Friday, April 19, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Drzwi z naświetlem, które wpuszczą słońce do przedsionka

Drzwi z naświetlem, które wpuszczą słońce do przedsionka

Wpuść do domu więcej światła!

Postaw na jasną przestrzeń / fot. materiały prasowe

Naświetla zamontowane w drzwiach wejściowych sprawiają, że przedsionek będzie jeszcze bardziej widny. Zanim jednak zdecydujesz się na zakupienie takich drzwi pamiętaj o tym, żeby dokładnie sprawdzić, jaką posiadają one izolacyjność cieplną

Postaw na jasną przestrzeń / fot. materiały prasowe

Postaw na jasną przestrzeń / fot. materiały prasowe 

Zwykle w przedsionkach nie mamy zbyt wiele światła – są one budowane tak, aby nie zajmowały za dużo miejsca, co powoduje, że zwykle nie ma w nich już przestrzeni na zamontowanie okna. Oczywiście, można zdecydować się na zamontowanie drzwi z przeszkleniem, ale jednak zwykle to za mało, aby wpuścić do wnętrza odpowiednią ilość światła. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być wobec tego drzwi z naświetlem. Czym są takie drzwi i kiedy sprawdzą się najlepiej?

Drzwi z naświetlem, inaczej z doświetlem lub przeszkoloną dostawką, są to drzwi, które wyposażone są w dodatkowe boczne lub górne elementy przeszklone. Naświetle zbudowane jest z własnej ramy oraz wypełnienia, którym najczęściej w całości jest pakiet szybowy. Naświetla boczne mają taką samą wysokość jak drzwi, natomiast górne odpowiadają szerokości drzwi. Naświetla nie są na ogół otwierane, ale w ofertach nielicznych producentów można znaleźć modele otwierane jak okna, a nawet sterowane elektrycznie.

Gdy poszukujesz drzwi wejściowych tego właśnie rodzaju, można kupić je w kilku wariantach, na przykład z drewna, PCV czy też ze stali. Także coraz popularniejsze są drzwi aluminiowe oraz aluminiowo-drewniane, które dobrze sprawdzają się w przypadku budownictwa energooszczędnego.

Pamiętaj o tym, że gdy chcesz kupić takie drzwi zewnętrzne, patrz na parametry izolacyjne naświetla, ponieważ taki dodatkowy element może sprawić, że drzwi będą chłodniejsze i będą mostkiem cieplnym, czyli miejscem, gdzie ciepło ucieka z budynku. Najcieplejsze pakiety szybowe używane w naświetlach drzwiowych mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,5 W/(m2.K), niemniej jednak wartość około 1 także będzie dobra. Gdy jednak współczynnik ten będzie za wysoki, może przełożyć się to również na większe zużycie energii w budynku

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Monik 21 lutego, 2017

    Najlepsze i najcieplejsze są drzwi drewniane, kupiłam niby dobre, metalowe z ociepleniem i teraz żałuję

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ