Dokarmianie ptaków zimą. Jak i kiedy dokarmiać ptaki?
Ziarno, kule tłuszczowe. Byle nie chleb!
Niestety wiele ludzi nadal dokarmia ptaki pieczywem i resztkami jedzenia, które są dla nich szkodliwe. Chleb jest dla ptaków niczym trucizna. Powoduje wiele chorób i paradoksalnie może doprowadzić do ich zagłodzenia. Ptasie żołądki również nie są miejscem do utylizacji ludzkich odpadów. Nasza żywność jest w dużej mierze przetworzona i nie nadaje się do dokarmiania ptaków. Kiedy zacząć i jak prawidłowo dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić? Które z gatunków preferują pestki wiśni, a które przysmaki tłuszczowe? Sprawdź
Dlaczego dokarmianie dzikich ptaków jest pożyteczne?
Kiedy pożywienie jest ograniczone, ptaki przemieszczają się w jego poszukiwaniu na duże odległości. Pochłania to sporo energii i przy większych spadkach temperatur może być bardzo wycieńczające. Zimowe dokarmianie ptaków pomaga przetrwać im okres mrozów i znacznie przyczynia się do poprawy ich losu.
Wspólne dokarmianie ptaków z dziećmi to świetna zabawa i jednocześnie nauka o świecie przyrody. To też doskonała okazja do obserwacji ptaków i poznania ich zachowań, a obcowanie z naturą uczy dzieci wrażliwości i troski o naszych mniejszych braci.
Sprawdź też:
Jak zrobić kalendarz adwentowy DIY?
Od kiedy zacząć dokarmianie ptaków?
Nie ma potrzeby, by dokarmiać ptaki przez cały rok. Doskonale poradzą sobie same nawet późną jesienią czy łagodną zimą i znajdą najlepszy dla siebie, dostępny pokarm. Podawanie pokarmu rozpoczynamy późną jesienią, by ptaki mogły na spokojnie odkryć naszą stołówkę. Początkowo wykładamy niewielkie ilości pożywienia, zwiększając porcję wraz ze spadkiem temperatur oraz ilością ptasich gości.
Jak często dokarmiać ptaki?
Kiedy zaczniesz sezon na dokarmianie, musisz pamiętać o regularności. Ptaki szybko przyzwyczają się do tego, że dostaną u nas jedzenie. Na bieżąco sprawdzaj stan karmnika i w razie potrzeby uzupełnij pokarm. Pamiętaj, że jedzenie powinno być świeże i suche. Mokra karma może pleśnieć i szkodzić ptakom. Zadbaj również o czystość ptasiej stołówki. Usuwaj z karmnika niezjedzone resztki pokarmu i dezynfekuj go wrzątkiem. Zapobiegniesz w ten sposób przenoszeniu chorób i drobnoustrojów pomiędzy ptakami (dla człowieka są one nieszkodliwe).
Dokarmianie ptaków – kiedy przestać uzupełniać karmnik?
Dokarmianie ptaków kończymy wiosną. Wraz z jej nadejściem pojawiają się owady, będące pełnowartościowym pożywieniem dla wielu gatunków ptaków, które powoli zmieniają dietę z roślinnej na zwierzęcą. Kiedy zaczyna robić się cieplej, przestań uzupełniać karmnik. Ptaki muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji, dlatego rób to stopniowo, pozostawiając w karmniku coraz mniej jedzenia za każdym kolejnym razem. Będzie to stymulować ptaki do opuszczenia karmnika i samodzielnych poszukiwań.
Czym dokarmiać ptaki w zimie?
Prawidłowa i zdrowa dieta powinna być zróżnicowana. Zaopatrz się w różny pokarm jak kule tłuszczowe i mieszanki nasion skomponowane specjalnie dla ptaków. Ptaki chętnie zjedzą ziarna zbóż, traw i chwastów oraz tłuste nasiona oleiste. Dobra pełnowartościowa mieszanka powinna zawierać proso, owies, sorgo, pszenicę, konopie, żyto lub pszenżyto, kukurydzę, słonecznik oraz nasiona chwastów i traw. Świetnie sprawdzą się również orzechy, zwłaszcza włoskie, laskowe i arachidowe. Mogą być łuskane lub nie. Z wydostaniem fistaszków z łupinki poradzą sobie nawet małe ptaki. Bardziej twarde orzechy można rozłupać na pół i zostawić do wydziobania. Pamiętaj, by orzechy były niesolone.
Nasiona możesz zatopić w tłuszczu lub kupić gotowe przysmaki tłuszczowe np. w formie kul, lub dzwonków. Mieszanki tłuszczowo-nasienne to wysokokaloryczne pożywienie, które dostarcza ptakom niezbędne tłuszcze, witaminy i minerały. Dodatkowo możesz zawiesić mały kawałek niesolonej słoniny, która z pewnością znajdzie swoich amatorów.
Dokarmianie ptaków kaszą to doskonała alternatywa dla nasion. Najlepiej sprawdzą się ryż, kasza jęczmienna, gryczana i jaglana. Karmienie ptaków ryżem i kaszą może być szkodliwe, gdy zostaną one podane na surowo. Nieugotowane nadmiernie pęcznieją w ptasich żołądkach, dlatego przed umieszczeniem ich w karmniku ugotuj je (koniecznie bez soli i przypraw) i ostudź. Ptakom możesz również podać suche płatki owsiane, jednak cieszą się one małym powodzeniem, a dodatkowo szybko chłoną wilgoć, stając się pożywką dla grzybów.
Ptaki nie pogardzą również świeżymi i suszonymi owocami oraz gotowanymi warzywami. Można je karmić jabłkami, gruszkami, winogronami oraz suszonymi owocami rokitnika, jarzębiny, berberysu, głogu, dzikiej róży, czarnego bzu i innych. Drobno pokrojone gotowane warzywa takie jak ziemniaki, buraki, marchew czy pietruszka docenią zwłaszcza ptaki wodne – kaczki, łyski i łabędzie.
Zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody, dlatego w okolicy karmnika koniecznie postaw poidełko. Przyda się też niewielka miseczka z wodą, w której ptaki będą mogły zażyć kąpieli.
Ulubione jedzenie popularnych gatunków ptaków zimujących
Ptaki, podobnie jak ludzie, mają swoich kulinarnych faworytów. Te, które zostają na zimę, chętnie odwiedzą twój karmnik w poszukiwaniu ulubionych łakoci. Prawdopodobnie pierwsze pojawią się sikorki. W Polsce występuje sześć gatunków tych ptaków, a najpopularniejszym jest bogatka – z czarną głową, krawatem i żółtym brzuszkiem. Prawdziwym przysmakiem sikorek są kule tłuszczowe i słonina. Nie pogardzą również orzechami i mieszanką nasion oleistych: słonecznika, rzepaku, konopi, ostropestu, mozgi kanaryjskiej i krokosza. W karmniku równie często spotkasz wróbla i jego kuzyna mazurka. Ptaki te gustują w nasionach słonecznika, owsa i pszenicy oraz w drobnych kaszach takich jak jęczmienna, gryczana i pęczak.
Inne gatunki, które mogą odwiedzić twoją ptasią stołówkę to m.in. grubodzioby, dzwońce, rudziki, gile, sójki, zięby, jemiołuszki, jery, dzięcioły, czyże, trznadle, kowaliki, kwiczoły. Sójki, jemiołuszki, dzięcioły i kwiczoły przylecą do zawieszonych na drzewach jabłek, dzwońce i gile połaszą się na owoce dzikiej róży i głogu, a grubodzioby chętnie zjedzą twarde pestki owoców np. wiśni oraz orzeszki bukowe. Większość tych ptaków to ziarnojady. Zapewnij im dobrą mieszankę ziaren, w której znajdą się nasiona dzikich traw i chwastów. Doskonałym wzbogaceniem ptasiej diety będą suszone larwy mączlika, które są dla nich prawdziwym przysmakiem.
Nigdy tego nie rób – dokarmianie ptaków chlebem
Dokarmianie ptaków chlebem szkodzi ich zdrowiu i może być tragiczne w skutkach. OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przekonuje, by nie dokarmiać ptaków chlebem. Pieczywo nie zawiera żadnych wartościowych składników, ma za to mnóstwo takich, które nie powinny znaleźć się w ptasiej diecie.
„Sól powoduje u ptaków choroby nerek i może spowodować odwodnienie organizmu. Trawiony chleb może doprowadzić do kwasicy, a spożywanie dużych ilości pieczywa przez młode ptaki może być przyczyną choroby zwanej anielskim skrzydłem. Jest ona efektem diety zbyt bogatej w węglowodany i białka”.
Dokarmianie ptaków pieczywem może paradoksalnie doprowadzić do ich zagłodzenia. Nadmiernie wypełniony żołądek ptaka daje mu uczucie sytości, jednocześnie nie dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo powoduje powstanie gazów trawiennych, co uniemożliwia ptakom pobieranie pokarmu i może doprowadzić do śmierci z wycieńczenia.
Źródła:
https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/czym-i-jak-dokarmiac/
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/dokarmianie-zwierzat-zima-potrzeba-czy-fanaberia
https://turek.poznan.lasy.gov.pl/widget/uzytki-ekologiczne/-/asset_publisher/x9eK/content/co-kazdy-powinien-wiedziec-o-dokarmianiu-ptakow/maximized
https://lipusz.gdansk.lasy.gov.pl/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/3B3l/content/dokarmiajmy-ptaki-/maximized