Dr Mirosław Szlachcic: Postęp w leczeniu niepłodności jest w nauce
– Wszystkie działania, które opóźniają wizytę u specjalisty są złe. Nie wolno tracić cennego czasu reprodukcyjnego – mówi dr Mirosław Szlachcic z Kliniki Medistica Ginekologia + Płodność

Z inicjatywy dra Mirosława Szlachcica przy Klinice Medistica Ginekologia + Płodność powstaje w Krakowie nowoczesne Centrum Szkoleniowe dla kolejnych pokoleń lekarzy i embriologów z Europy Środkowo-Wschodniej / fot. Medistica Medical Group
– Mamy dostęp do najnowocześniejszej technologii na świecie – mówi dr Mirosław Szlachcic, założyciel Kliniki Medistica Ginekologia + Płodność – nowego ośrodka leczenia niepłodności w Krakowie
Emocje niepłodności
Agna Karasińska: Dlaczego ludzie chcą mieć dzieci?
dr n. med. Mirosław Szlachcic: Pewnie z tych samych powodów, dla których inni nie decydują się na powiększenie rodziny – nie ma tu jedynej, racjonalnej odpowiedzi. Podczas swojej ponad trzydziestoletniej praktyki zawodowej obserwowałem wiele par, dla których pragnienie posiadania potomstwa często było silniejsze od początkowych możliwości organizmu. Jesteśmy tylko i aż istotami ludzkimi. W pewnym momencie naszego życia przychodzi czas, kiedy to co materialne przestaje mieć aż tak ogromne znaczenie, a nasza uwaga zwraca się w kierunku pytań o sens istnienia.
Wtedy często pojawia się przemożne pragnienie dziecka. Oczywiście, nie zawsze są to pobudki wyłącznie „wzniosłe”. Niektórzy chcą mieć potomstwo, by mieć kogoś do opieki na starość i nie nam to oceniać. Tak naprawdę, ile ludzi, tyle historii. Moją misją jest, aby starania o dziecko były efektywne i skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. W nowoczesnym podejściu do medycyny nie ma wyraźnego podziału na ciało i psychikę – przecież jedną z przyczyn niepłodności jest stres. Dlatego, aby zwiększyć skuteczność leczenia, w Medistica Ginekologia + Płodność pacjentami opiekuje się także psycholog.
Po co psycholog w klinice leczenia niepłodności?
Partnerom, którzy starają się o dziecko często towarzyszy zrozumiały stres, napięcie, spadek własnej wartości, a nawet stany depresyjne. To trudny czas. Psycholog może pomóc parom we wzajemnej komunikacji, nazywaniu emocji, poczuciu winy, braku zrozumienia. Warto wiedzieć, że według badań, najlepsze efekty w leczeniu niepłodności (nawet trzykrotnie częstsze sukcesy w postaci ciąż) uzyskuje się dzięki metodzie, która uwzględnia techniki biologiczne i psychologiczne.
Jeszcze do niedawna normą było obarczanie winą za problemy z zajściem w ciążę kobiety. Dziś wiemy, że niesłusznie.
Problem niepłodności w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.
W moim odczuciu w ogóle nie powinniśmy mówić o kwestii winy. Po prostu tak się dzieje, że spotyka się dwoje ludzi, którzy decydują się być ze sobą.

Klinika Medistica Ginekologia + Płodność jest przy ul. Dąbskiej 11 w Krakowie / fot. Medistica Medical Group
Zanim padnie słowo niepłodność
Proszę wyjaśnić różnicę między bezpłodnością, a niepłodnością. Mam wrażenie, że często te terminy stosuje się zamiennie.
Większość par, które mają problemy z zajściem w ciążę, nie są bezpłodne, lecz z różnych przyczyn mają ograniczoną szansę na poczęcie dziecka. Niepłodność nie musi oznaczać bezdzietności. Stosowane współcześnie techniki leczenia i wspomaganego rozrodu sprawiają, że u aż 80 procent niepłodnych par leczenie kończy się ciążą. Należy wyjaśnić, że wizyta w klinice leczenia niepłodności nie zawsze oznacza konieczność zastosowania skomplikowanego leczenia. Nieraz dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz zastosowaniu prostego leczenia zajście w ciążę staje się możliwe w sposób naturalny. Kompleksowa ocena sytuacji jest możliwa tylko w profesjonalnym ośrodku, z pełnym zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym i zespołem specjalistów.
Tymczasem najpopularniejszymi zapytaniami polskich internautów w temacie niepłodności są hasła: „modlitwa o potomstwo” i „zioła ojca Sroki”. To każe zadać mi pytanie o świadomość problemu. Jaka jest? Czy Polacy wiedzą, że niepłodność da się leczyć?
Jeśli coś nie jest skuteczne, a przy tym nie szkodzi, to jest to dobre. Bardzo szanuję światopogląd moich pacjentów, dlatego ścieżka diagnostyki i leczenia jest zawsze z nimi konsultowana.
Natomiast chcę wyraźnie powiedzieć, że wszystkie działania, które opóźniają wizytę u specjalisty są złe. Nie wolno tracić cennego czasu reprodukcyjnego.
Ci, którzy do tego doprowadzają są oszustami. Jeśli u kobiety spada zdolność prokreacyjna jajników albo komórek jajowych, to zaczyna być problem. Często spotykam się z tym, że przychodzą do mnie ludzie wręcz skatowani „alternatywnymi metodami”, a na specjalistyczne leczenie jest już za późno.
Natomiast wolałbym mówić o postępach w medycynie, sprzętach, hodowlach tkankowych niż ziołolecznictwie i naprotechnologii. W Polsce jest prawie półtora miliona par, które mają problemy z poczęciem potomstwa. Ocenia się, że w skali świata 15-20 procent par ma kłopoty z zajściem w ciążę. WHO kwalifikuje niepłodność do chorób.

Aneta Filipiak to jeden z najbardziej cenionych embriologów z ponad 25-letnim doświadczeniem / fot. Medistica Medical Group
Niepłodność – nowoczesne podejście
To proszę wyjaśnić, na czym polega zabieg rewitalizacji jajników?
W 2016 roku nawiązałem kontakt z twórcą metody rewitalizacji jajników (ang. In Vitro Activation – IVA) z profesorem A. Kawamurą, który na moje zaproszenie przyjechał z Japonii ze swoim zespołem do Krakowa. W efekcie tej współpracy i przeprowadzonych zabiegów dzięki metodzie IVA urodziło się pierwsze w Europie dziecko. In Vitro Activation jest najnowszą, eksperymentalną metodą leczenia niepłodności, skierowaną do pacjentek ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników. W trakcie terapii pacjentka jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje pobrany fragment nieczynnego jajnika.
Procedura IVA umożliwia odblokowanie „uśpionych” pęcherzyków, aktywację ich wzrostu i uzyskanie dojrzałych komórek jajowych. Następnie wykonywana jest druga laparoskopia, w trakcie której wszczepiane są fragmenty zaktywowanego jajnika.
Czy da się oswoić lęk pacjentki przed procedurami medycznymi, przed radykalnymi działaniami tj. inseminacją czy in vitro?
Jeśli wyczerpaliśmy już wszystkie mniej skomplikowane metody leczenia, to przede wszystkim partnerów, starających się o dziecko, należy diagnozować równocześnie, otoczyć ich opieką całego zespołu empatycznych specjalistów – od embriologów i ginekologów przez psychologów, dietetyków, położne na fizjoterapeutach uroginekologicznych skończywszy.
Kluczową rolę zarówno z punktu widzenia medycyny, jak i trudnych emocji, które towarzyszą pacjentom jest przyjazne otoczenie i sprzęt, który nie pozwala na przypadkowość. Nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że metody wspomaganego zapłodnienia są odczłowieczające. Osobiście, uważam, że zabiegi inseminacji czy in vitro mogą być pozytywnym przeżyciem dla par. Dlaczego? Dzięki najnowocześniejszej technologii, systemowi Time Lapse, w który wyposażone są nasze mikroskopy, przyszli rodzice mogą obserwować, co dzieje się z zarodkiem. Widzimy jak pęcherzyk rośnie w organizmie kobiety, obserwujemy w laboratorium komórkę jajową, zapłodnienie, a następnie to jak zarodek się rozwija się i pączkuje. To wszystko można oglądać w czasie rzeczywistym w Internecie.

Medistica Ginekologia + Płodność to nowoczesna i kompleksowo wyposażona klinika / fot. Medistica Medical Group
Medycyna rozrodu jest piękna?
Jestem pasjonatem, ja to kocham. Zaczynałem w czasach, kiedy wiedzę na temat niepłodności zdobywało się poza granicami Polski.
Dziś możemy pochwalić się jednym z najnowocześniejszych ośrodków leczenia niepłodności na świecie.
Byłem w wielu najznakomitszych laboratoriach, to wszystko co było tam najlepsze zaimplementowałem w Polsce, w Krakowie. W planach mamy otwarcie najlepszego ośrodka edukacyjnego na Europę Środkowo-Wschodnią dla kolejnego pokolenia lekarzy i embriologów, którego mentorem będzie Cooper Surgical. Jestem zawodowo spełniony i bardzo szczęśliwy, że nasza rodzina ciągle będzie się powiększać.
O ekspercie

dr n. med. Mirosław Szlachcic / fot. Medistica Medical Group
dr n. med. Mirosław Szlachcic – Specjalista Ginekolog Endokrynolog
Pomógł przyjść na świat kilku tysiącom dzieci. Twórca Ośrodka Medycznego OSTEOMED, Centrum Macierzyństwo oraz klinik z grupy Medistica. Swoją wiedzę z zakresu medycyny rozrodu zdobywał w ośrodkach z całego świata. Śledzi najnowsze badania, uczestniczy w sympozjach naukowych krajowych i zagranicznych, wymienia się doświadczeniami z najwybitniejszymi ekspertami w dziedzinie medycyny rozrodu. Może pochwalić się precyzyjną kontrolą jakości oraz wynikami leczenia na najwyższym poziomie. Jest prekursorem i mentorem wprowadzania metody In Vitro Activation w Polsce. Z jego inicjatywy przy Klinice Medistica Ginekologia + Płodność powstaje w Krakowie nowoczesne Centrum Szkoleniowe dla kolejnych pokoleń lekarzy i embriologów z Europy Środkowo-Wschodniej.
Clinic Hunter 6 sierpnia, 2021
Świetny artykuł