Dom energooszczędny, czyli tani w utrzymaniu – jak wybrać działkę i projekt?
Podpowiadamy, jakie cechy świadczą o budynku energooszczędnym
Dom, w którym koszty eksploatacyjne będą ograniczone do minimum, to kusząca wizja. Aby ją spełnić, powinniśmy pomyśleć o budowie energooszczędnej już na etapie wyboru działki i projektu domu. Podpowiadamy, jakie cechy świadczą o budynku energooszczędnym
Działka pod dom energooszczędny – czy ma znaczenie?
To, czy budynek będzie spełniał standard energetyczny jest kwestią bardziej techniczną, ale jeśli wybierzemy odpowiednią działkę, znacząco ułatwimy sobie zadanie. Z punktu widzenia budownictwa ekologicznego najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie teren z ulicą od strony północnej. Pomieszczenia dzienne będzie można wówczas usytuować od najbardziej nasłonecznionej, południowej strony. Powinny znaleźć się tam duże przeszklenia, które doskonale doświetlą wnętrze. Po przeciwnej stronie budynku lepiej ograniczyć wielkość i ilość okien.
Działka powinna być duża, najlepiej w kształcie kwadratu lub prostokąta. Umożliwi to korzystne ustawienie budynku względem stron świata i tym samym maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej.
Ważnym aspektem jest sąsiedztwo działki. Warto się dowiedzieć, czy w przyszłości nie powstaną wysokie obiekty, które zasłonią dom i ograniczą dopływ promieni słonecznych. Takie informacje można znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
W późniejszym zagospodarowaniu działki warto odpowiednio rozplanować ułożenie drzew, co pozwoli regulować dostęp energii słonecznej do budynku. Drzewa iglaste, zlokalizowane od strony północnej, będą stanowić naturalną barierę przed chłodnym wiatrem. Z kolei drzewa liściaste należy posadzić od strony południowej. Latem zapewnią cień i ochłodę, a w okresie jesienno-zimowym – gdy opadną liście – nie będą blokować promieni słonecznych. Podobną rolę spełniają też rolety zewnętrze, zwiększające poziom termoizolacji budynku. Zimą pozwolą utrzymać ciepło we wnętrzu, zmniejszając przy tym koszty ogrzewania, a latem będą zapobiegać nadmiernemu nasłonecznieniu i nagrzaniu domu.
Projekt domu energooszczędnego – czym powinien się charakteryzować?
Podczas wyboru projektu energooszczędnego domu, czyli taniego w utrzymaniu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jednym z najważniejszych aspektów jest forma bryły, która powinna być maksymalnie uproszczona – bez balkonów, przybudówek czy wykuszy. Prosta konstrukcja budynku eliminuje możliwość występowania mostów termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. Dom będzie można ogrzać znacznie szybciej i taniej. Jeśli chodzi o dach, najlepszym wyborem będzie prosty lub dwuspadowy (coraz częściej bez okapów).
Projekt domu energooszczędnego musi być dostosowany do instalacji, które obniżą zużycie energii, a więc i koszty eksploatacyjne. Do najpopularniejszych z nich należą panele fotowoltaiczne i solarne, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz turbiny wiatrowe. W projekcie powinny się znaleźć się również informacje odnośnie doboru ogrzewania i materiałów budowlanych o podwyższonej izolacyjności termicznej.
Warto wiedzieć, że nie każdy budynek określany jako energooszczędny będzie nim w rzeczywistości. Zwróćmy uwagę na współczynnik EP (kWh/m²/rok), który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji, przygotowywania ciepłej wody użytkowej itd. Od 2017 r. wartość EP może wynosić maksymalnie 95 kWh/m²/rok. Z początkiem 2021 r. wejdą jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy – współczynnik EP nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/m²/rok. Obecnie o budynku energooszczędnym możemy mówić dopiero wówczas, gdy jego całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną waha się między 30 a 70 kWh/m²/rok. Im niższa wartość współczynnika EP, tym dom jest bardziej energooszczędny.
Almara 18 lipca, 2019
Instalacja taka powinna znajdowac się w każdym domu, który ma założenia domu energooszczednego. Koszta energii elektrycznej ciągle rosną, a tak mozemy mieć naszą własną elektrownię.
Rozwiazanie to pozwala zredukować praktycznie do zera koszta ogrzewania domu.
Irma 16 września, 2019
Wybór działki to podstawa. Polecam zastanowić się czy nie lepiej jest jednak dopłącić te kilkanaście tysięcy i zdecydować się na działkę blisko miasta Dzieki temu bedziemy mieli blisko do wielu punktów i nie bedziemy szoferem naszego dziecka.
Dla mnie podstawą nowoczesnego domu są
rekuperacja
rolety elektryczne
inteligentne oświetlenie
oraz fotowoltaika
My space 20 września, 2020
Ekstra sprawa ogolnie
Aneta 27 listopada, 2020
Projekt budynku energooszczędnego znacząco różni się od standardowego. Wszystkie zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne powinny ograniczać straty ciepła. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na m.in. energooszczędne instalacje, materiały, wentylację i system grzewczy.
Dagmara 16 grudnia, 2020
Teraz projekty domów energooszczędnych są coraz częstszym wyborem. Wiele osób decyduje się przede wszystkim na panele fotowoltaiczne, które zapewniają stałe zyski, a także niezależność od dostawców energii.