Saturday, March 2, 2024
Home / PARTNER MK  / Drzwi przesuwne w kuchni, łazience czy sypialni? Pomysły na zastosowanie

Drzwi przesuwne w kuchni, łazience czy sypialni? Pomysły na zastosowanie

Wygoda w parze z nowoczesnością

Drzwi przesuwne

Fot. Gustavo Galeano Maz / Pexels

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie przestrzeń w naszych domach staje się coraz cenniejsza, drzwi przesuwne dają nowe możliwości aranżacji przestrzeni. Nie tylko pozwalają optymalnie wykorzystać dostępne miejsce, ale także nadają naszym wnętrzom nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Skupimy się na trzech kluczowych obszarach domu, gdzie drzwi przesuwne mogą przydać się szczególnie – kuchni, łazience i sypialni. Zapraszamy!

 

Drzwi przesuwne – działanie i podstawowe zasady

Drzwi przesuwne od kilku lat stały się popularną alternatywą dla klasycznych drzwi. Warto je rozważyć nie tylko wtedy, gdy posiadamy ograniczoną przestrzeń. Chociaż ich skrzydła przesuwając się równolegle do ściany, oszczędzają sporo miejsca, to sprawdzą się one równie dobrze tam, gdzie zbyt mała powierzchnia nie jest problemem.

 

Jak działają takie drzwi? To proste – skrzydła osadzone są na specjalnie do tego celu zaprojektowanych prowadnicach. Taka prowadnica powinna być odpowiednio szeroka, aby umożliwiać pełne odkrycie i zakrycie otworu drzwiowego oraz umieszczona na odpowiedniej wysokości – kilka centymetrów powyżej otworu. Dla płynnego ruchu skrzydeł oraz bezpieczeństwa stosuje się w szynach specjalne wózki prowadzące, a także ograniczniki wychylania i otwierania, które utrzymują całą konstrukcję na swoim miejscu. Poza drzwiami naściennymi, które można stosować w niemal każdych warunkach, istnieją także drzwi chowane, które wymagają wykonania w strukturze ściany specjalnego tunelu ściennego. Te efektowne drzwi są zdecydowanie trudniejsze w montażu.

Czy warto stosować drzwi przesuwne?

Dlaczego warto zainteresować się tego rodzaju drzwiami? Są przede wszystkim niezwykle uniwersalne i można je z powodzeniem stosować w niemal każdym pomieszczeniu. Ponadto są łatwe w instalacji i konserwacji, można je wkomponować w niewielkie powierzchnie, nie trzaskają (duża zaleta podczas przeciągów) i nadają pomieszczeniom nowoczesnego wyglądu. Wbrew pozorom zwykle nie ma problemu, aby zainstalować w nich zamek albo blokadę. Proponujemy stosowanie drzwi przesuwnych w miejscach szczególnie często używanych ze względu na ich praktyczne walory.

Drzwi przesuwne w kuchni

W dzisiejszych czasach kuchnie pełnią rolę nie tylko miejsca przygotowywania posiłków, ale także centralnego punktu spotkań rodzinnych i przyjacielskich. System drzwi przesuwnych w kuchni pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni i dostosowanie jej wedle swoich potrzeb. Kiedy chcemy stworzyć otwartą przestrzeń między kuchnią a salonem czy jadalnią, drzwi przesuwne mogą być dyskretnie schowane, dodając miejsca i zachowując jednocześnie funkcjonalność. Kuchnie zwykle nie należą do największego pomieszczenia w domu, więc drzwi przesuwne sprawdzają się w takich warunkach idealnie. Można także pokusić się o stworzenie swego rodzaju kuchni półotwartej z jedynym akcentem oddzielającym w postaci drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne w łazience

W łazience drzwi przesuwne stanowią bardzo eleganckie rozwiązanie. Dzięki nim możliwe jest efektywne wykorzystanie przestrzeni nawet w niewielkich łazienkach. Ponadto drzwi przesuwne w łazience prowadzącej do sypialni czy garderoby oferują elegancki sposób oddzielenia tych przestrzeni, zapewniając prywatność i dodając całej aranżacji lekkości i uroku. Nie ma przy tym zwykle problemu, aby zastosować możliwość zamykania drzwi od wewnątrz.

Drzwi przesuwne w sypialni

W sypialni drzwi przesuwne mogą pełnić wiele funkcji. Mogą być wykorzystywane jako drzwi szafy, ukrywając garderobę i dodając jednocześnie estetycznego uroku pomieszczeniu. Alternatywnie, drzwi przesuwne w sypialni mogą prowadzić do osobnej łazienki, garderoby lub nawet balkonu, tworząc płynną przestrzeń między wnętrzem a otoczeniem domu. Drzwi przesuwne w sypialni mogą być używane do poszerzania przestrzeni dostępnej w tym pomieszczeniu. Można na przykład połączyć w ten sposób połączyć sypialnię z salonem lub innym istotnym pomieszczeniem.

Szczególne zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne, niezależnie od pomieszczenia, w którym są zastosowane, przynoszą ze sobą wiele korzyści. Są wyjątkowo ergonomiczne, pozwalając na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ponadto otwieranie drzwi przesuwnych optycznie powiększają powierzchnię danego pokoju, co sprawdza się nawet w średnich i dużych pomieszczeniach. Zastosuj ten rodzaj drzwi, jeśli chcesz stworzyć płynne przejście między pokojami, które będzie sprawiało wrażenie luźno połączonej ze sobą szerokiej przestrzeni mieszkalnej.

Drzwi przesuwne – nie tylko praktyczne atuty

Drzwi przesuwne stają się symbolem nowoczesnego designu i funkcjonalności. Elastyczność ich zastosowania i ponadczasowy styl sprawiają, że są one nie tylko rozwiązaniem praktycznym, ale także estetycznym, pozwalając na tworzenie przestrzeni, które odpowiadają współczesnym potrzebom i wymaganiom. Wprowadzają one do naszych domów nową jakość, łącząc funkcję i formę, zmieniając nasze wnętrza w ergonomiczne, eleganckie przestrzenie.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ