Dolny Śląsk – 10 najlepszych miejsc na listopadowy długi weekend
Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją miejsc na Dolnym Śląsku przygotowaną we współpracy z klubem travelowym Travelist.pl.
Święto Niepodległości wypada w tym roku w środę, co oznacza, że jest to szansa na ostatni długi weekend przed świętami. Wystarczy wziąć dwa dni wolnego w pracy, by cieszyć się pięciodniowymi mini-wakacjami – to nic, że w listopadzie! Jesień potrafi zauroczyć swym pięknem nawet największych malkontentów. A zwłaszcza, gdy pojedzie się w miejsce, w którym nie brakuje atrakcji. Jedną z takich lokalizacji w Polsce jest na pewno Dolny Śląsk, gdzie nie sposób się nudzić o żadnej porze roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją miejsc na Dolnym Śląsku przygotowaną we współpracy z klubem travelowym Travelist.pl.
Stronie Śląskie
Stronie Śląskie to niewielkie miasto na ziemi kłodzkiej, które stanowi świetną bazę wypadową dla wszystkich wielbicieli sportów zimowych. Niecałe 10 km stąd znajduje się bowiem Czarna Góra, szczyt w Masywie Śnieżnika, znany ze swego ośrodka narciarskiego. Równie niedaleko leży sam Śnieżnik, najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, który warto zdobyć jesienią, by podziwiać rozpościerającą się z niego panoramę – różną o każdej porze roku, lecz zawsze tak samo piękną. Będąc w Stroniu Śląskim warto zatrzymać się w Hotelu Victor Berg Resort, który oferuje nie tylko wspaniałe widoki, lecz również relaks w centrum spa, gdzie można w pełni odpocząć po aktywnym dniu.
Stara Morawa
Ta spokojna miejscowość znajduje się zaledwie 2,5 km od Stronia Śląskiego, lecz jest od niego znacznie mniejsza. To idealny cel podróży dla ludzi pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku i ceniących kontakt z przyrodą. Oprócz górskich szlaków i pobliskich wyciągów narciarskich znajdziemy tu malowniczy zalew – co prawda o tej porze roku raczej nie skorzystamy z jego kąpieliska, lecz na pewno warto go zobaczyć. Ciekawym zabytkiem jest natomiast wapiennik „Łaskawy kamień”, znajdujący się przy drodze ze Starej Morawy do Kletna – jest to stary piec do wypalania wapna powstały na początku XIX wieku, który obecnie można zwiedzać i gdzie odbywają się kulturalne imprezy (np. wieczorki autorskie, koncerty, wystawy artystyczne). Aby skorzystać z tych wszystkich atrakcji polecanych przez Travelist.pl, można zatrzymać się w Hotelu Morawa, który oferuje komfortowe pokoje, basen oraz restaurację.
Złoty Stok
Jeśli zatrzymamy się na dłużej w Kotlinie Kłodzkiej, warto wybrać się również do Złotego Stoku, który jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w naszym kraju. Najbardziej znanym obiektem w Złotym Stoku jest Kopalnia Złota, a w niej Podziemna Trasa Turystyczna, gdzie znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. Inne atrakcje Złotego Stoku to między innymi Średniowieczny Park Techniki, gdzie można zobaczyć maszyny górnicze rodem ze średniowiecza, oraz liczne zabytki, w tym historyczne centrum miasta. Będąc w Złotym Stoku warto zahaczyć też o położony jedynie 10 km dalej Kamieniec Ząbkowicki i zwiedzić monumentalny neogotycki pałac z XIX wieku.
Bardo
Na północny zachód od Złotego Stoku znajduje się kolejne urokliwie, lecz mało znane miasto – Bardo. Położenie w Górach Bardzkich i nad Nysą Kłodzką nadaje miastu wyjątkowo malowniczy charakter. Warto przejść się historycznymi uliczkami starego miasta, które wpisane jest na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Gratka dla fanów fantastyki – w Bardzie i jego okolicach toczy się część akcji „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego. Panoramę miasta można podziwiać ze znajdującego się na wzgórzu Hotelu Bardo, który oferuje nowoczesne, przestronne apartamenty oraz dostęp do basenu i spa.
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość, którą warto odwiedzić nie tylko latem. Znajdują się tu liczne zabytki, jak np. kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, gdzie podziwiać można niezwykłą ambonę w kształcie wieloryba. Jednak niektórzy twierdzą, że największą atrakcją miasta jest park zdrojowy z pijalnią wód oraz Dworkiem Chopina, gdzie co roku w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W pobliżu parku położony jest hotel De Esperanto Medical & Spa, gdzie można skorzystać ze strefy wellness oraz relaksujących zabiegów fizjoterapeutycznych.
Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze
Nie każdy wie, że w Polsce mam dwa prawdziwe skarby – i to wykonane wcale nie ze złota, ale z drewna. O czym mowa? O Kościołach Pokoju, największych w Europie drewnianych budowlach o funkcjach religijnych, wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jeden z nich znajduje się w Świdnicy, a drugi w odległym o ok. 40 km Jaworze. Oba przyprawiają o zawrót głowy swoim bogato zdobionym wnętrzem. Warto zrobić sobie wycieczkę szlakiem drewnianych kościołów zatrzymując się na dłużej w nieodległym Karpaczu, kurorcie, którego nikomu nie trzeba zachwalać. Baza noclegowa w Karpaczu jest niezwykle duża, lecz ze względu na liczbę turystów odwiedzających to miasto lepiej dokonać rezerwacji wcześniej. Godnym polecenia jest na pewno Hotel Dwa Potoki, który łączy w sobie nowoczesność i sudecką tradycję.
Przesieka
Jeśli natomiast Karpacz jest dla Ciebie zbyt turystyczny jak na spokojny długi weekend, polecamy położoną nieopodal Przesiekę – wieś słynącą z malowniczego położenia. Niewątpliwymi atrakcjami Przesieki są Wodospad Podgórnej oraz oddalony o 45 min pieszej drogi Zamek Chojnik. Miłośnicy odpoczynku w kameralnym i cichym miejscu na pewno będą zadowoleni z noclegu w Wilii Idylla, położonej na wzgórzu Złoty Widok, skąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama całej okolicy.
Lwówek Śląski
Na północ od Przesieki znajduje się Lwówek Śląski, miasto znane głównie ze swojego browaru, który jest prawdopodobnie najstarszy w Polsce. Oprócz browaru warto zwiedzić tu prawie nienaruszone zębem czasu średniowieczne mury obronne oraz pochodzący z XII wieku ratusz – jeden z najstarszych w naszym kraju. Jeśli w długi weekend listopadowy będzie nam sprzyjała pogoda, warto wybrać się na wycieczkę rowerową jednym z wielu przebiegających przez miasto szlaków. Natomiast po aktywnym dni dobrze jest wypocząć w miejscu równie pięknym i historycznym, jak cały Lwówek – w Pałacu Brunów, w skład którego wchodzą trzy zabytkowe budynki otoczone parkiem. Znajdujący się tu hotel oferuje stylowe pokoje, a także dostęp do basenu oraz centrum odnowy biologicznej.
Jelenia Góra
Zatrzymując się we Lwówku Śląskim można zrobić sobie jednodniową wycieczkę do pobliskiej Jeleniej Góry. To niezwykle malownicze miasto ma w swojej ofercie nie tylko mnóstwo zabytków, lecz również wiele klimatycznych knajpek i restauracji, gdzie przyjemnie spędza się jesienne wieczory. W Jeleniej Górze znajduje się również uzdrowisko Cieplice, a w nim park zdrojowy oraz pijalnia wód. Warto zobaczyć również Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, obejmujący 20 zamków i pałaców, będące niegdyś siedzibami książąt oraz arystokracji.
Wrocław
Na koniec miasto, którego nikomu nie trzeba polecać, bo wszyscy doceniają jego wyjątkowość. Wrocław, stolica Dolnego Śląska, zachwyca mnogością swych zabytków oraz innych atrakcji, także tych jesiennych. Niezależnie od tego, czy chcesz obejrzeć arcydzieła polskiego malarstwa, pójść do teatru czy po prostu posiedzieć w przyjemnych knajpkach – Wrocław będzie idealnym wyborem na długi listopadowy weekend. Odpoczynek i relaks znajdziesz zaś w Hotelu Europejskim, który mieści się w pięknym zabytkowym budynku w samym sercu miasta. Nie zapomnij poszukać wrocławskich krasnali!