„Dodaj znajomego” – nie hejtuj! (video)
Rusza kampania edukacyjna przeciwko hejtowaniu w sieci.
Disney Channel i Disney XD wraz z Fundacją Dzieci Niczyje rozpocznie jutro, 14 stycznia 2015 r., ogólnopolską kampanię „Dodaj znajomego”. Ma ona uświadomić dzieciom i młodzieży negatywne skutki hejtowania i zachęcić do przeciwstawienia się niewłaściwym zachowaniom w sieci.
Kampania jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Jej przekaz adresowany jest zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów” – tłumaczy cel kampanii „Dodaj znajomego” Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. Kampania z jednej strony powinna uświadomić młodym ludziom konieczność osobistego przeciwstawiania się hejtowaniu , a z drugiej – pomóc rodzicom, nauczycielom, czy starszemu rodzeństwu wspierać dzieci skrzywdzone tą formą przemocy w sieci – uzupełnia Wojtasik.
Motywem przewodnim kampanii „Dodaj znajomego” będzie spot telewizyjny emitowany od 14 stycznia 2015 roku na kanałach Disney Channel oraz Disney XD, w wybranych stacjach ogólnoinformacyjnych, w internecie oraz w sieciach kin Helios, Cinema City i Multikino. Jego scenariusz został oparty na historii dwójki młodych ludzi, którzy biorą udział w castingu do filmu. Stając naprzeciwko siebie, nie mają świadomości, że dialog zadany do odegrania przed komisją będzie oparty o ich wcześniejszą internetową dyskusję, w której pojawił się hejt.
Emisji spotu towarzyszyć będzie strona addfriend.disney.pl, na której zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli znajdą informacje o kampanii, problemie hejtowania w internecie oraz o sposobach radzenia sobie z nim. Pod numerem 116 111 dyżurować będą eksperci Fundacji, którzy na co dzień pomagają młodym osobom, które doświadczają m.in. przemocy w sieci.
Elementem kampanii są także zajęcia w szkołach, podczas których dzieci, nauczą się lepszego traktowania innych użytkowników internetu. Całej akcji towarzyszyć będą trzy konkursy. Pierwszy z nich, organizowany na stronie kampanii „Dodaj znajomego” addfriend.disney.pl, będzie zachęcać młodych ludzi do napisania słów piosenki, promującej większą życzliwość wobec znajomych i nieznajomych w sieci. Zwycięski utwór zostanie profesjonalnie wykonany przez jedną z polskich gwiazd. Dwa kolejne konkursy pojawią się na popularnej wśród dzieci platformie sieciaki.pl.
W jednym z nich, zadaniem dla dzieci będzie przygotowanie plakatu propagującego hasło kampanii „Dodaj znajomego”, drugi z kolei będzie zachęcał do dzielenia się własnymi sposobami na łagodzenie internetowych dyskusji, w których pojawia się zagrożenie hejtem.
Hejt, jako jeden z przejawów cyberprzemocy, dotyka coraz większą liczbę młodych internautów. Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że obrażanie kogoś za jej pośrednictwem przychodzi łatwiej niż w innych sytuacjach. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje – w ramach projektu EU NET ADB1 aż 4 na 10 (40%) młodych ludzi w wieku 14 – 17 lat spotkało się w Internecie
z przejawami mowy nienawiści. Ofiarą różnych form cyberprzemocy, w tym hejtu, padł już co piąty polski nastolatek (21,5%).
Termin „hejt internetowy/hejtowanie” stosuje się przede wszystkim do takich wypowiedzi, które są agresywne i nie mają podłoża ideologicznego. Hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu. Zdaniem ekspertów hejtowanie nie jest zjawiskiem, którego źródła należy szukać w naturze Internetu. Młodzi ludzie uczą się komunikować off-line, głównie w domu.
Użytkownicy Internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści również poza czasem prowadzenia kampanii „Dodaj znajomego”. Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów. Poziom rozmów internetowych zależy od wszystkich ich uczestników, również od reakcji postronnych obserwatorów. W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej – art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego. Niestety na razie niewiele osób z takich możliwości korzysta.
Aby dowiedzieć się więcej na temat kampanii „Dodaj znajomego” wejdź na : addfriend.disney.pl
O The Walt Disney Company (TWDC)
TWDC to wiodąca międzynarodowa firma z dziedziny rozrywki rodzinnej i mediów, działająca w pięciu segmentach biznesowych: sieci medialne, parki rozrywki i ośrodki wypoczynkowe, produkcja filmowa, produkty konsumenckie oraz interaktywna grupa medialna.
TWDC istnieje na rynku polskim od ponad 20 lat. Polskie przedstawicielstwo firmy powstało w 1993 roku, a otwarcie The Walt Disney Company Polska nastąpiło w roku 2003. Od 2009 polskie biuro odpowiedzialne jest za cały region Europy Środkowej i Wschodniej, obejmujący 16 krajów, z lokalnymi biurami w Budapeszcie, Pradze i Bukareszcie. Od września 2012 r. TWDC Polska jest dystrybutorem filmów opatrzonych marką Disney, Disney/Pixar i Marvel, a od 2013 roku również produkcji wytwórni LucasFilm i pochwalić się może takimi sukcesami jak „Iron Man 3” (611 tys. widzów), „Kraina Lodu” (1,3 milion widzów), „Czarownica” (140 tys. weekend otwarcia).
Disney blisko współpracuje z telewizjami otwartymi oraz kanałami tematycznymi, dystrybuując kontent zarówno opatrzony marką Disney jak również bez niej, jak seriale „Skandal” czy „Grey’s Anatomy – Chirurdzy”. W roku 2006 na polskim rynku zadebiutował kanał Disney Channel, który niezmiennie jest jednym z najchętniej oglądanych kanałów w grupie 4 – 15, jak również wśród widzów 4+. Multipleks kanałów Disneya w Polsce obejmuje również Disney XD oraz Disney Junior.
Produkty licencyjne Disneya występujące w kategoriach: zabawki, odzież, wyposażenie wnętrz, artykuły żywnościowe, książki i magazyny, artykuły papiernicze, DVD, Blu-Ray oraz gry, dostępne są u wszystkich największych sprzedawców detalicznych w Polsce.
O Fundacji Dzieci Niczyje
Fundacja Dzieci Niczyje od ponad 20 lat zapewnia dzieciom bezpieczne dzieciństwo, chroni najmłodszych przed krzywdzeniem i pomaga tym, którzy doświadczyli przemocy. Realizując swoją misję, FDN uczy dorosłych, jak traktować dzieci, żeby ich nie krzywdzić; pokazuje im, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda; uczy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania; oferuje krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną, a także wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.
Od 2004 roku FDN prowadzi program „Dziecko w Sieci”, którego celem jest nauczenie dzieci bezpiecznego poruszania się po internecie oraz pomoc w sytuacjach zagrożenia online. Fundacja prowadzi kompleksowe działania w tym zakresie – m.in. serwis dzieckowsieci.fdn.pl, platforma edukacyjna www.edukacja.fdn.pl, serwisy edukacyjne dla dzieci Sieciaki.pl i Necio.pl, a także wydaje magazyn dla młodzieży nt. fenomenów internetu Numa Numa. FDN od wielu lat tworzy kampanie społeczne na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie, realizuje badania problemu, organizuje tematyczne konferencje i seminaria, przygotowuje materiały edukacyjne oraz inne rozwiązania, których celem jest ochrona dzieci w internecie. Wraz z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową tworzy Polskie Centrum Programu Safer Internet Komisji Europejskiej. W przypadku zagrożeń w sieci, zarówno dzieci, jak i rodzice czy profesjonaliści, mogą kontaktować się z odpowiednimi telefonami pomocowymi prowadzonymi przez FDN.
Article Of The Week 3 lutego, 2020
Solicit the individuals from your board of trustees whether they would like to see drafts of your parts separately, or hold back to see the last total draft.