Doraźne zaparcia u dziecka – czy jest się czym martwić?
Mali czy duzi ‒ mogą mieć ten sam problem
Czy zaparcia mogą być poważnym problemem u dziecka? Kiedy z zaparciami warto udać się do lekarza i jak poradzić sobie z tą dolegliwością domowymi sposobami?
Zaparcia u dziecka
Zaparcia są specyficzną dolegliwością, która może dopaść każdego – wliczając w to również dzieci. W zdecydowanej większości przypadków nie jest groźna, z pewnością jednak sprawia niemały dyskomfort. O zaparciach można mówić w chwili, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż raz na trzy dni, a do tego odbywa się to z dużym wysiłkiem i trudem. Ponadto zmianie ulega konsystencja stolca, może również pojawić się uczucie niepełnego wypróżnienia.
Przyczyny zaparć mogą być różne. Najczęściej powodem wystąpienia zaparć jest nieprawidłowa dieta, zbyt małe ilości wypijanej wody czy za mało aktywności fizycznej, jednak nie zawsze. Czasem za pojawienie się zaparć odpowiada np. silny i przewlekły stres czy świadome ograniczanie wizyt w toalecie. Natomiast zaparcia u rocznego dziecka czasem pojawiają się z powodu nadmiaru przyjmowanej witaminy D3.
Należy podjąć wszelkie kroki, aby się ich pozbyć, jednak zaparcia bardzo rzadko bywają oznaką jakiejś choroby czy schorzenia. Zazwyczaj odpowiadają za nie wymienione wcześniej przyczyny lub podobne powody, dzięki czemu nierzadko zaparć u dziecka możesz pozbyć się nawet bez konieczności wizyty u lekarza. Jeśli jednak zaparcia pojawiają się dość często, koniecznie wybierz się do specjalisty – doraźne zaparcia nie są niczym niezwykłym w przypadku dzieci.
Zaparcia u dzieci – co zrobić?
W zdecydowanej większości za najlepszy sposób na zaparcia uważa się korektę aktualnej diety. Warto wtedy dodać produkty np. o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego czy też zastosować się do kilku porad dotyczących sposobu odżywiania:
• pij szklankę wody przed posiłkiem
• na śniadanie jedz owoce i warzywa
• ogranicz pieczywo i ziemniaki
• jedz surowe warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste
Aby szybciej pozbyć się zaparć u dziecka, możesz wybrać preparat Xenna Balance Junior. Jest to wyrób medyczny, który zawiera substancję aktywną makrogol 3350. Xenna Junior to saszetki zawierające proszek do rozpuszczenia w wodzie, w wyniku czego powstaje roztwór dla najmłodszych o pomarańczowym smaku. Warto zauważyć, że środek Xenna Balance Junior może być stosowany u dzieci od 6. miesiąca życia.
Xenna dla dzieci nie jest wchłaniana do krwioobiegu, nie powoduje bólu brzucha i nie podrażnia błony śluzowej. Zamiast tego Xenna Balance Junior uaktywnia się dopiero w jelitach, gdzie precyzyjnie radzi sobie z zaparciami. Xenna Junior możesz nawet zabrać w podróż – nigdy przecież nie wiesz, kiedy zaparcia przytrafią się Twojemu dziecku.
„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”