Wednesday, December 6, 2023
Home / Rozwój  / Psychologia  / Do czego może prowadzić samotność? Psycholog odpowiada

Do czego może prowadzić samotność? Psycholog odpowiada

Po czym możemy poznać samotność?

samotnosc

Czy jesteś osobą samotną? / fot. cottonbro studio / Pexels

Czy wiesz, czym właściwie jest samotność oraz jakie mogą być jej rodzaje? Przeczytaj tekst i dowiedz się, do czego może prowadzić przedłużająca się samotność. Na pytania odpowiada psychoterapeutka par, Marlena Kazoń

 

Czym jest samotność?

Samotność to zupełnie inna sytuacja niż bycie samemu. Każdy z nas potrzebuje czasami chwili dla siebie – aby odpocząć, zebrać myśli czy stworzyć coś kreatywnego. Samotnością nazywamy jednak stan, gdy przez dłuższy czas nie mamy obok siebie nikogo, z kim moglibyśmy szczerze porozmawiać czy zaznać bliskości fizycznej. Samotność jest więc stanem psychicznym, ponieważ osoby samotne mogą fizycznie być otoczone ludźmi. Jednak gdy nie łączy ich z nimi żadna bliższa relacja, wówczas nadal możemy twierdzić, że są to osoby samotne.

Jakie są rodzaje samotności?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje samotności – przejściową oraz chroniczną. Samotność przejściowa pojawia się najczęściej, gdy przez pewien okres czasu narażeni jesteśmy na brak bliskiego kontaktu. O samotności przejściowej możemy więc mówić na przykład w sytuacji śmierci bliskiej osoby czy przeprowadzki do nowego miasta. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości znajdziemy osobę, z którą będziemy mogli nawiązać bliższy kontakt, jednak tymczasowo takiej osoby nie mamy.

 

Samotność chroniczna pojawia się natomiast, gdy czas mija, a my wciąż czujemy wewnątrz pustkę, której nie jesteśmy w stanie zaspokoić. Pojawiają się obok nas ludzie, ale nie możemy nawiązać z nimi bliższego kontaktu. Mimo upływu czasu nie udaje nam się znaleźć nikogo, przy kim czulibyśmy się swobodnie. Ten rodzaj samotności może mieć dla nas w przyszłości tragiczne konsekwencje.

 

Zobacz także: Jak sobie radzić w samotności w związku?

 

Do czego może prowadzić samotność?

Psychoterapeutka par Marlena Kazoń zaznacza, że samotność często prowadzi do stanów lękowych i depresyjnych.

 

Samotność sprawia, że obniża się nasze poczucie własnej wartości, słabnie nasza kobiecość czy męskość, co bardzo osłabia nas i zaburza zarazem. Ważne, aby być świadomym samotności i próbować zmienić swoje życie. Samotność, także ta w związku jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do gabinetu psychoterapeutycznego. Zwykle w pierwszym momencie nie jest ona tak widoczna. Pacjenci bardzo często próbują maskować swoje życie prywatne. Opowiadają o swoim intensywnym życiu zawodowym, kolejnych projektach, wspólnych zajęciach sportowych ze znajomymi. Gdy przyglądamy się bliżej sytuacji widać wyraźnie, iż poza zobowiązaniami społecznymi, takimi jak praca i treningi, trudno takiej osobie znaleźć wokół siebie kogoś, z kim chętnie i bez żadnych koniecznych spraw do załatwienia może się po prostu umówić na kawę, do kina, na rozmowę

 

– zaznacza ekspertka.

 

Samotność przyczyny

Przyczyn samotności możemy upatrywać już we wczesnym dzieciństwie. Jeżeli matka z różnych powodów nie reagowała na potrzeby dziecka, które sygnalizowane były przez płacz, dziecko nie czuło się ważne i kochane – w przyszłości mogą u niego pojawić się problemy w nawiązywaniu bliskich relacji. Często przyczyną samotności jest także sytuacja całkowicie odwrotna – jeśli dziecko przez długi czas było całkowicie zależne od swoich rodziców, upatrując w nich swoich jedynych przyjaciół, przyszłe relacje z innymi mogą także zostać zaburzone. 

 

Za samotność mogą także odpowiadać różne traumy, takie jak nagłe odejścia bliskich, bolesne rozstania czy śmierci. Często za samotność odpowiada wiele czynników, które w całości ujawniają się dopiero w gabinecie terapeuty. Warto jednak podjąć się poszukania ich przyczyny, aby na nowo próbować zbudować bliższe relacje i zdjąć z siebie poczucie inności czy dziwności, które może nam towarzyszyć.

 

Jak radzić sobie z samotnością?

Po pandemii pojawiło się więcej ludzi samotnych, którzy nie chcą wychodzić z domu. Zanikają relacje społeczne i chęć wychodzenia z innymi ludźmi i pokazywania się im takimi, jakimi jesteśmy. Ludzi samotnych jest coraz więcej. Niestety w tej grupie jest wielu ludzi młodych, ponieważ samotność nie jest przypisana jedynie starości. Wielu z nas boi się ocen innych, co jest powodem osamotnienia, a często nawet braku kontaktu ze światem zewnętrznym. Często ludzie doprowadzają się do stanu tak silnego osamotnienia i opuszczenia, że rozpoczynają się zaburzenia lękowe i depresyjne

 

– podkreśla Marlena Kazoń.

 

Jak dodaje, samotność to stan, w którym na różnych płaszczyznach życia człowiek doświadcza tego, że nie ma na kogo liczyć, jest pozostawiony sam sobie. Może być to stan krótkotrwały, związany z różnymi okolicznościami życiowymi lub trwający przez dłuższy czas. Wszystko zależy od tego, ile potrwa nasza praca nad tworzeniem z innymi ludźmi bliskich relacji. Jeżeli jednak przez dłuższy czas nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z naszym osamotnieniem, terapeutka zachęca do skorzystania z psychoterapii, na której możemy przyrzeć się temu, jakie przyczyny ma nasza samotność. Czasami trudno jest poradzić sobie z nią samemu, co jest zupełnie zrozumiałe, a szukanie pomocy u specjalistów w takich sytuacjach nie jest zupełnie powodem do wstydu. 

 

Sprawdź też: Osobowość INTJ – co to jest?

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ