Friday, March 21, 2025
Home / POLECAMY  / Drzewko szczęścia – Co to jest i jak o nie dbać?

Drzewko szczęścia – Co to jest i jak o nie dbać?

Co trzeba zrobić, by przyniosło szczęście?

Drzewko szczęścia inaczej grubosz jajowaty sukulent

Drzewko szczęścia definicja / fot. Unsplash

Czym jest drzewko szczęścia? Ta roślinka może być dla ciebie idealna, jeśli nie masz talentu do uprawy wymagających gatunków, a chcesz wzbogacić swoją przestrzeń o zielony element.

 

Drzewko szczęścia – co to jest? To gatunek uwielbiany ze względu na niskie wymagania pielęgnacyjne idące w parze z urodą. Roślina drzewko szczęścia jest jednym z najpopularniejszych doniczkowców. Można ją znaleźć również pod jej łacińską nazwą – Crassula Ovata, lub wdzięcznym polskim mianem – Grubosz jajowaty. Jeśli chodzi o wielkość, drzewko może osiągnąć nawet metr. Najczęściej jednak spotkasz je w rozmiarze kilkunasto centymetrowym. Co trzeba zrobić, żeby zaczęło przynosić szczęście?

Historia i symbolika drzewka szczęścia

Historia drzewka szczęścia sięga setek lat wstecz. Pochodzi ono z Afryki, ale zyskało ogromną sławę w Chinach, gdzie dużą wagę przywiązuje się do przesądów i wszelkiej maści ezoterycznych praktyk. Symbolika drzewka szczęścia ma korzenie w feng shui, jego obecność ma przynosić bogactwo i pomyślność. Tradycyjnie powinno umieszczać się je przy wejściu do domu lub biura. Znaczenie drzewka szczęścia ma związek z jego charakterystycznymi liśćmi – są zaokrąglone i mięsiste, przypominające monety. W niektórych kulturach uważa się, że podarowanie tej rośliny bliskiej osobie symbolizuje życzenia powodzenia i szczęścia.

 

Polecamy:

Rośliny doniczkowe do ciemnych pomieszczeń – co przetrwa w cieniu?

 

Pielęgnacja drzewka szczęścia – podstawowe zasady

Dwie ręce trzymają doniczki z drzewkiem szczęścia

Jak opiekować się drzewkiem szczęścia? / fot. Unsplash

 

Jak dbać o drzewko szczęścia? Z racji tego, że jest sukulentem, nie trzeba go zbyt często podlewać, bo magazynuje wodę w swoich mięsistych listkach. Dzięki temu, nawet osoby, które nie radzą sobie zbyt dobrze z florą, mogą sukcesywnie hodować tę roślinę. Opieka nad drzewkiem szczęścia ma znaczenie symboliczne – jest równoznaczna z opieką nad własną pomyślnością. Jak dbać o drzewko szczęścia?

Warunki dla drzewka szczęścia

1.Stanowisko i oświetlenie

Światło i temperatura dla drzewka szczęścia to ważna sprawa. Lubi słońce i ciepło. Najlepiej rośnie na parapecie okna południowego lub zachodniego. Latem można je wynosić na balkon lub taras, ale warto chronić przed bezpośrednim, ostrym słońcem.

2. Podlewanie drzewka szczęścia


Jako sukulent, nie lubi nadmiaru wody. Podlewanie powinno być umiarkowane – latem raz na dwa tygodnie, zimą nawet rzadziej. Poczekaj aż ziemia dobrze przeschnie między kolejnymi podlewaniami. 

3. Gleba i doniczka


Najlepiej sprawdzi się przepuszczalna ziemia do sukulentów i kaktusów. Doniczka powinna mieć odpływ, by zapobiegać gniciu korzeni.

4. Nawożenie

W okresie wzrostu (wiosna-lato) można nawozić roślinę co kilka tygodni specjalnym nawozem do sukulentów.

5. Przycinanie i formowanie


Aby nadać drzewku kształt bonsai, można przycinać jego gałązki. To sprzyja też zagęszczaniu się korony.

6. Rozmnażanie


Drzewko szczęścia można łatwo rozmnożyć, ukorzeniając odcięte pędy lub pojedyncze liście w wilgotnej ziemi.

 

Zobacz także:

Znaczenie kwiatów i ich kolorów – zastanów się dobrze, zanim je wręczysz!

 

Najczęstsze problemy drzewka szczęścia

Mimo że drzewko szczęścia jest rośliną odporną, może napotkać pewne trudności. Najczęstsze problemy drzewka szczęścia wynikają z błędów pielęgnacyjnych, takich jak nadmierne podlewanie, brak światła lub niewłaściwe podłoże.

1. Żółknięcie i opadanie liści

Najczęściej spowodowane nadmiarem wody. Sukulenty nie lubią przelania, dlatego warto podlewać je umiarkowanie, dopiero gdy ziemia w doniczce dobrze przeschnie.

2. Miękkie i pomarszczone liście

Objaw niedoboru wody. Drzewko szczęścia magazynuje wodę w liściach, więc jeśli stają się one pomarszczone, roślina potrzebuje nawodnienia.

3. Choroby drzewka szczęścia

Najczęściej dotyczą infekcji grzybowych, wynikających z nadmiaru wilgoci. Objawiają się plamami na liściach i gniciem korzeni. Warto stosować dobrze przepuszczalne podłoże oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ