Sunday, July 21, 2024
Home / Ludzie  / Drag Queen – kim są? Polskie i zagraniczne gwiazdy drag queen

Drag Queen – kim są? Polskie i zagraniczne gwiazdy drag queen

Poznaj słynne postacie dragowe

Drag Queen to kobiece postacie sceniczne kreowane przez artystów płci męskiej lub niebinarnych

Drag Queen to kobiece postacie sceniczne kreowane przez artystów płci męskiej lub niebinarnych / fot. Canva

W dzisiejszych czasach na pewno spotkałaś się z określeniem drag queen. Co to jest? Pytanie właściwie powinno brzmieć: kto to, gdyż mowa o osobie. W czerwcu 2022 roku na Netfliksie swoją premierę miał serial „Królowa”. To właśnie tam główny bohater, Sylwester grany przez Andrzeja Seweryna wciela się w postać dragową. Co oznacza drag queen? 

Kto to jest drag queen?

Drag queen to kobiece postacie sceniczne kreowane przez artystów płci męskiej lub niebinarnych. Robią wyjątkowe show, podczas którego wcielają się zazwyczaj w role aktorek, piosenkarek i innych osobowości telewizyjnych. Śpiewają, tańczą, monologują a nawet i parodiują popularne kobiety. To co ich wyróżnia, to z pewnością charakterystyczny makijaż, strój i choreografia. W elementach tych można dostrzec przesadność, a także karykaturę. Celem tego jest ukazanie odgrywanej postaci w sposób satyryczny lub dramatyczny. Drag queen to niekoniecznie osoby innej orientacji niż heteroseksualnej. W Wikipedii można przeczytać, że ich celem nie jest zaspokojenie własnych potrzeb seksualnych, a rozbawienie widowni.

 

Drag Queen pozuje do zdjęcia

Drag Queen to niekoniecznie osoby innej orientacji niż heteroseksualnej. / fot. Pixabay

 

Makijaż draq queen

Na pewno ciekawi cię, jak wygląda wspomniany charakterystyczny makijaż drag queen. Make up jest niezwykle istotny w ich scenicznym wyglądzie. Dużą rolę odgrywają sztuczne rzęsy. Podczas naklejania, pośpiech jest niewskazany, a wręcz zabroniony. Postacie dragowe do aplikowania rzęs używają najczęściej kleju na bazie lateksu. Zaleca się, aby odczekać kilka minut, po czym na spokojnie można zacząć nakładać sztuczne rzęsy. Kolejnym elementem makijażu są wyraziście pomalowane oczy, dzięki czemu stają się one podkreślone wraz z naklejonymi rzęsami. W tym celu drag queen często używają eyelinera. Sięgają także po pomadki.

 

 Zastygające, płynne pomadki świetnie sprawdzają się jako mocny cień na powiekach. Nie zmywają się, można po nich malować, a ich kolor trzyma się wyraziście do samego końca!

 

– czytamy na stronie Beauty Talent Academy.

 

Zobacz też:

Cross-dressing a tranwestytyzm – jakie są wcielenia przebierania się za kobietę?

 

Polskie drag queen

Wiadomo już kim są drag queen. Polska ma kilka swoich postaci dragowych. Oto polskie drag queen.

 

Lulla La Polaca

Andrzej Szwan to najstarsza polska drag queen. Urodził się w 1938 roku w Warszawie. Na scenie występuje od 2010 roku. Nigdy nie ukrywał homoseksualnej orientacji, jest działaczem na rzecz praw osób nieheteronormatywnych. W młodości chętnie przyglądał się garderobie jego mamy, w której znajdowały się kapelusiki, pończochy i pantofle. Nie interesowały go sukienki koleżanek ze szkoły. W czasach PRL-u Lulla La Polaca razem z przyjaciółmi nosili na przyjęciach kobiece kreacje.

 

 Któregoś razu szukałem z kolegą kreacji na sylwestra. Zajrzałem do damskiego butiku Leda przy placu Trzech Krzyży. Wypatrzyłem szałową spódnicę. Ekspedientki i pozostałe klientki trochę się zdziwiły, gdy wszedłem z nią do przymierzalni… Wytłumaczyłem im, że to dla siostry

– wspomina Szwan w wywiadzie dla Vogue.pl.

 

Lulla występuje w klubach i festiwalach, które są powiązane ze społecznością queer. Z Vogue.pl dowiadujemy się, że obecnie śpiewa nostalgiczne utwory między innymi Hanny Banaszak, a sukienek na przedstawienia poszukuje w lumpeksach, szafach koleżanek i u krawcowych.

 

Gdy odwiedzałem znajomych w Londynie, pokazali mi sklep dla drag queens w Camden Town, gdzie można kupić buty na obcasach w rozmiarze 45. Chciałbym doczekać takiego miejsca w Polsce

 

– dodaje Andrzej Szwan w rozmowie z Vogue.pl.

 

Lucas Adelon

Łukasz Rembas to kolejna polska drag queen. Cieszy się dużą popularnością na TikToku. Wciela się w role Magdy Gessler, Dagmary Kaźmierskiej z „Królowych życia” czy Adele. Poza odgrywaniem postaci Rembas zajmuje się także wizażem oraz charakteryzacją teatralno-filmową.

 

 Żyję tym, bo jestem charakteryzatorem i wizażystą od 10 lat. A dokładnie 5 lat temu zostałem drag queen.

 

– mówi Adelon w 2021 roku w rozmowie z Oskarem Netkowskim dla „Dzień Dobry TVN”.

 

Fani bardzo często biorą go za najbardziej kontrowersyjną w kraju restauratorkę:

 

 Ludzie czasami biegną za taksówką, dopóki się nie zorientują, że nie jestem prawdziwą Magdą Gessler

 

– wyznaje w programie śniadaniowym. A co inni myślą o nietuzinkowym sposobie na życie drag queens?

 

 Dla większości jest to, że o „chłop przebrał się za babę”. A dla nas to performance i artyzm

 

– mówi Rembas w „Dzień Dobry TVN”.

 

 

Twoja Stara

Piotr Buśko występuje pod pseudominem „Twoja Stara”. Pełni funkcję rzecznika prasowego wrocławskiej Kultury Równości. Prowadzi podcast „Twoja Stara nadaje”.

 

 „Twoja Stara nadaje” to podcast o tym, czego nie usłyszycie od matki. Tworzę tu przestrzeń przyjazną dla każdej osoby, otwartą na każdą tożsamość

 

– czytamy w opisie na Spotify.

 

Z wywiadów sporo dowiemy się o kulturze i życiu osób LGBT+, dragu, queerze i, zagadkowo brzmiącym w opisie – człowieczym losie.

 

W rozmowie z Poptown.eu drag queen wyznaje, że będąc dzieckiem fascynował się filmem „Ślicznotki” z Patrickiem Swayze, Johnem Leguizamo i Wesley’em Snipesem.

 

 Podróż trzech drags, które z jednego wybrzeża jadą na drugie i mają różne perypetie po drodze. To było dla mnie fascynujące.

 

– wyznał Buśko.

 

W rozmowie z Vogue.pl drag queen określa siebie:

 

 Jestem cis chłopakiem, który robi dziwaczny drag. Nie interesuje mnie dwubiegunowa transformacja. Chcę pokazywać, że drag jest sztuczny. Zakładam na biodra piany tapicerskie, żeby imitować kobiecą sylwetkę. Ale twarz Twojej Starej do tej figury nie pasuje. Mój drag to taki gender mindfuck. Może dlatego, że sam nie jestem normatywnym chłopakiem

 

Piotr Buśko przyznał, że zawsze był niskiego wzrostu, szczupły, a także miał dziewczęcą urodę:

 

 Potem doszedłem do tego, że każdy, także ja, ma prawo realizować męskość i kobiecość, jakkolwiek to rozumie, w jakikolwiek sposób chce

 

– podsumował.

 

Shady Lady

Na scenie Shady Lady, zaś w korporacji i życiu prywatnym Sebastian Mucha.

 

 Wydawało mi się, że w chwili pierwszego występu byłam już gotową drag queen. Okazało się, że z każdym wyjściem na scenę ewoluuję

 

– wspominał swoje początki w jednej z rozmów.

 

Występy Shady Lady dotyczą problemów, z jakimi mierzy się społeczność LGBT+.

 

Drag jest przede wszystkim polityczny. Show to jedno, a tu toczy się walka

 

– nawiązywała drag queen do swoich przedstawień w wywiadzie dla Vogue.pl.

 

Według Muchy scenę drag cechuje różnorodność. Nie ma miejsca na jakąkolwiek rywalizację, a ich mocną stroną jest właśnie to, że drag queen są różnorodne.

 

 

Graża Grzech 

Aktor Teatru Narodowego, Bartłomiej Bobrowski występuje pod pseudonimem Graża Grzech.

 Nie dążę do pełnej iluzji, podoba mi się łączenie cech męskich i żeńskich, często nie golę brody, nie wstawiam sztucznych piersi. Może wcale nie jestem drag queen, tylko drag queer

 

– mówił w wywiadzie dla Replika.

 

Przyznał też, że kiedy w „RuPaul’s Drag Race” ujrzał Sashę Velour poczuł, że drag to nie tylko parodia, charakterystyczne kostiumy i mocny makijaż ale przede wszystkim sztuka.

 

 Po wielu latach związku postanowiłem nagle bawić się w drag, to trochę ekscentryczne hobby starszego pana. Mojemu chłopakowi się nie spodobało, bo Graża robi straszny bałagan, zajmuje miejsce w szafach, zarywa noce, brokat się wala po podłodze

 

– wyznał w Replice.

 

 

Przeczytaj też:

Andrzej Seweryn jako drag queen. Czy Netflix przypadkowo wybrał taką datę premiery?

 

Himera Drag Queen i Dżaga Drag Queen to również popularne polskie drag queen. Co o nich wiadomo?

 

Drag queen Himera – kim jest, jak wygląda?

Drag Queen Himera. Kto to jest? To pochodzący z Ukrainy Staszek. Swoją ojczyznę opuścił w wieku 16 lat. Przed przyjazdem do Polski, przez kilka lat przebywał w Stanach Zjednoczonych. Stanisław od dziecka czuł w sobie żeńskie pierwiastki. Zakładał szpilki oraz rajstopy na głowę, które traktował jako włosy. Jego zdaniem każdy ma w sobie poczucie kobiecości. Sam zastanawiał się jakby wyglądał jako kobieta, po czym podjął decyzję, aby spróbować i w taki sposób zaczęła się jego przygoda z „dragowaniem”. Drag Queen zarówno z Polski jak i świata stanowią inspirację dla Himera Drag Queen. Jak wygląda gwiazda? Stanisław jest przystojnym mężczyzną! Miał on okazję  prowadzić program TTV „Usłyszcie nas!”, gdzie pokazał swoją prawdziwą twarz. To sympatyczny chłopak, który nie przypomina specyficznej postaci dragowej. Na jego Instagramie oprócz wcieleń, również można dostrzec zdjęcia, na których lepiej widać Staszka.

 

Dżaga Drag Queen

Mariusz Ząbkowski na scenie zamienia się w drag queen Dżagę. Pseudomin ten nie jest randomowy. Artysta naśladuje bowiem autorkę przeboju „Dżaga” z 2004 roku, Dodę. Prywatnie są przyjaciółmi. Ząbkowski jest przystojnym, umięśnionym mężczyzną. Czasami trudno uwierzyć, że umie wcielić się w zjawiskową żeńską rolę. W rozmowie z portalem Natemat.pl wyznał, że po kilku latach bycia na scenie doszedł do wniosku, że nie chce ciągle kogoś naśladować, gdyż nie umożliwia mu to dalszego rozwoju. Na pytanie, czy określa siebie jako ta Dżaga czy ten Dżaga odpowiedział:

 

 Zdecydowanie TEN. Sztuka drag daje mi na tyle dużo możliwości, że mogę zbudować swoją postać od podstaw i modyfikować ją, jak tylko chcę. Od koloru oczu i włosów, aż po charakter postaci. Dążę do tego, aby moja postać nie była stricte kobieca, ponieważ ja sam nigdy się tak nie czułem

Dodał też, że nie miał tak łatwo jak jego koledzy, którzy w przeciwieństwie do niego mieli większe poczucie kobiecości w sobie.

 

 Ja musiałem się wszystkiego nauczyć

 

– powiedział Ząbkowski w Natemat.pl

 

Najlepsze drag queen – świat

Wiadomo już, kim są polskie drag queen. Czas, aby przedstawić światowe postacie dragowe. Jaka jest najlepsza drag queen na świecie? Sama zobacz!

 

Drag Queen RuPaul

RuPaul urodził się w 1960 roku w San Diego. W latach 90 tych DJ-owie okrzyknęli go „królową Manhattanu”. Na swoim koncie ma występy z Eltonem Johnem oraz grę w filmie „Ślicznotki” u boku Patricka Swayzego. Artysta stworzył show „RuPaul Drag Race”, które przyniosło mu międzynarodową popularność. Ponadto, w jego ręce trafiły cztery nagrody Emmy. RuPaul to pierwsza drag queen na świecie, która w 2018 roku doczekała się gwiazdy na Alei Gwiazd w Los Angeles.

 

Bob the Drag Queen

Christopher Caldwell występuje pod pseudominem Bob the Drag Queen. Pierwsza czarnoskóra drag queen na świecie. Zwyciężył ósmy sezon RuPaul’s Drag Race. Po wygraniu show pojawił się w takich produkcjach jak High Maintence, Tales of the City oraz Black Lady Sketch Show. W 2020 roku współprowadził program HBO „We’re Here”.

 

Raja Drag Queen

Sutan Amrull na scenie zamienia się w Raja Gemini. Jego początki z „dragowaniem” sięgają 1990 roku, kiedy występował pod pseudominem Creuola. Zajmuje się wizażem. Znany z pracy na planie programu America’s Next Top Model. Zwyciężył trzeci sezon RuPaul’s Drag Race i do tej pory jest jedynym Amerykaninem pochodzenia azjatyckiego, który zwyciężył show.  Od 2017 roku jego mężem jest Ryan Turner.

 

Valentina Drag Queen

James Andrew Leyva czyli Valentina Drag Queen jest osobą niebinarną. Był uczestnikiem dziewiątego sezonu RuPaul’s Drag Race oraz czwartego sezonu RuPaul’s Drag Race All Stars, co zapewniło mu międzynarodową rozpoznawalność. W show stworzonym przez RuPaula wcielił się między innymi w Lady Gagę. Jest znaną osobą z takich musicali jak In the Heights: Wzgórza marzeń, La Usurpadora oraz Dom kwiatów.

 

Raven Drag Queen

David Petruschin na scenie używa pseudominu Raven. Poza „dragowaniem” zajmuje się wykonywaniem makijaży. Swoją przygodę z występami zaczął w 2002 roku. Nie chciał przyjmować żeńskiej nazwy, aby poza sceną nie być mylonym przez ludzi. Uczestniczył w drugim sezonie show RuPaul’s Drag Race, ostatecznie zajął drugie miejsce. Następnie brał udział w RuPaul’s Drag Race All Stars, gdzie ponownie uplasował się na miejscu drugim. Raven współprowadzi Fashion Photo RuView na YouTube, a także pełni funkcję prowadzącego i jurora własnego show Painted with Raven.

 

Rose Drag Queen

Ross Matthew McCorkell urodził się w 1989 roku w Szkocji. Jego pseudonim jak i prawdziwe imię to nie przypadek, gdyż jest on wielbicielem „rose wine”, a jego ulubiony kolor to różowy. Na co dzień mieszka na Manhattanie w Nowym Jorku. Popularność przyniósł mu udział w trzynastym sezonie RuPaul’s Drag Race. W 2019 roku brał udział w amerykańskim Mam Talent.  7 maja 2021 roku wydał swój debiutancki singiel „The Devil in the Details”.

 

Divine Drag Queen

Nieżyjąca już drag queen. Harris Glenn Milstead był amerykańskim aktorem i piosenkarzem. Znany jako drag queen Divine. Zagrał w filmach takich jak Pink Flamingos, Female Trouble, Polyester oraz Hairspray. Za rolę w filmie Lust in the Dust otrzymał nominację do Złotej Maliny w kategorii „Najgorszy aktor”. Był on także autorem europejskich, amerykańskich i australijskich przebojów. Jego utwór „You Think You’re A Man” zajął 16 miejsce w programie Stock, Aitken and Waterman. Artysta odszedł w 1988 roku mając 42 lata. Zgon nastąpił w trakcie snu. Powodem śmierci było zaburzenie oddychania. Jeden z odcinków serialu Świat według Bundych poświęcono osobie Divine. W pogrzebie drag queen brało udział kilka tysięcy fanów.

 

Kim Chi Drag Queen

Sang-Young Shin czyli Kim Chi Drag Queen to koreańsko – amerykański artysta. Znany z rywalizacji w ósmym sezonie RuPaul’s Drag Race. Był on pierwszym koreańskim uczestnikiem tego show. Przygodę z „dragowaniem” rozpoczął w 2012 roku występując w Chicago. Jego pseudomin Kim Chi nawiązuje do narodowego, koreańskiego dania Kimchi. Artysta opisuje swoją postać w następujący sposób:

 

 Kim Chi jest postacią anime na żywo, której estetykę modową można określić mianem „bionicznej serwetki”

 

Prowadzi własną markę Kim Chi Chic Cosmetics.

 

Conchita Wurst

Austriacka drag queen Conchita Wurst czyli Thomas Neurwith. Artysta, który wykonuje muzykę pop, jazzową, soulową, R&B i elektorniczną. Jest aktywistą społecznym, działa na rzecz społeczności LGBT. Sam podkreśla, że podczas występów jako Conchita Wurst używa żeńskiej formy czasowników, zaś w sytuacjach prywatnych męskiej. Nie jest transkobietą. W 2014 roku Conchita wygrała 59. Konkurs Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.

 

Jesteśmy jednością, jesteśmy nie do powstrzymania

 

– powiedziała Wurst podczas odbioru statuetki. Były to słowa skierowane do polityków przeciwnych społeczności LGBT.

 

To nie tylko wygrana dla mnie, ale także dla tych wszystkich, którzy wierzą w przyszłość bez objawów dyskryminacji; w przyszłość, która będzie opierała się na tolerancji i szacunku do drugiego człowieka

 

– podsumowała drag queen swoją wygraną.

 

 

Może cię zaintresuje:

Broda nie jest gender

 

 Eryka Kawalec

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ