Thursday, June 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Dowiedz się wszystkiego na temat kominków na olej opałowy

Dowiedz się wszystkiego na temat kominków na olej opałowy

Ciepło inaczej

piecyk na olej opałowy

fot. Pavel Danilyuk / Pexels

Kominek to najprostszy sposób na wypełnienie domu ciepłem i światłem, ale nie każdy potrzebuje od razu drewna. W artykule skupimy się na kominkach na olej opałowy i ich najważniejszych cechach

 

Kominek to najprostszy sposób na wypełnienie domu ciepłem i światłem. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się piece kominkowe na drewno, które w klasyczny sposób łączą przytulną atmosferę i funkcjonalność. Korzystanie z drewna wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami, np. z powstawaniem popiołu, sadzy, koniecznością zadbania o odpowiednią wilgotność drewna, a także z faktem, iż drewno jest siedliskiem m.in. pająków i owadów. W przypadku oleju opałowego te problemy praktycznie nie występują. W tym artykule skupimy się na kominkach na olej opałowy i ich najważniejszych cechach.

Czym jest kominek na olej opałowy?

Kominki olejowe to najczęściej piece wolnostojące typu koza, które, w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków opalanych drewnem, jako materiał grzewczy wykorzystują olej opałowy. Stanowią one innowacyjne połączenie tradycyjnej estetyki i nowoczesnej technologii, co z pewnością zachęci wielbicieli designerskich rozwiązań do skorzystania z tej formy ogrzewania.

Kominek a kocioł olejowy ‒ najważniejsze różnice

W sklepach znaleźć można wiele rozwiązań grzewczych, które dają możliwość skorzystania z dobrodziejstw oleju opałowego. Wspomniane paliwo jest jednym z najbardziej efektywnych i najczystszych źródeł ciepła ze wszystkich paliw konwencjonalnych. Do uzyskania mocy cieplnej z oleju opałowego możesz wykorzystać zarówno kominek, jak i kocioł. Należy jednak pamiętać, że każde z tych rozwiązań znacznie różni się od siebie.

 

Kotły olejowe są sercem systemu grzewczego w danym budynku. Dzięki nim można zarówno ogrzać pomieszczenia w budynku, jak i wodę użytkową. Aby używać kotła olejowego, konieczne jest podłączenie go do instalacji cieplnej. Dzięki temu ciepło może być rozprowadzane równomiernie po całym budynku.

 

Kominek na olej opałowy jest bardziej centralnym punktem, zapewniającym ciepło głównie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Poza tym nie można wykorzystać go jako rozwiązanie umożliwiające podgrzewanie wody użytkowej. Zaletą kominków jest brak konieczności ingerencji w instalację grzewczą, dzięki czemu są one bardziej mobilne. Można ich używać jako tymczasowe źródło ciepła, na przykład w sytuacji, gdy istniejąca instalacja grzewcza nie jest w stanie dostatecznie ogrzać budynku.

 

Ostatnią, nie mniej ważną różnicą, jest ulokowanie danego rozwiązania grzewczego. Kocioł olejowy musi znaleźć się w kotłowni, natomiast kominek umieszcza się tam, gdzie niezbędne jest dostarczenie ciepła. Kominki najczęściej stylizuje się w duchu staroświeckim, dlatego ich obecność nadaje pomieszczeniu przytulnego, nostalgicznego uroku.

Czy kominek na olej opałowy musi zostać zarejestrowany?

Kominek olejowy, podobnie jak inne rozwiązania grzewcze wykorzystujące olej opałowy, musi zostać zarejestrowany w urzędzie skarbowym. Dopełnienie tej formalności jest niezbędne, aby nabyć olej grzewczy Ekoterm do celów grzewczych. W tym celu należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego za pomocą formularza AKC-RU. Rejestracja jest bezpłatna i może zostać dokonana zarówno osobiście, jak i elektronicznie.

Gdzie kupić olej opałowy do kominka olejowego?

Olej opałowy jest bezpiecznym i wygodnym w użytkowaniu paliwem grzewczym. Nie bez powodu gospodarstwa domowe i zakłady przemysłowe decydują się na montaż kotła, pieca lub kominka, które sprawią, że ciepło będzie dostarczane w sposób efektywny. Po rejestracji konieczne jest znalezienie dystrybutora oleju opałowego, który będzie wykorzystywany do celów grzewczych. Należy decydować się na zakup oleju wyłącznie z autoryzowanych źródeł, na przykład od Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm, których lista wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na stronie Ekoterm.pl. Dzięki temu masz pewność, że produkt spełnia najwyższe standardy związane z parametrami eksploatacyjnymi.

Dlaczego warto wybrać kominek na olej opałowy?

Zakup kominka na olej opałowy nie jest wyłącznie inwestycją w rozwiązanie grzewcze. To także sposób na stworzenie przytulnej atmosfery w pomieszczeniu. Jeśli jednak preferujesz bardziej wszechstronne rozwiązania, rozważ modernizację instalacji grzewczej z uwzględnieniem kotła olejowego. Niezależnie od rodzaju zastosowanego pieca, w każdym z tych przypadków olej opałowy Ekoterm sprawdzi się idealnie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ