Monday, March 27, 2023
Home / PARTNER MK  / Do czego służy i jak działa pulsoksymetr?

Do czego służy i jak działa pulsoksymetr?

Jeśli w czasach koronawirusa ktoś jeszcze wie, co to jest, podpowiadamy

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr napalcowy / fot. Pexels

Nie da się ukryć, że pulsoksymetr na palec to urządzenie, które w ostatnim czasie cieszy się sporą popularnością. To właśnie COVID sprawił, że ogromna ilość osób zaopatrzyła się w ten sprzęt do nieinwazyjnego pomiaru saturacji. Model napalcowy służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, zaś pulsoksymetry medyczne charakteryzują się wieloma innymi parametrami. Jak wybrać model do użytku domowego?

 

Co to jest pulsoksymetr? Jak działa?

Co mierzy? Co pokazuje to urządzenie? Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak działa pulsoksymetr, powinniśmy nieco zagłębić się w informacje medyczne. Krwinki czerwone w naszej krwi transportują tlen w organizmie dzięki hemoglobinie. Co ciekawe, hemoglobina może zmieniać swoje właściwości optyczne w zależności od powiązania z tlenem (hemoglobina utlenowana). I tutaj dochodzimy do sedna, czyli do tego, do czego służy pulsoksymetr. To urządzenie sprawnie wykorzystuje powyższe właściwości i przy pomocy światła czerwonego i podczerwonego jest w stanie zmierzyć zawartość hemoglobiny związanej z tlenem. Ten parametr jest nazywany saturacją krwi.

Pulsoksymetr

fot. Pexels

Pulsoksymetr a koronawirus ‒ jaki kupić?

Ten sprzęt medyczny zyskał ostatnio na popularności. Przyczynił się do tego koronawirus. Jak to możliwe? Pulsoksymetr jest bardzo pomocny w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą SARS-CoV-2. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że u części z nich podczas niewydolności oddechowej nie są widoczne takie objawy jak:

• duszności,
• szybsze tętno,
• przyspieszenie oddechu,
• zaburzenia równowagi.

Gdzie w takiej podbramkowej sytuacji kupić pulsoksymetr? Czy apteka to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej! Choć przed zakupem konkretnych rzeczy często czytamy opinie innych, to tutaj warto zaufać farmaceucie. Cena tego urządzenia do użytku domowego na pewno nie będzie wygórowana.

Rodzaje pulsoksymetrów. Jak ich używać?

Aktualnie można wyróżnić dwa rodzaje pulsoksymetrów: napalcowe i stacjonarne. Jaki wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, która zasada działania bardziej nam odpowiada. Jeśli chodzi o ten pierwszy model, to zakłada się go na palec osoby badanej. Bardzo często jest on wykorzystywany w warunkach domowych. Pulsoksymetr stacjonarny można spotkać w placówkach medycznych czy domach opieki. Ten sprzęt charakteryzuje się większą ilością funkcji. Nakłada się go na palec oraz płatek ucha.

 

Jeśli chodzi o zakup, to najlepszym wyborem są modele z certyfikatem. Profesjonalne produkty oferuje przede wszystkim sklep medyczny: https://megamedic.pl/pulsoksymetry.

Na który palec założyć pulsoksymetr?

Brakuje jeszcze jednej odpowiedzi na ważne pytanie związane z pulsoksymetrem. Dokładniej chodzi tutaj o jego działanie. Na który palec założyć urządzenie, aby uzyskać prawidłowy pomiar? Jeśli chodzi o model napalcowy, to najczęściej zakłada się go na palec wskazujący. Wyświetlacz powinien być skierowany ku górze. Wyłącznie wtedy uzyskamy prawidłowe wyniki.

Saturacja ‒ prawidłowe wartości

Jak odczytać prawidłowy wynik? Kiedy do szpitala? Na te pytania z pewnością szukają odpowiedzi osoby, które trzymają w swoich rękach pulsoksymetr po raz pierwszy. Wyniki pomiaru są prawidłowe wtedy, gdy saturacja utrzymuje się na poziomie 95-98%. Normy dla seniora (osoba powyżej 70. roku życia) są nieco inne i wynoszą 94-97%. Nieco inaczej przedstawia się także sytuacja w przypadku tlenoterapii. Tutaj saturacja powinna wynosić od 98-100%. Jak czytać wyniki w przypadku nałogowych palaczy? Tutaj wyniki mogą być nieco obniżone, ale zawsze będzie to więcej niż 90%. Kiedy należy udać się do szpitala? O ciężkiej niewydolności oddechowej mówimy wtedy, gdy parametry wskazują wynik poniżej 90%. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do placówki medycznej lub zadzwonić po pogotowie.

Ile kosztuje dobry pulsoksymetr?

Warto zaznaczyć, że cena tego medycznego sprzętu w większości przypadków jest uzależniona od rodzaju urządzenia. Koszty mogą także różnić się w zależności od modelu ‒ dla niemowląt, dla dzieci, czy dla dorosłych. Jednak dobry pulsoksymetr to zazwyczaj wydatek rzędu 100 złotych (najtańsze modele). Na zakup profesjonalnego sprzętu należy przeznaczyć do 400 złotych.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ