Saturday, June 15, 2024
Home / PARTNER MK  / Drżenie mięśni ‒ jak sobie z nim radzić?

Drżenie mięśni ‒ jak sobie z nim radzić?

Przytrafia się nie tylko sportowcom i balangowiczom

Drżenie mięśni

fot. Sruilk / Adobe Stock

Czy zdarzyło Ci się kiedyś mimowolne drżenie mięśni, np. po wysiłku fizycznym lub po wypiciu alkoholu? Poznaj najczęstsze przyczyny drżenia mięśni. Dowiedz się, co może szybko pomóc

 

Jak objawia się drżenie mięśni?

Mimowolne drżenie mięśni to de facto drganie włókien mięśniowych, które może występować w sposób rytmiczny, naprzemienny lub nawet wahadłowy. Dzieje się bez świadomej intencji ze strony człowieka. Najczęściej drżenie mięśni zauważyć można w nogach i rękach, czasem drżą również powieki oka. Nie jest to przyjemne doświadczenie, jednak nie powoduje żadnego bólu, jaki wywołują czasem napięcia mięśni.

Przyczyny problemu

Istnieje wiele możliwych przyczyn drżenia mięśni, z których do najczęstszych należą:

 

Zmęczenie organizmu po wysiłku fizycznym (przepracowane mięśnie niekiedy zaczynają drgać, a mocny trening, w skutek którego dużo się pocisz, może doprowadzić do utraty równowagi elektrolitowej)
Niski poziom takich składników mineralnych, jak magnez, wapń i potas (są to substancje odżywcze, których rolą jest utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni gładkich oraz szkieletowych; do obniżenia ich poziomów w organizmie dochodzi np. po spożyciu alkoholu lub wskutek nadmiernej potliwości. Stosunkowo częstym przykładem jest mimowolne drżenie mięśni po alkoholu)
Zbyt mała ilość snu (sen ma wpływ na neuroprzekaźniki, które transmitują informacje do nerwów kontrolujących mięśnie; drżenie mięśni powieki oka zazwyczaj następuje właśnie z braku snu)
Zmniejszone nawodnienie (woda pomaga transportować składniki mineralne i substancje odżywcze do mięśni; ponadto stanowi aż 75% ich składu)
Spożywanie kofeiny w zbyt dużych ilościach (napoje energetyczne, herbata i kawa powinny być spożywane w umiarkowanych porcjach)
Doświadczenie stresu albo lęku (oba stany niekiedy powodują nadmierne napięcie ciała, a to również możliwa przyczyna drżenia mięśni).

Jak sobie z tym radzić? Kilka wskazówek

Przede wszystkim warto zastanowić się, co jest prawdopodobną przyczyną drżenia mięśni w Twoim przypadku.

Jeśli spożyłeś dużo alkoholu lub w inny sposób straciłeś elektrolity, to przydatne mogą okazać się suplementy diety, które zawierają potas, magnez i wapń (np. rozpuszczalne w wodzie jak te od marki Pure4me), a także wypicie dużej ilości wody w celu nawodnienia organizmu.

Jeśli mimowolne drżenie mięśni przydarza Ci się w trakcie lub po wysiłku fizycznym, zadbaj o to, aby mieć przy sobie napój izotoniczny albo wodę, w której rozpuścić możesz saszetki z suplementami typu wspomniany już magnez, potas i wapń albo popularną multiwitaminę. Pamiętaj też o rozciąganiu po treningu.

Zadbaj o higienę snu i wysypiaj się 8 godzin ‒ odpoczynek jest niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni. Podobnie relaks. Jeśli w Twoim życiu jest sporo sytuacji stresowych lub lękowych warto, spróbować technik relaksacyjnych albo rozważyć wizytę u psychologa.

Kiedy drżenie mięśni powinno martwić?

Mimowolne drżenie mięśni przydarza się każdemu, bez względu na wiek. Jeżeli doświadczasz go sporadycznie i stan ten trwa stosunkowo krótko, wówczas raczej nie powinno Cię niepokoić. Jeśli jednak Twoje mięśnie drżą często, a drgania nie mijają po kilku minutach, to wtedy zalecana jest wizyta u lekarza. Kontrola u specjalisty nigdy nie jest czasem straconym. Być może Twój układ neurologiczny lub mięśniowy nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

 

Przyczyny drżenia mięśni i więcej informacji na temat tego zagadnienia znajdziesz na pure4me.pl/blog/drzenie-miesni. Po przejściu na stronę możesz także wykonać test personalizacji suplementów, które mogą być uzupełnieniem diety i codziennego stylu życia.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ