Thursday, February 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Domki ogrodowe dla dzieci i inne pomysły na wakacyjną przygodę

Domki ogrodowe dla dzieci i inne pomysły na wakacyjną przygodę

Psychologowie i pedagodzy są zgodni - dzieci rozwijają się lepiej na świeżym powietrzu, a nie w domowych pieleszach.

dzieci dwór plac zabaw praktiker

Aktywne spędzanie czasu na powietrzu to gwarancja zdrowia / fot. materiały prasowe

Któż z nas nie wspomina z sentymentem i przysłowiową łezką w oku szczęśliwych wakacji z lat dzieciństwa. Te niezliczone godziny spędzane na świeżym powietrzu podczas gry w klasy, piłkę, podchody oraz kapsle lub gumę. Dzieciństwo z czasów gdy ograniczone ilość kanałów telewizyjnych oraz brak internetu nie stanowiły dla dzieciaków problemu a kolacja zawsze była za wcześnie i zawsze w porze najlepszej zabawy.

dzieci dwór plac zabaw praktiker

Aktywne spędzanie czasu na powietrzu to gwarancja zdrowia / fot. materiały prasowe

Dzisiaj rodzice mają raczej kłopot z wygonieniem własnych latorośli z domu niż z ich przywołaniem. Dzieci uczą się całe dnie spędzać przerzucając kanały w telewizji i grając w kolejne komputerowe gry, niekoniecznie z pozytywnymi skutkami dla ich zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Wygońmy dzieci z domu

Lekarze pediatrzy, psychiatrzy i dziecięcy psychologowie są zgodni – dzieci wychowywane we współczesnym świecie są na najlepszej drodze do sprawiania wielu problemów zdrowotnych i wychowawczych. Dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu są bardziej odporne, sprawne fizycznie i odważniejsze niż ich rówieśnicy, którzy w wolnym czasie zajmują się aktywnościami w domowych pieleszach. Ruch i zabawy na powietrzu sprzyjają także rozwijaniu odporności emocjonalnej (czyli umiejętności, które pozwalają na umiejętne znoszenie porażek i przeciwności losu).

Dzieci, których zajęcia pozaszkolne ograniczają się do przerzucania kanałów w telewizji są także mniej zsocjalizowane i w późniejszych latach miewają kłopoty z życiem w społeczeństwie i kontaktami międzyludzkimi.

Psychologowie są zgodni – czas wolny jest dzieciom potrzebny. To ważny moment, w którym dzieci, z pomocą dorosłych, zaczynają rozwijać swoje pasje i odkrywać talenty. Ważne jednak, aby czas ten był spędzany przez dzieci mądrze. I tutaj zaczyna się rola rodziców. To do nich należy wytyczanie ścieżek i zaktywizowanie dziecka.

Ogród pełen przygód

Oczywiście czasy gdy dzieci mogły swobodnie i, co ważniejsze bezpiecznie, biegać po osiedlowych uliczkach przez cały dzień minęły bezpowrotnie. Ale rodzice mogą postarać się uatrakcyjnić nieco własne podwórko i ogród – dzięki kilku prostym sposobom stanie się on dla młodego człowieka miejscem pełnym przygód i nowych wyzwań. Ogrodowe place zabaw, zjeżdżalnie i huśtawki nasuwają się praktycznie same. Zwłaszcza ta ostatnia pozycja budzi zazwyczaj pośród dzieci najwięcej emocji – któż z nas nie pamięta tej dzikiej radości i tych emocji podczas huśtania? Warto więc zapewnić dzieciom podobne wspomnienia. Huśtawki i zjeżdżalnie idealne do przydomowych ogródków bez trudu znajdziemy w każdym sklepie z dobrze zaopatrzonym działem ogrodniczym (jak choćby praktiker.pl).

Domowy plac zabaw nie obejdzie się też bez domku ogrodowego dla dzieci lub dziecięcego namiotu. To idealne uzupełnienie letnich zabaw i niezawodny sposób na spędzenie razem z dzieckiem wielu radosnych chwil. Domek ogrodowy dla dziecka możemy oczywiście zbudować sami – w takim wypadku możemy pokusić się wykonanie imitacji prawdziwego domu lub skonstruować dom na drzewie. Dla rodziców nieco mniej uzdolnionych manualnie – pozostają sklepy, w których możemy wybierać zarówno pośród domków drewnianych, jak i plastikowych.

Lato w mieście

Niestety nie każdy może się cieszyć domem z ogrodem. Dla tych, którzy wraz z rodzinami rezydują w mieszkaniach z niewielkim balkonem też znajdzie się rozwiązanie. Co prawda, ogrodowego domku na balkonie standardowej wielkości nie zmieścimy (inaczej się rzecz ma w przypadku tarasów) ale za to sznury i suszarki na pranie doskonale się nadadzą do stworzenia dziecięcej „tajnej bazy”. Wystarczy trochę koców, kilka poduszek i naprawdę niewielka ilość wyobraźni.

Lato można także wykorzystać na spacery i zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu. Pokażmy dziecku najważniejsze zabytki w okolicy, spędźmy nieco czasu na zabawach w parku i uczcijmy wakacje wspólnym piknikiem nad pobliskim jeziorkiem. Nauczmy je też gier i zabaw zapamiętanych z własnego dzieciństwa. Podchody, gra w klasy lub zabawa z własnym dzieckiem w chowanego sprawi, że to lato pozostanie w pamięci na długo a dzieci zapomną do czego służą konsole i pilot od telewizora.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ