Tuesday, June 18, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Drekoty: Inna wrażliwość

Drekoty: Inna wrażliwość

Poznaj jedną z najciekawszych formacji na rynku!

Drekoty

Drekoty

Trio żeńskie Drekoty, jedna z najciekawszych formacji na naszym rynku, niedawno wydało swoją drugą płytę „lub maszyna dzika trwa”

drekoty

Drekoty to z pewnością jedna z najciekawszych pozycji pierwszego półrocza tego roku / fot. Tomasz Zygoń

Tytuł jest fragmentem tekstu „Nigdy”, jednej z ulubionych piosenek Oli Rzepki, liderki zespołu, która śpiewa, a także gra na perkusji i klawiszach.
– Jest o miłości, o tęsknocie za przyrodą, o nieuchronności śmierci, wyrywkowości świata, w którym żyjemy – mówi. Rzepka jest autorką niemal wszystkich piosenek Drekotów. Wyjątek stanowi „Troskliwy”, do którego Zuzanna Plisz nakręciła wyjątkowy, piękny teledysk, mówiący o przyjaźni, miłości i tolerancji. Zresztą wszystkie teksty krążą wokół podobnych tematów.
– Dzisiejsze czasy skłaniają nas do tych refleksji – mówi Ola.
– Podczas ostatniego ’czarnego piątku’ grałyśmy koncert w Lublinie. Jadąc na koncert, miałam wyrzuty sumienia, że po raz kolejny jestem tam nieobecna, ale w trakcie samego koncertu czułam, że prawie każda nasza piosenka mogłaby stać się hymnem kobiet i doznałam olśnienia, że to jest właściwe miejsce i mój osobisty oręż.

Ola Rzepka na co dzień uczy improwizacji fortepianowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.
– Staram się przede wszystkim uczyć wrażliwości. Uczniów traktuję po partnersku, bo też dużo się przy nich uczę. Ten system wciąż opiera się na nauce nut i to jest ważne, aby pokazać uczniom inny świat i inną wrażliwość.

Absolwentką szkoły, a także dawną uczennicą Rzepki jest Olga Czech, która w Drekotach gra na klawiszach, a na co dzień uczy przedszkolne dzieci rytmiki i studiuje muzykoterapię. Trzecią członkinią zespołu jest Natalia Pikuła (śpiew i klawisze), która współpracowała wcześniej z projektami Nowe Sytuacje, Tymonem Tymańskim i Bajzlem, a obecnie śpiewa też w zespole New People. Zresztą i Rzepka dużo się udziela poza Drekotami. Grała między innymi z zespołami Alte Zachen, Graal, Wovoka, a także pomagała Piotrowi Roguckiemu z Comy przy solowej płycie. Skomponowała też muzykę do ostatniego spektaklu Przemka Wojcieszka, wyróżnionego na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W planach ma duet z Pawłem Szpurą, o roboczej nazwie „sz rz”.

lub maszyna dzika trwa” to nie tylko gra Rzepki, Pikuły i Czech, ale gościnny udział świetnych instrumentalistów: harfistki Kasi Kolbowskiej, klarnecisty Mikołaja Trzaski, gitarzysty Raphaela Rogińskiego, basisty i klawiszowca Sebastiana Witkowskiego (również realizatora tej płyty), perkusisty Pawła Szpury czy Antoniego Gralaka, grającego na trąbce. Ich popisy wprowadziły do muzyki Drekotów dużo przestrzeni i zmysłowości. Z pewnością to jedna z najciekawszych pozycji pierwszego półrocza tego roku.

Leszek Gnoiński

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / drekoty
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ