Wednesday, June 19, 2024
Home / Moda  / Design  / Dobierz zapach do pomieszczenia

Dobierz zapach do pomieszczenia

Niezwykle ważne jest umiejętne dobranie zapachów nie tylko do siebie, ale również do określonych pomieszczeń. Zobacz jak to zrobić.

Zapachy przywodzą nam na myśl przeróżne skojarzenia, np. woń pomarańczy, jabłek i cynamonu budzi wspomnienia o Bożym Narodzeniu. Niezwykle ważne wobec tego jest umiejętne dobranie zapachów nie tylko do siebie, ale również do określonych pomieszczeń. Bez względu na to, czy mamy na myśli własny dom czy lokal gastronomiczny lub usługowy. Na co zwrócić uwagę, wybierając zapach?

Jakie zapachy najlepiej pasują do danych pomieszczeń?

Jakie zapachy najlepiej pasują do danych pomieszczeń? / fot. fotolia

Gra w skojarzenia

Dobrym punktem wyjścia jest zadanie sobie pytania o to, co kojarzy się z tym pomieszczeniem? Orientalna restauracja powinna pachnieć przyprawami i kadzidłami, kawiarnia kawą i ciastkami, a gabinet kosmetyczny np. orzeźwiającą czystością. A w domu? Miło, gdy w kuchni unosi się woń świeżych produktów i kawy, do pokoju dziennego pasują kwiaty, natomiast do sypialni coś przytulnego – wyciszająca lawenda lub zmysłowe piżmo.

Jednak przeznaczenie danego pomieszczenia to tylko pierwszy krok. Drugim jest dopasowanie zapachu do wystroju. Jeśli nasze mieszkanie utrzymane jest w nowoczesnym stylu, nie będzie zsynchronizowane z drzewnymi aromatami. Bardziej stosowne będą wówczas delikatne cytrusy i kwiaty. Całość musi tworzyć harmonijne połączenie, w którym wszystkie akordy będą ze sobą naturalnie współgrać.

Co i gdzie?

Jakie zapachy najlepiej pasują do danych pomieszczeń? W biurze fantastycznie sprawdzą się aromaty cytryny, jaśminu oraz mięty, które pobudzą i zwiększą efektywność. W restauracji należy stłumić niekiedy niezbyt przyjemne zapachy z kuchni, dlatego warto zastosować w lokalu aromaty korzenne, winne oraz owocowe. Sala gimnastyczna i siłownia aż się proszą o świeże cytrusy, salon kosmetyczny o zachęcające kwiatowe nuty, natomiast w sypialni najlepiej sprawdzą się lawenda, róża, drzewo sandałowe oraz cedr.

Aromaterapia

Zapachy to nie tylko coś, co sprawia nam przyjemność. Olejki eteryczne poprawiają krążenie, stymulują pracę układu odpornościowego i działają przeciwbólowo (portal.abczdrowie.pl/aromaterapia). W ten sposób dodając charakteru pomieszczeniu, w którym przebywamy, możemy sprawić przyjemność nie tylko zmysłowi powonienia. Bogaty wybór olejków i sprayów zapachowych do wnętrz jest dostępny na sklep.dexplus.pl

Z umiarem i wyczuciem

Bez względu na to, jakie pomieszczenie uzupełniamy konkretnym zapachem, wybrany produkt stosujmy z umiarem. Nawet najlżejszy i najdelikatniejszy aromat będzie przytłaczał, gdy całkowicie zdominuje pokój lub lokal. Ma on jedynie dodawać charakteru i odświeżać, a nie męczyć nas oraz naszych gości.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kinga 1 czerwca, 2018

    Jeśli już wprowadzam jakiś zapach do pomieszczenia to zazwyczaj używam świec zapachowych. Niektóre z nich mają naprawdę wspaniałe aromaty. Odświeżacze są zbyt agresywne i szybko się ulatniają a dobra świeca potrafi „zdobić” zapachem długie godziny.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ