Thursday, May 30, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Drugie wcielenie zakrętki

Drugie wcielenie zakrętki

Każdy, na co odzień, ma z nimi do czynienia. Traktowane bez należytej uwagi i świadomości. Gdy spełnią swoją tradycyjną funkcję zostają wyrzucone. Zazwyczaj rozpoczynają wtedy swoją ostatnią podróż. Pozbawione już swojej docelowej funkcji, nikomu do

Drugie wcielenie zakrętek fot. Dawid Jarzębowski

Drugie wcielenie zakrętek fot. Dawid Jarzębowski

pod naszym patronatem

Każdy, na co odzień, ma z nimi do czynienia. Traktowane bez należytej uwagi i świadomości. Gdy spełnią swoją tradycyjną funkcję zostają wyrzucone. Zazwyczaj rozpoczynają wtedy swoją ostatnią podróż. Pozbawione już swojej docelowej funkcji, nikomu do niczego niepotrzebne – odpadki bez przyszłości.

Drugie wcielenie zakrętek

Drugie wcielenie zakrętek / fot. materiał prasowy

Poprzez kubeł, zsyp i śmietnik dostają się na miejsce długowiecznego spoczynku . Na wysypisku stają się już tylko koszmarem ekologów. Wszak będą tam zalegać nawet 1000 lat. Małe kolorowe kawałki plastiku. Zakrętki od napojów, kosmetyków i chemii gospodarczej – bo o nich tu mowa. Zaprojektowane by chronić stosowane przez nas produkty. Czy można w nie tchnąć nowe życie? Czy ich mizernej egzystencji jesteśmy w stanie nadać nowy sens? W Krakowie działa Fundacja, która to robi. Która potrafiła uczynić z zakrętki symbol i stworzyć wspólnotę skoncentrowaną na jednym małym geście.

W dzisiejszych czasach zakrętka nie musi być już traktowana jak zwykły odpad. Jej przydatność znacznie się rozszerza. Dzisiaj śmieci można zamienić na pieniądze, a te wykorzystać, by pomóc potrzebującym. Krakowska Fundacja Bez Tajemnic prowadzi największy w Polsce Program Charytatywno-Ekologiczny „Zakrętki.info – pomagamy nie tylko przyrodzie…”. Program polega na zbiórce zakrętek od napojów, kawy, kosmetyków, chemii gospodarczej oraz innego plastiku. Głównie są to zakrętki, gdyż to właśnie z nimi wszyscy spotykamy się najczęściej. Warto podkreślić, że – zgodnie ze statutowym celem Fundacji – 100% środków uzyskanych ze zbiórki zostaje wykorzystana na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych dzieci. Nikt w Fundacji nie pobiera wynagrodzenia, a wszystkie zaangażowane w akcję osoby działają charytatywnie. Dzięki działalności Fundacji zyskujemy czystsze środowisko naturalne, a potrzebujące dzieci konkretną, tak bardzo im potrzebną pomoc. Prześledźmy teraz jak Fundacja Bez Tajemnic dała zakrętce nowe życie.

Pojemnik na zakrętki

Wiele osób zetknęło się już z faktem zbierania zakrętek. Często przyjaciele, znajomi czy rodzina namawiali nas do tego. Zbieraj zakrętki, to dla niepełnosprawnych dzieci – naciskali wierząc, że działają w słusznej sprawie. Nie mylili się. Od tego małego gestu zaczyna się drugie życie zakrętki. Jej nowe, lepsze wcielenie. Pojemnik na zakrętki to jej pierwsza stacja. Jest ich już tysiące w całej Polsce. Można je znaleźć w przedszkolach, szkołach i na uczelniach. W miejscach użyteczności publicznej, urzędach, zakładach produkcyjnych i usługowych. W biurach, fabrycznych halach no i oczywiście w domach i mieszkaniach prywatnych. Może być nim właściwie każde naczynie. Przeważają kartony, słoje i butelki typu pet.

Drugie wcielenie zakrętek fot. Dawid Jarzębowski

Drugie wcielenie zakrętek fot. Dawid Jarzębowski

Koordynatorzy Regionalni i Punkty Zbiórki

Gdy pojemnik jest już pełny, to ten bardzo lokalny zapas trzeba przenieść na kolejny szczebel zakrętkowej drabiny. W tym celu, na terenie całej Polski, rozpoczęły działalność Punkty Zbiórki. Punkty Zbiórki to podmioty, które oficjalnie współpracują z Fundacją Bez Tajemnic. Przeważnie są to instytucje, do których możemy się udać z naszym zapasem surowca wtórnego, w zwyczajowo przyjętych godzinach pracy. W wielu miejscach Polski działają

Regionalni Koordynatorzy. Obok „opieki” nad powierzonymi zakrętkami i organizowaniem dla nich magazynu, zajmują się także propagowaniem akcji w swoim rejonie. Często współpracują z lokalnymi władzami, fundacjami i stowarzyszeniami. To wspaniali ludzie, których pasją jest pomaganie. Oddając zakrętki w Punkcie Zbiórki lub powierzając je Regionalnemu Koordynatorowi, możemy mieć pewność, że uzyskane środki w 100% zostaną przeznaczone na sprzęt rehabilitacyjny, i że nikt z tytułu zebranego przez nas plastiku nie weźmie dla siebie ani grosza. Kontakt do Regionalnych Koordynatorów i Punktów Zbiórki można znaleźć na stronie internetowej programu Zakrętki.info.

Logistyka i transporty

Lokalne magazyny u Koordynatorów szybko wypełniają się surowcem wtórnym. Szczególnie widoczne jest to w okresie letnim, gdy konsumpcja napojów znacząco rośnie. Wtedy do akcji wkraczają osoby odpowiedzialne w Fundacji za logistykę i transporty. Po zakrętki przyjeżdżają firmy recyklingowe z danego regionu. Nie ma zasadności ekonomicznej, ani ekologicznej, transportować plastik przez całą Polskę. Odbiór zakrętek zostaje potwierdzony stosownym dokumentem, a określony ekwiwalent pieniężny trafia na subkonta podopiecznych Fundacji Bez Tajemnic.

Firma recyklingowa

Do współpracy z Fundacją wybierane są jedynie sprawdzone firmy, które oferują najwyższe stawki za każdy przekazany kilogram. W tych zakładach zakrętki są czyszczone i mielone, a następnie zyskują nowe życie w użytecznych dla ludzi przedmiotach np. doniczkach lub łopatach do odśnieżania. Zamiast zatruwać powoli środowisko mogą znowu nam służyć. A dzięki codziennym gestom setek tysięcy Polaków, już przyczyniły się do poprawy komfortu życia niepełnosprawnych dzieci.

Magazyn główny w Krakowie – dzień otwarty

W rodzinnym mieście Fundacji – Krakowie znajduje się magazyn główny. To tu gromadzone są zakrętki z całego regionu. Tutaj też, podczas dyżurów pełnionych przez wolontariuszy, można bezpośrednio oddać zebrane zakrętki, a kilka razy do roku organizowany jest dzień otwarty. W trakcie dnia otwartego wolontariusze i sympatycy Fundacji segregują i przepakowują zebrany plastik, świetnie się przy tym bawiąc, a goście odwiedzający dni otwarte mogą zasięgnąć informacji na temat działalności organizacji. Dni otwarte pomagają rozbudzić ekologiczną świadomość i zaszczepić w ludziach misję pomagania.

Tak właśnie, dzięki Fundacji Bez Tajemnic, ale przede wszystkim dzięki tysiącom ludzi o wielkich i wrażliwych sercach zakrętka zyskuje nowe życie. A nowe życie zakrętki, to zarazem ogromna korzyść dla natury oraz większy komfort życia niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin.

Więcej na: www.zakretki.info

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ