Sunday, May 26, 2024
Home / POLECAMY  / Jak dotyk wpływa na rozwój dziecka i jakość dorosłego życia

Jak dotyk wpływa na rozwój dziecka i jakość dorosłego życia

Dotyk jest kluczowy dla rozwoju człowieka

masaż motylkowy dziecka

Zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy i pełni ważną rolę przez całe życie / fot. Konrad Krawczyk

Dotyk jest pierwszym i najważniejszym zmysłem człowieka, a masaż na każdym etapie życia ma dobroczynne skutki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  Zobacz jakie znaczenie dla życia człowieka ma dotyk  i jakie 4 techniki masażu możesz zastosować dla siebie i bliskich 

Zmysł dotyku, pierwszym zmysłem człowieka

Zmysł dotyku rozwija się na etapie życia płodowego. Już w okolicach ósmego tygodnia ciąży wrażliwe na dotyk stają się usta, nos i reszta twarzy, a w czternastym tygodniu dziecko odczuwa dotyk niemal całą powierzchnią ciała. W okolicach dwudziestego tygodnia życia płodowego można zaobserwować świadomą reakcję dziecka na bodźce dotykowe w postaci ssania kciuka, dotyku pępowiny, odczuwania ciepła i nacisku wód płodowych.

Przed narodzeniem maluszek doświadcza wielu stymulacji dotykowych, dlatego po porodzie ten zmysł jest najlepiej rozwiniętym z wszystkich zmysłów. Jednak doświadczenia zdobyte przed porodem są tylko małą próbą tego, co czeka zmysł dotykowy dziecka po przyjściu na świat.

Dotyk w pierwszym roku życia jest głównym źródłem zdobywania wiedzy w procesach poznawczych i emocjonalno-społecznych. Jakość i ilość dotyku w okresie dzieciństwa buduje u dzieci poczucie bezpieczeństwa i więzi z rodzicami. Dbając o to by dotyk, którym obdarzamy dzieci był spokojny, pełen ciepła i wrażliwości, a nie tylko wyuczonym ciągiem technik ruchowych, budujemy wzajemne zaufanie oraz relację.

Głaskanie, masowanie – dobry dotyk

Masaż w pierwszym roku życia może przybrać formę pielęgnacji, a także stać się źródłem komunikacji rodziców z dzieckiem. W tym okresie dzieci doświadczają intensywnych zmian we wszystkich narządach oraz układach, dlatego bogate i różnorodne bodźce dotykowe pozwolą na kształtowanie prawidłowego schematu ciała i dobrych wzorców ruchowych, a także będą odpowiednią bazą dla rozwoju pozostałych zmysłów.

System dotykowy przez całe życie doświadcza różnorodnych stymulacji, zbiera informację i integruje je z pozostałymi zmysłami, a także zapamiętuje zdobyte doświadczenia, dlatego niezwykle istotne jest, aby dotyk, którym obdarzamy dzieci był pełen czułości, troski i miłości. Dobre doświadczenia dotykowe uwalniają endorfiny, które doprowadzają do rozluźnienia, poprawy nastroju oraz regulują proces snu i nastroju.

Dodatkowo, dobre doświadczenia dotykowe pozwalają na łączenie dotyku z poczuciem bezpieczeństwa. Przytulanie się i głaskanie nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych spełnia funkcję psychologiczną. Doświadczenia dotykowe wpływają na dalsze życie dziecka i jego zachowania w dorosłości. Dzieci, które nabyły umiejętności rozluźnienia i mają silną więź z rodzicami lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, najpierw w szkole, a później w dorosłym życiu.
Osoby, które zaznały poczucia bezpieczeństwa, były pielęgnowane i kochane nie mają trudności w budowaniu bliskich relacji z innymi. Poprzez masaż wchodzimy w interakcję z drugim człowiekiem, budujemy z nim więź i komunikujemy się bez słów na poziomie emocji. Im więcej czasu poświęcamy w rodzinie na budowanie kontaktu przez dotyk, tym lepsze mamy relacje z poszczególnymi jej członkami oraz uczymy się akceptować swój wygląd fizyczny i odmienność u innych. Wykonywany masaż, w który zostanie włożona miłość, ciepło i otwartość z cała pewnością będzie procentować w wieku dojrzałym.

 

Zobacz też: Przytulanie – lek na stres. 7 powodów, dla których warto się przytulać

 

Traumy zapisane w ciele

Wiele wspomnień ukrytych jest w ciele, zarówno tych szczęśliwych jak i traumatycznych. Ciało zapamiętuje doświadczenia, natomiast umysł nierzadko o nich zapomina, zwłaszcza jeśli były one bolesne.

Na skutek nieprzyjemnych doświadczeń ciało tworzy w ciele blokady, które mogą przerodzić się w mechanizmy obronne (np. napięcie w ciele, objawy psychosomatyczne, problem z wyrażaniem emocji) i zostać przyczyną fizycznych i emocjonalnych zaburzeń, co wpływa na jakość życia i cieszenia się z niego.

Dlatego niezależnie od wieku warto uświadomić sobie jak duże ma znaczenie, nabywania pozytywnych doświadczeń przez system dotykowy. Masaż może być wykonywany na sobie nawzajem przez poszczególnych członków rodziny lub przez terapeutę na umówionej sesji. W stymulacji dotykowej istotne jest jednak zaufanie, jakim obdarzamy drugą osobę, dlatego stymulacja ta nie może być podjęta wbrew naszej woli lub bez uwzględnienia naszych preferencji. W tym celu warto zapoznać się z różnymi formami masażu, tak by móc z czułością nawiązać relację z bliską nam osoba lub samemu poddać się przyjemnej stymulacji.

 

Zobacz też: Niedotuleni – nieprzytulane i niekochane dzieci

 

4 techniki masażu dla dzieci i dla dorosłych

Zalety masaży są bardzo duże, należy jednak pamiętać o tym, by wybierając odpowiednią technikę ocenić indywidualne predyspozycje osoby masowanej. Techniki mogą być ukierunkowane na budowanie relacji, ale również na usprawnianie zdrowia. Dobierając stymulację dotykową warto rozważyć te, które możemy sami zastosować w domu po wcześniejszym zapoznaniu się z technikami przez udział w kursie lub obejrzeniu filmu instruktażowego, oraz tymi, które wykonane zostaną przez specjalistę.

Oto przykładowe formy masażu, ukierunkowane na emocję i pracę z osobami w każdym wieku: 

dziecko w czasie masażu motylkowego

Masaż daje dziecku poczucie bezpieczeństwa / fot. Konrad Krawczyk

1. Masaż motylkowy

Masaż motylkowy („Dotyk Motyla”)został opracowany przez pediatrę dr Ewę Reich. Wykonywany jest na leżąco, w wygodnym ubraniu. Trwa około godziny, podczas której delikatnymi ruchami masowane jest całe ciało dziecka lub osoby dorosłej. Masaż ten może być stosowany jako pojedynczy zabieg rozluźniający i integrujący świadomość ciała i oddechu lub jako seria służąca głębokiej transformacji osobistej, jak i rehabilitacji. Masaż pomaga w pozbyciu się stresu i traumy poporodowej zarówno u dziecka, jak i u mamy. Masaż dorosłych głęboko relaksuje i odpręża, daje poczucie głębokiej integracji ciała, duszy i umysłu, a także rozluźnia napięcia.

2. Masaż Shantala

Masaż Shantala to technika, która pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i emocje rodziców. W dodatku może być wykonywany samodzielnie, bez udziału specjalistów. Masaż Shantala został opisany jako metoda dla niemowląt, jednak ta technika sprawdza się również u dzieci starszych, jak i dorosłych. Poprzez specjalne techniki masaż ten doskonale relaksuje i uspokaja ciało, a także uodparnia się na stres Dodatkowo poprzez konkretne, rytmiczne ćwiczenia masowany uzyskuje poczucie bezpieczeństwa, wynikające z aktywnej obecności bliskiej osoby.

3. Sesja Access Bars® 

Sesja Access Bars® to zabieg wspierający komfort życia. Polega on na delikatnej stymulacji dotykiem 32 punktów na głowie, w których kumuluje się stres, emocje, depresje, lęki, obawy, złości, punkty widzenia, przekonania i ograniczenia w różnych dziedzinach życia. Podczas sesji Bars dochodzi do rozładowania spolaryzowanego ładunku elektrycznego, który został zgromadzony w mózgu. Praca fal mózgowych zostaje spowolniona, aby pozwolić na depolaryzację wzorców zachowań. By wykonać sesję, należy zapoznać się z odpowiednimi technikami, jednak są one na tyle przystępne, że w kursie mogą brać udział dzieci, które po nauczeniu się z technik same wykonują sesje na swoich rodzicach.

4. Terapia czaszkowo-krzyżowa 

Terapia czaszkowo-krzyżowa cechuje się całościowym podejściem do problemu zdrowotnego. Główną formą pracy jest bardzo subtelny dotyk, który uspokaja, wycisza, uwalnia od napięć oraz stymuluje układ nerwowy. Terapia poprawia krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, krążenie krwi w naczyniach i ukrwienie wszystkich narządów. Obejmuje też pracę z emocjami i jest swoistym rodzajem psychoterapii tkankowej. Terapia jest nieinwazyjna i delikatna, a jej celem jest rozluźnienie napięć struktur łączno-tkankowych powodujące uwolnienie blokad w ciele i psychice człowieka pozostałych po urazach, chorobach lub traumatycznych przeżyciach. Przez delikatny dotyk przywracana jest równowaga w systemie czaszkowo-krzyżowym, co pozytywnie wpływa na pracę centralnego układu nerwowego. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest odpowiednia dla każdego; od noworodków po starsze dzieci i dorosłych.

 

Zobacz też: Sensoryczni dorośli – gdy nadwrażliwość na bodźce staje się problemem

 
igielski miasto kobiet portal dla kobiet

Dominika Igielski / fot. Barbara Bogacka

O ekspertce:
Dominika Igielski – z powołania pedagożka, terapeutka integracji sensorycznej, instruktorka metody Butejko, terapeutka czaszkowo-krzyżowa.

Prywatnie marzycielka i urodzona idealistka. Miłośniczka psów, przygód rowerowych i kryminałów.
Właścicielka Centrum Rozwoju Dziecka Kołysanka w Krzeszowicach, www.centrumkolysanka.pl.
Kobieta Krakowa (zobacz wywiad TUTAJ

 

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ