Thursday, June 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Domek na działkę ‒ jaki wybrać? Radzi ekspert MEVELINE

Domek na działkę ‒ jaki wybrać? Radzi ekspert MEVELINE

W takim metrażu można mieszkać cały rok

domek na działkę

fot. materiał Partnera

Domek na działkę to doskonałe rozwiązanie dla osób żyjących w dużym mieście, którym marzy się wypoczynek na łonie natury. Jaki domek na działce rekreacyjnej bez pozwolenia sprawdzi się najlepiej? Bierzemy to zagadnienie pod lupę wraz z ekspertem MEVELINE. Jaki domek na działkę ROD wybrać? ROD jest skrótem od rodzinnych ogródków działkowych, na terenie których znajdują się zarówno działki użytkowane przez osoby prywatne, jak i wspólny teren z infrastrukturą ogrodową przeznaczony do użytku przez wspólnych działkowców. Na takiej działce najczęściej stawia się domki drewniane całoroczne bez pozwolenia o metrażu wynoszącym 35m2

 

Domek na działkę ‒ jaki metraż wybrać?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się domki na zgłoszenie 35m2. Trudno się temu dziwić ‒ aby móc rozpocząć korzystanie z takiego budynku, nie trzeba dopełniać wielu żmudnych formalności, takich jak zakup projektu od projektanta posiadającego stosowne uprawnienia czy zatrudnianie kierownika budowy. Chcąc postawić domek na zgłoszenie 35m2, wystarczy poinformować o tym fakcie urząd miasta lub starostwo powiatowe. Domki 35m2 wymagają zgłoszenia zawierającego informacje na temat zakresu prac budowlanych oraz planowanego terminu rozpoczęcia robót. Znajdować powinien się tam także dokument poświadczający prawo do nieruchomości oraz szkice projektowe. Organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu.

domek na działkę

fot. materiał Partnera

Dom bez pozwolenia może mieć maksymalnie 35m2 po obrysie zewnętrznym ścian. Maksymalna wysokość pomieszczeń w takim budynku to 2,2 m. Domek na zgłoszenie nie może posiadać piwnicy. Można go natomiast wzbogacić o taras, którego metraż musi być nie większy niż 35m2. Kolejna istotna kwestia to odległość od granic działki. Gdy domek 35m2 posiada okna i drzwi, jego ściany muszą się znajdować w odległości od granic nie mniejszej niż 4m. Jeżeli jest on ich pozbawiony, dozwolona odległość wynosi 3 m.

 

Domek na działkę ‒ dlaczego warto wybrać całoroczny?

fot. materiał Partnera

Czy domek z drewna całoroczny to dobra inwestycja? Zanim przejdziemy do tego zagadnienia, warto wyjaśnić, co rozumie się przed tym pojęciem. Domek całoroczny bez pozwolenia to budynek stawiany w technologii pozwalającej na użytkowanie go bez względu na porę roku. W przeciwieństwie do domu letniskowego, z powodzeniem korzystać można z niego również jesienią oraz zimą. Co jeszcze różni od siebie mobilny domek całoroczny i letniskowy? Do czynienia mamy tu z nieco innymi fundamentami. W przypadku drugich z nich, bardzo często wykorzystuje się fundamenty punktowe z prefabrykowanych bloczków, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Domek całoroczny na zgłoszenie jest nieco cięższy, a co za tym idzie, w jego przypadku niezbędna może się okazać obecność klasycznego fundamentu, takiego jak na przykład płyta zbrojeniowa.

 

Warto wspomnieć tutaj także o tym, iż domek całoroczny 35m2, w przeciwieństwie do letniskowego, będzie wymagał dodatkowego ocieplenia i uszczelnienia. W znaczącej części przypadków, jego szkieletową konstrukcję drewnianą wypełnia się wełną mineralną. To wysokiej jakości materiał izolacyjny pełniący jednocześnie funkcję ochrony przeciwogniowej. Ocieplony w ten sposób domek całoroczny drewniany szybko się nagrzewa i wolno traci ciepło. Dodatkowo, wełna mineralna gwarantuje dobrą izolację akustyczną, wpływając pozytywnie na komfort codziennego użytkowania budynku. Tym, co różni od siebie domek letniskowy i całoroczny jest również to, iż drugi z nich musi być wyposażony w szczelną stolarkę okienną oraz drzwiową, gwarantując stały komfort cieplny. Odgrywać będzie to szczególnie istotną rolę w mroźne, zimowe dni.

 

Gdzie można znaleźć wysokiej jakości domki drewniane całoroczne bez pozwolenia? Oferuje je polska firma MEVELINE. Jest ona producentem domków letniskowych oraz całorocznych do 35m2, które dzięki technologii modułowego łączenia mogą osiągać rozmiar 70m2 i większy.

 

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ