Tuesday, March 5, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / „Dodaj znajomego” – nie hejtuj! (video)

„Dodaj znajomego” – nie hejtuj! (video)

Rusza kampania edukacyjna przeciwko hejtowaniu w sieci.

Disney Channel i Disney XD wraz z Fundacją Dzieci Niczyje rozpocznie jutro, 14 stycznia 2015 r., ogólnopolską kampanię „Dodaj znajomego”. Ma ona uświadomić dzieciom i młodzieży negatywne skutki hejtowania i zachęcić do przeciwstawienia się niewłaściwym zachowaniom w sieci.

Kampania jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Jej przekaz adresowany jest zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów” – tłumaczy cel kampanii „Dodaj znajomego” Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. Kampania z jednej strony powinna uświadomić młodym ludziom konieczność osobistego przeciwstawiania się hejtowaniu , a z drugiej – pomóc rodzicom, nauczycielom, czy starszemu rodzeństwu wspierać dzieci skrzywdzone tą formą przemocy w sieci  – uzupełnia Wojtasik.

Motywem przewodnim kampanii „Dodaj znajomego” będzie spot telewizyjny emitowany od 14 stycznia 2015 roku na kanałach Disney Channel oraz Disney XD, w wybranych stacjach ogólnoinformacyjnych, w internecie oraz w sieciach kin Helios, Cinema City i Multikino. Jego scenariusz został oparty na historii dwójki młodych ludzi, którzy biorą udział w castingu do filmu. Stając naprzeciwko siebie, nie mają świadomości, że dialog zadany do odegrania przed komisją będzie oparty o ich wcześniejszą internetową dyskusję, w której pojawił się hejt.

Emisji spotu towarzyszyć będzie strona addfriend.disney.pl, na której zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli znajdą informacje o kampanii, problemie hejtowania w internecie oraz  o sposobach radzenia sobie z nim. Pod numerem 116 111 dyżurować będą eksperci Fundacji, którzy na co dzień pomagają młodym osobom, które doświadczają m.in. przemocy w sieci.

Elementem kampanii są także zajęcia w szkołach, podczas których dzieci, nauczą się lepszego traktowania innych użytkowników internetu. Całej akcji towarzyszyć będą trzy konkursy. Pierwszy  z nich, organizowany na stronie kampanii „Dodaj znajomego” addfriend.disney.pl, będzie zachęcać młodych ludzi do napisania słów piosenki, promującej większą życzliwość wobec znajomych i nieznajomych w sieci. Zwycięski utwór zostanie profesjonalnie wykonany przez jedną z polskich gwiazd. Dwa kolejne konkursy pojawią się na popularnej wśród dzieci platformie sieciaki.pl.
W jednym z nich, zadaniem dla dzieci będzie przygotowanie plakatu propagującego hasło kampanii „Dodaj znajomego”, drugi z kolei będzie zachęcał do dzielenia się własnymi sposobami na łagodzenie internetowych dyskusji, w których pojawia się zagrożenie hejtem.

Hejt, jako jeden z przejawów cyberprzemocy, dotyka coraz większą liczbę młodych internautów. Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że obrażanie kogoś za jej pośrednictwem przychodzi łatwiej niż w innych sytuacjach. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje – w ramach pro­jektu EU NET ADB1 aż 4 na 10 (40%) młodych ludzi w wieku 14 – 17 lat spotkało się w Internecie
z przejawami mowy nienawiści. Ofiarą różnych form cyberprzemocy, w tym hejtu, padł już co piąty polski nastolatek (21,5%).

Termin „hejt internetowy/hejtowanie” stosuje się przede wszystkim do takich wypowiedzi, które są agresywne i nie mają podłoża ideologicznego. Hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu. Zdaniem ekspertów hejtowanie nie jest zjawiskiem, którego źródła należy szukać w naturze Internetu. Młodzi ludzie uczą się komunikować off-line, głównie w domu.

Użytkownicy Internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści również poza czasem prowadzenia kampanii „Dodaj znajomego”. Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów. Poziom rozmów internetowych zależy od wszystkich ich uczestników, również od reakcji postronnych obserwatorów. W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej – art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego. Niestety na razie niewiele osób z takich możliwości korzysta.

Aby dowiedzieć się więcej na temat kampanii „Dodaj znajomego” wejdź na : addfriend.disney.pl

O The Walt Disney Company (TWDC)
TWDC to wiodąca międzynarodowa firma z dziedziny rozrywki rodzinnej i mediów, działająca  w pięciu segmentach biznesowych: sieci medialne, parki rozrywki i ośrodki wypoczynkowe, produkcja filmowa, produkty konsumenckie oraz interaktywna grupa medialna.

TWDC istnieje na rynku polskim od ponad 20 lat. Polskie przedstawicielstwo firmy powstało w 1993 roku, a otwarcie The Walt Disney Company Polska nastąpiło w roku 2003. Od 2009 polskie biuro odpowiedzialne jest za cały region Europy Środkowej i Wschodniej, obejmujący 16 krajów, z lokalnymi biurami w Budapeszcie, Pradze i Bukareszcie. Od września 2012 r. TWDC Polska jest dystrybutorem filmów opatrzonych marką Disney, Disney/Pixar i Marvel, a od 2013 roku również produkcji wytwórni LucasFilm i pochwalić się może takimi sukcesami jak „Iron Man 3” (611 tys. widzów), „Kraina Lodu” (1,3 milion widzów), „Czarownica” (140 tys. weekend otwarcia).

Disney blisko współpracuje z telewizjami otwartymi oraz kanałami tematycznymi, dystrybuując kontent zarówno opatrzony marką Disney jak również bez niej, jak seriale „Skandal” czy „Grey’s Anatomy – Chirurdzy”. W roku 2006 na polskim rynku zadebiutował kanał Disney Channel, który niezmiennie jest jednym z najchętniej oglądanych kanałów w grupie 4 – 15, jak również wśród widzów 4+. Multipleks kanałów Disneya w Polsce obejmuje również Disney XD oraz Disney Junior.

Produkty licencyjne Disneya występujące w kategoriach: zabawki, odzież, wyposażenie wnętrz, artykuły żywnościowe, książki i magazyny, artykuły papiernicze, DVD, Blu-Ray oraz gry, dostępne są u wszystkich największych sprzedawców detalicznych w Polsce.

O Fundacji Dzieci Niczyje
Fundacja Dzieci Niczyje od ponad 20 lat zapewnia dzieciom bezpieczne dzieciństwo, chroni najmłodszych przed krzywdzeniem i pomaga tym, którzy doświadczyli przemocy. Realizując swoją misję, FDN uczy dorosłych, jak traktować dzieci, żeby ich nie krzywdzić; pokazuje im, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda; uczy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania; oferuje krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną, a także wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.
Od 2004 roku FDN prowadzi program „Dziecko w Sieci”, którego celem jest nauczenie dzieci bezpiecznego poruszania się po internecie oraz pomoc w sytuacjach zagrożenia online. Fundacja prowadzi kompleksowe działania w tym zakresie – m.in. serwis dzieckowsieci.fdn.pl, platforma edukacyjna www.edukacja.fdn.pl, serwisy edukacyjne dla dzieci Sieciaki.pl i Necio.pl, a także wydaje magazyn dla młodzieży nt. fenomenów internetu Numa Numa. FDN od wielu lat tworzy kampanie społeczne na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie, realizuje badania problemu, organizuje tematyczne konferencje i seminaria, przygotowuje materiały edukacyjne oraz inne rozwiązania, których celem jest ochrona dzieci w internecie. Wraz z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową tworzy Polskie Centrum Programu Safer Internet Komisji Europejskiej. W przypadku zagrożeń w sieci, zarówno dzieci, jak i rodzice czy profesjonaliści, mogą kontaktować się z odpowiednimi telefonami pomocowymi prowadzonymi przez FDN.

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Article Of The Week 3 lutego, 2020

    Solicit the individuals from your board of trustees whether they would like to see drafts of your parts separately, or hold back to see the last total draft.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ