Friday, June 14, 2024
Home / Kultura  / Wyjątkowy tomik poezji „Słowa, dobrze że jesteście”

Wyjątkowy tomik poezji „Słowa, dobrze że jesteście”

O czym najczęściej piszą osoby niepełnosprawne? Za czym tęsknią? O czym marzą? Jakie są ich poetyckie światy? Warto się o tym przekonać osobiście!

Okładka tomiku "Słowa, dobrze, że jesteście"

Okładka tomiku "Słowa, dobrze, że jesteście"

W styczniu  Spółdzielnia Socjalna „Republika Marzeń Mimo Wszystko” i Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, ogłosiły Ogólnopolski Konkurs Poezji dla Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Słowa, dobrze że jesteście”. Odzew przeszedł wszelkie oczekiwania!

Okładka tomiku "Słowa, dobrze, że jesteście"

Okładka tomiku "Słowa, dobrze, że jesteście"

Swoje wiersze nadesłało 537 osób z całej Polski (w sumie 2685 utworów, ponieważ każdy autor miał za zadanie przesłać ich 5). Jury w składzie: Anna Dymna, Janina Graban, Józef Baran, Leszek Aleksander Moczulski i Adam Ziemianin wybrało 3 laureatów i przyznało 14 wyróżnień (jurorzy dostawali do oceny wyłącznie wiersze. Nie wiedzieli ile lat mają ich autorzy i z jaką niepełnosprawnością się zmagają. Oceniana więc była tylko poezja). Laureatką I. nagrody została 29-letnia Dorota Suwała z Gostynina (pani Dorota zmaga się ze stwardnieniem rozsianym). II nagrodę otrzymał 65-letni Lech Kamiński z Koszalina (od wielu lat jest dializowany). III nagrodę jury przyznało 45-letniemu Jarosławowi Andrasiewiczowi z Łodzi (jest osobą słabo widzącą). Najlepsze wiersze (w sumie 23) zostały zebrane w tomiku Słowa, dobrze że jesteście. Wstęp do tomiku napisała Anna Dymna.

O czym najczęściej piszą osoby niepełnosprawne? Za czym tęsknią? O czym marzą? Jakie są ich poetyckie światy? Warto się o tym przekonać osobiście. „Ludziom się wydaje, że jak zobaczą kogoś na wózku albo dziecko autystyczne, że oni to niby znają. Nie znają! Dzięki wierszom nadesłanym na konkurs „Słowa, dobrze że jesteście” poznajemy duszę, serca i umysły osób niepełnosprawnych. Dowiadujemy się, że postępują ze smutkiem zupełnie inaczej niż tzw. zdrowe osoby” – napisał Leszek Aleksander Moczulski

Tomik, w cenie 25 zł, można nabyć za pośrednictwem strony www.republikamarzen.org. Całkowity dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na honoraria dla autorów wierszy. Ilość egzemplarzy jest ograniczona. Tomik wydało nieodpłatnie Wydawnictwo Medycyna Praktyczna z Krakowa.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ