Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Dobre laboratorium fotograficzne, czyli jakie? 3 wskazówki ułatwiające jego wybór!

Dobre laboratorium fotograficzne, czyli jakie? 3 wskazówki ułatwiające jego wybór!

W trosce o jakość zdjęć, poruszających serce

laboratorium fotograficzne

fot. Pexels

Obecnie rzadko wywołuje się wszystkie wykonane zdjęcia. Wybiera się tylko kilka z nich – te najcenniejsze, które poruszają serce i wywołują uśmiech. Z tego powodu warto zadbać, aby przetrwały lata. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba wybrać dobre laboratorium fotograficzne. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Oto wskazówki, które ułatwią Ci wybór odpowiedniej placówki

 

1. Sprawdź sprzęt, na którym drukowane są zdjęcia

Dobre laboratorium pracuje na profesjonalnych drukarkach. W zależności od jakości fotografii, a także pożądanego rozmiaru, mogą to być np.:

 

• drukarki atramentowe, które drukują zdjęcia w technologii „suchej”,
• minilab chemiczny, który wywołuje zdjęcia w tradycyjnej technologii „mokrej”,
• urządzenia LFP do druku wielkoformatowego,
• termosublimacyjne drukarki fotograficzne.

 

Najbardziej doświadczone laboratoria niemal zawsze mogą się poszczycić posiadaniem minilabu chemicznego. Tego typu urządzenia pracują z papierem srebrowym, pokrytym emulsją światłoczułą, która następnie zostaje naświetlona promieniami RGB. Tak powstaje obraz utajony. Następnie za pomocą wywoływacza jest on poddawany procesom chemicznym, które wywołują i utrwalają obraz. Uzyskane zdjęcia mają odpowiednio nasycone kolory, wspaniałą głębię czerni, a wszystkie niuanse są dobrze widoczne. Ponadto, w przeciwieństwie do zdjęć drukowanych w technologii suchej, zdjęcia na papierze srebrowym są chronione wierzchnią warstwą ochronną, dzięki czemu są odporne na zarysowania.

 

Czy wiesz, że…

Profesjonalne drukarki fotograficzne pracują w ściśle określonych rozdzielczościach? Najczęściej jest to 300 i 400 ppi. Oznacza to, że po wywołaniu zdjęć małej rozdzielczości w dużym formacie obraz może być bardzo niewyraźny. Dlatego przed wydrukowaniem fotografii upewnij się, w jakiej rozdzielczości powinny być Twoje pliki, aby odbitki wyszły idealnie.

2. Upewnij się, że odbitki są drukowane na papierze fotograficznym

Dobre laboratorium drukuje swoje fotografie wyłącznie na papierze fotograficznym i wyraźnie podkreśla to w mediach społecznościowych czy na swojej stronie internetowej tak jak np. foto.fujifilm.pl. To dobry znak.

 

Profesjonalny materiał charakteryzuje się:

• świetnym odwzorowaniem barw, dzięki czemu fotografie nie tylko wyglądają jak obraz w rzeczywistości, ale także mają wspaniałą głębię. Do tego wszystkie szczegóły są na nich dobrze widoczne. Oprócz profesjonalnych materiałów, dobre laboratorium pracuje na specjalnych profilach kolorystycznych, dopasowanych do określonych rodzajów papierów fotograficznych, co gwarantuje wierne oddanie kolorystyki zdjęcia;
• wysoką gramaturą – taki papier jest odpowiednio sztywny, dzięki czemu odbitki nie są podatne na uszkodzenia i nie niszczą się podczas przechowywania. Dodatkowo można umieścić je w ramce lub przymocować do sznurka za pomocą spinaczy bez obaw, że się odkształcą.

 

Papier fotograficzny może występować w różnych wersjach, np. błyszczącej, półmatowej, jedwabnej lub velvet. Różnią się one strukturą, a także poziomem odbijania światła, co wpływa m.in. na komfort oglądania zdjęć.

3. Ustal, czy możesz przesłać zdjęcia online

Dobre laboratorium fotograficzne powinno „iść z duchem czasu” i umożliwiać zamówienie odbitek online, np. poprzez specjalny edytor. Dzięki temu można bez zbędnego marnowania czasu, nagrywania zdjęć na płyty lub pendrive i wychodzenia z domu przesłać pliki do systemu bezpośrednio ze smartfona, nawet jeśli mają one duży rozmiar. Znacznie ułatwia to wywoływanie zdjęć i jest po prostu bardzo wygodne.

Nie wywołuj zdjęć w przypadkowym laboratorium fotograficznym. To pamiątki, które pozostaną z Tobą na długie lata! Dlatego zadbaj o to, żeby były wydrukowane w najlepszy możliwy sposób.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ