Monday, January 13, 2025
Home / PARTNER MK  / Domowe sposoby na alergię. Które z nich warto sprawdzić?

Domowe sposoby na alergię. Które z nich warto sprawdzić?

Problem nie kończy się z nadejściem jesieni

Alergia wziewna objawia się katarem

Alergia daje o sobie znać przez cały rok / fot. Adobe Stock

Alergia to problem, który dotyczy obecnie ponad 40 proc. osób w społeczeństwach wysokorozwiniętych [1]. Ma to związek z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego, zwłaszcza powietrza, którym oddychamy, a także m.in. z powszechnym używaniem, a właściwie nadużywaniem, środków czystości [2]. Wskazane jest leczenie alergii, ponieważ jej symptomy z czasem mogą się nasilać, prowadząc do rozwoju np. astmy. Warto też wypróbować domowe sposoby, które mogą złagodzić uciążliwe objawy alergii

 

Na czym polega reakcja alergiczna?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na substancje, które dla większości osób są neutralne, a u osoby uczulonej wywołują odpowiedź układu immunologicznego i stan zapalny oraz powodowane nim objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego lub zmiany skórne [3]. Reakcja alergiczna może w skrajnych przypadkach doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci, dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować.

Jakie są objawy alergii?

Objawy alergii zależą od jej rodzaju. Przy alergii kontaktowej i pokarmowej są to zazwyczaj zmiany skórne w postaci wysypki i pokrzywki. Alergia pokarmowa może też powodować symptomy takie jak biegunka. Alergeny wziewne przyczyniają się do objawów ze strony układu oddechowego. Częstym symptomem jest katar i świąd nosa, kaszel, kichanie i uczucie zatkanego nosa. Może pojawić się uczucie duszności. Do objawów alergii wziewnych należy też swędzenie i łzawienie oczu [3].

Domowe sposoby na alergie

Uniknięcie kontaktu z alergenami nie zawsze jest możliwe. Dotyczy to zwłaszcza alergii wziewnych na pyłki drzew i roślin, a także roztocza kurzu, z którymi mamy do czynienia w mieszkaniu niezależnie od tego, jak dokładnie je sprzątamy. Można jednak zniwelować problem alergenów na kilka prostych sposobów:

 

• W przypadku alergii na pyłki drzew i roślin oraz zarodniki grzybów dokładnie zapoznajmy się z kalendarzem ich pylenia, dostępnym na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego [4] i unikajmy wychodzenia w tym czasie na zewnątrz, zwłaszcza w słoneczne i wietrzne dni.
• Przy alergii na kurz przydatne jest częste wietrzenie pomieszczeń i zastosowanie filtrów powietrza oraz oczywiście sprzątanie.
• Przy alergii na pyłki pomocne są prysznice, czyli spłukanie z ciała alergenów oraz zmiana ubrania po powrocie do domu.
• Przy alergii na zarodniki pleśni należy zadbać o higienę i właściwy poziom nawilżenia w pomieszczeniach.

Szybka ulga przy alergii – co robić, gdy pojawi się uporczywy katar?

Domowe sposoby pomagają złagodzić objawy reakcji uczuleniowej, ale nie leczą alergii [1]. Gdy w wyniku uczulenia pojawi się uciążliwy wodnisty katar i swędzenie oraz łzawienie oczu, warto sięgnąć po spray do nosa, np. Nasometin Control*, który blokuje rozwój stanu zapalnego o podłożu alergicznym. [5]. Pamiętajmy jednak, że choć produkt ten dostępny jest bez recepty, nie należy stosować go bez porozumienia z lekarzem dłużej niż 3 m-c. Na alergię sprawdzą się także leki przeciwhistaminowe [6] oraz terapia mająca na celu odczulenie na dany alergen [7]. Przed podjęciem terapii konieczna jest wizyta u lekarza alergologa i przeprowadzenie testów alergicznych.

 

Przypisy:

1. Kurdziel F., Praktyczne aspekty i zasady postępowania w nagłych reakcjach alergicznych u dzieci – wytyczne dla rodziców i opiekunów, Repozytorium Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

2. Krotkiewski M., Madliński K., Im wyższy poziom higieny tym więcej alergii – paradoks naszych czasów. Alergia Astma Immunol5 (2000): 1-6

3. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 28.08.2021

4. Kalendarz Pylenia Roślin w Polsce PTA, https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/kalendarz_zbiorczy_2017_X.pdf, data dostępu 28.08.2021

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control

6. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013: S1. 13

7. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48

 

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, ponieważ kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, możliwość komentowania jest zablokowana w tym momencie