Wednesday, July 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Drewniana elewacja z deski opalanej ogniem

Drewniana elewacja z deski opalanej ogniem

Japońska metoda powraca do łask

elewacje drewniane

Elewacje drewniane sprawiają, że cały dom nabiera charakterystycznego wyglądu / fot. elements.envato.com/photos

W ostatnim czasie do łask powróciły drewniane elewacje. Coraz częściej wykorzystywane są pomysły dobrze nam znane z lat ubiegłych. Idealne zdają się być projekty domów gdzie elewacja jest częściowo drewniana lub cały budynek pokryty jest drewnem. Dzisiaj przyjrzymy się starej metodzie opalania desek ogniem, która coraz częściej spotykana jest w budownictwie

 

Historia

Pomysł budowania domów z desek opalanych drewnem zaistniał w Japonii. Miało to swój początek w momencie odkrycia, że deski raz nadpalone przez pożar nie są już tak łatwopalne podczas drugiej próby spalenia. Było to niezwykłe odkrycie na tamten czas, gdyż dzięki temu można było uniknąć pożarów całych miast, które były zbudowane z drewna. Aktualnie deski takie również mają odpowiednie parametry przeciwpożarowe i są wykorzystywane w różnych możliwych miejscach na przykład jako elewacje drewniane.

Powstawanie desek opalanych ogniem

Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniego drzewa do produkcji takich desek. Pierwotnie używano drzewa cedru japońskiego, ale aktualnie można wykorzystać drzewa takie jak świerk, sosna czy żywotnik. Zdecydowanie są to drzewa łatwo dostępne. Ciekawostką jest też fakt, że świerk i sosna są drzewami najłatwiej palnymi i mało odpornymi na wilgoć. Dzięki opalaniu ogniem podnosi się ich trwałość niemalże do poziomu trwałości drogiego drewna egzotycznego.

Aktualnie deski opalane są palnikiem gazowym, następnie myte są wodą i drucianą szczotką, tak by pozbyć się pyłu, który powstał po użyciu ognia. Następnie deska malowana jest olejem, który ma za zadanie zaimpregnować powstałą deskę. W Japonii nie uznaje się opalania desek ogniem powstałym sztucznie. Produkcja desek jest bardziej naturalna, ale przez to bardziej kosztowna i dość długotrwała. Osoba, która się tym zajmuje, musi być już doświadczona, a więc i nauka jest długotrwała.

Wykorzystanie desek

Deski opalane ogniem można wykorzystać w wielu miejscach naszego domu. Można stworzyć z nich tarasy zewnętrzne, ale i wewnątrz pomieszczeń znajdą swoje zastosowanie. Często można je zobaczyć przy wykończeniach schodów, ścian, ale i jako meble. Jeśli możemy pochwalić się dużą jadalnią, to na pewno znajdzie się miejsce na duży stół dla domowników i gości. W tym wypadku warto pomyśleć nad stołem wykonanym właśnie z deski opalanej ogniem. Z pewnością zachwyci nas samych jak i naszych gości. Jednak głównie deski opalane ogniem stosuje się jako elewacje drewniane. Można wykorzystać je na obudowanie całego domu, ale również jako element dekoracyjny w połączeniu z innymi materiałami. Ile osób, tyle pomysłów.

Pamiętajmy, że takie elewacje drewniane sprawiają, że cały dom nabiera charakterystycznego i niepowtarzalnego wyglądu, ponieważ każda deska jest inna, i każda deska w innym stopniu się nadpali. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy uzyskać deski ciemniejsze, to musimy wydłużyć czas opalania, jeśli zależy nam na efekcie muśnięcia ogniem i tylko niewielkiego przyciemnienia, uzyskasz go, znacznie skracając czas opalania.

 
źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ