Domy drewniane ‒ projekty, które wzbudzają zachwyt
Balsamiczny zapach drewna kontra cegła i beton
W ciągu ostatnich pięciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba domów drewnianych w Polsce. Głównym determinantem rozwoju tego sektora są stosunkowo niskie koszty budowy. W porównaniu z klasycznymi domami może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zobacz, co warto wiedzieć o projektach domów drewnianych
Boom na domy drewniane
Jak wskazują obserwatorzy rynku nieruchomości w Polsce, od kilku lat sukcesywnie zaczyna przybywać domów z drewna. W 2015 roku według oficjalnych danych było ich zaledwie 348. Obecnie ta liczba jest już kilkakrotnie większa. Tylko w 2020 roku wybudowano ponad 900 domów w całości wykonanych z drewna.
Co ciekawe, Polacy budują nie tylko więcej domów z drewna, ale również stawiają na coraz większe projekty. O ile jeszcze niedawno powierzchnia drewnianych domów nie przekraczała 100 metrów kwadratowych, o tyle obecnie właściciele gospodarstw domowych coraz częściej stawiają budynki mające powyżej 150, a nawet 200 metrów powierzchni użytkowej.
Gdzie najczęściej powstają domy drewniane? Odpowiedź jest dosyć prosta. Najwięcej takich konstrukcji można spotkać na terenach wiejskich, gdzie coraz częściej osiadają zamożni ludzie.
Domy drewniane ‒ co kusi właścicieli?
Za budową drewnianych domów przemawiają przede wszystkim niskie koszty budowy. Średnio są one o kilkunaście procent niższe, niż w przypadku domów murowanych. W 2020 roku średni koszt budowy domu drewnianego wyniósł niewiele ponad 360 tys. złotych. Dla porównania, średni koszt budowy domów murowanych dalej rośnie ‒ w 2020 roku było to 532 tys. złotych. Nie może więc dziwić, że to właśnie o domy drewniane projekty coraz częściej pytają osoby, które decydują się postawienie własnej nieruchomości.
Budowa domu z drewna ‒ jaka technologia?
Tutaj od lat królują domy budowane w technologii kanadyjskiej. Polega ona na tworzeniu gotowych drewnianych modułów w specjalnych zakładach, a następnie transportowaniu ich na plac budowy, gdzie elementy łączone są za sobą w całość. Same moduły powstają z drzew iglastych, których drewno poddawane jest specjalnej obróbce. Taki model budowy domów sprawia, że znacznie obniżają się koszty oraz skraca czas budowy.
Drugim popularnym typem domów z drewna są domy z bali. W tej technologii powstaje jednak tylko co dziesiąta drewniana konstrukcja w Polsce.
Projekty indywidualne czy gotowe?
Zainteresowanie drewnianymi domami dostrzegli również architekci z biur architektonicznych. W ich ofercie coraz częściej pojawiają się projekty gotowych domów. Z tego rozwiązania korzysta obecnie co druga osoba stawiająca własny dom.
Gotowy projekt to oszczędność pieniędzy oraz czasu. Wybierając ofertę dobrego biura, otrzymujemy gotowy projekt, który nie będzie miał większych problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Skrócone procedury administracyjne sprawiają, że szybciej można ruszyć z produkcją modułów na dom drewniany. W praktyce oznacza to, że szybciej wprowadzimy się do naszego wymarzonego domu ‒ średni czas budowy domu szkieletowego to około trzech miesięcy.
Kasseyy 3 maja, 2021
Jednak oprócz wyglądu i miłych doznań sensorycznych, ważna jest 9apps.ooo/download/ przede wszystkim ochrona.