słoneczne. Trwały polipropylen nie ma sobie równych w tej kategorii. Ogromną zaletą jest też łatwość utrzymania w czystości. Dywan zewnętrzny z polipropylenu można bez obaw zamiatać, prać przy pomocy odkurzacza piorącego, a nawet spłukiwać wodą z węża ogrodowego. Poza tym tkanina polipropylenowa jest plamoodporna, więc rozlane napoje często wystarczy szybko wytrzeć;
• dywaniki poliestrowe – budżetowa alternatywa dla polipropylenu. Dywan z poliestru również świetnie nadaje się do użytku zewnętrznego ze względu na wysoką odporność na wilgoć i zabrudzenia. Należy mieć jednak na uwadze, że ten materiał jest delikatniejszy niż droższy polipropylen i może ulegać odkształceniom;
• chodniki z juty – aspekt praktyczny to jedno, ale czasami po prostu chciałoby się uzupełnić aranżację o akcesoria, które nadadzą całości charakteru. W tym przypadku warto rozważyć dywaniki jutowe o bardziej rustykalnym wyglądzie. Jednak to opcja wyłącznie na zadaszony taras czy przeszkloną werandę, ponieważ naturalna tkanina może gnić pod wpływem wilgoci. Choć juta jest trudniejsza w utrzymaniu niż syntetyk, to efekt będzie dla wielu wart zachodu.
Jaki rozmiar dywanu na taras?
Wielkość dywanu będzie zależeć głównie od miejsca, w którym będzie on umieszczony. Jeśli na tarasie stoi stół jadalniany, to dywan powinien sięgać poza linię odsuniętych krzeseł i umożliwiać ich swobodne przestawianie. Z kolei, gdy taras służy głównie relaksowi, dywanik dobiera się bezpośrednio do rozmiaru strefy wypoczynkowej. Na chodniku ustawia się wtedy albo wszystkie meble, albo np. tylko stolik kawowy. W przypadku małych, zadaszonych przestrzeni dywan może zajmować nawet całą powierzchnię. To też świetny trik, jeśli chce się ukryć podłogę.
Dywan na zewnątrz – gładki czy wzorzysty?
Design to już indywidualna kwestia. Dywan tarasowy powinien przede wszystkim współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Dla przykładu:
• w styl skandynawski doskonale wpisze się gładki dywan w neutralnym odcieniu beżu lub szarości;
• wielbicielom stylu miejskiej dżungli na pewno spodobają się dywany zewnętrzne z motywem roślinnym, np. popularnym wzorem liści monstery czy bananowca – taki dywanik idealnie nada się na patio pełne kwiatów;
• taras w klimacie boho potrzebuje dywanu w etniczne wzory, które od lat są wnętrzarskim hitem;
• wzorzysty dywan w stylu vintage pięknie uzupełni retro aranżację – szczególnie poleca się postarzane modele z przetarciami;
• w przestrzeń w klasycznym stylu wpasuje się duży dywan w stonowanej kolorystyce, który nie będzie odciągał uwagi od eleganckich mebli;
• geometryczne wzory doskonale sprawdzą się na wszystkich tarasach niezależnie od ich wielkości i skutecznie ożywią przestrzeń.
Jak dbać o dywan zewnętrzny?
Najwygodniejszą metodą czyszczenia dywanu zewnętrznego jest spłukanie go wężem ogrodowym. W ten sposób można postępować z chodnikami wykonanymi z polipropylenu. Dywany zewnętrzne z poliestru i włókien naturalnych, takich jak juta lub sizal, najlepiej prać ręcznie przy użyciu gąbki i łagodnego detergentu. Niektórzy producenci dopuszczają nawet pranie dywaników w pralce.
Zakup dywanika ogrodowego to skuteczny sposób na poprawę estetyki i funkcjonalności przestrzeni zewnętrznej. Choć design dywanu jest ważny, to przy wyborze warto wziąć również pod uwagę materiał, rozmiar oraz łatwość czyszczenia danego modelu. W końcu chodzi o to, by produkt towarzyszył domownikom przez wiele długich sezonów.