Friday, October 11, 2024
Home / PARTNER MK  / Dlaczego wysypianie się ma tak wielkie znaczenie? 5 powodów

Dlaczego wysypianie się ma tak wielkie znaczenie? 5 powodów

No to dobrej nocy

Sen

fot. Envato Elements

Dorosły człowiek powinien przesypiać około 8 godzin na dobę, tymczasem wielu z nas śpi zaledwie 5-6 godzin każdej nocy. Niedosypianie może powodować trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków, gdyż pojawiają się problemy z koncentracją. Ponadto osoby, które śpią zbyt mało, mają większe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, częściej też zapadają na różnego rodzaju choroby. Oto 5 powodów, dla których warto się wysypiać

 

1. Sen jest ważny dla zdrowia fizycznego

Duże ilości snu zalecane są przede wszystkim osobom chorym, co nie jest przypadkowe. Organizm w tym czasie regeneruje się najlepiej, nabywając dodatkowo odporność. Walka z infekcjami nie obejdzie się bez zdrowego, wielogodzinnego snu. Osoby, które nie dosypiają, częściej zapadają na cukrzycę typu drugiego. Okazuje się, że już po tygodniu wprowadzają swój organizm w stan przedcukrzycowy. W profilaktyce cukrzycy coraz więcej miejsca poświęca się nie tylko zdrowej diecie, lecz również regularnemu trybowi życia. Sen pozwala również uchronić się przed chorobami kardiologicznymi.

Sen jest ważny dla zdrowia fizycznego

fot. Envato Elements

2. W trosce o zdrowie psychiczne

Wielogodzinny, spokojny sen pozwala zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, lecz również psychiczne. Ma to związek między innymi z wydzielaniem tak zwanych hormonów szczęścia ‒ serotoniny i dopaminy ‒ które jest zaburzone u osób niedbających o odpowiednią ilość snu. Ponadto badania wykazują, że pacjenci cierpiący na depresję zwykle mają problemy ze snem, co dodatkowo pogłębia chorobę. Sen pozwala także budować relacje międzyludzkie ‒ niewyspani jesteśmy bowiem nastawieni wrogo do innych, zwłaszcza tych, których nie znamy. Jeśli więc chcemy pozytywnie patrzeć na świat, powinniśmy zacząć się wysypiać. Pomoże w tym odpowiednie przygotowanie sypialni ‒ niezbędne produkty znajdziemy w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/.

3. Sen poprawia koncentrację i zdolności poznawcze

Gdy jesteśmy niewyspani, trudno nam skupić się nawet na najprostszych obowiązkach. Stajemy się nieproduktywni, nie potrafimy wykonać zadań, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Osoby niedbające o dobrą jakość snu, zwykle nie rozwijają swojej kariery zawodowej, nie są również zainteresowane poszerzaniem horyzontów myślowych. Nasz mózg, celem przyswajania kolejnych informacji, musi być wypoczęty i zregenerowany. Każdy, kto próbował uczyć się po nieprzespanej nocy, doskonale wie, że wiadomości nie chcą wchodzić do głowy. Tymczasem osoby, które przesypiają przynajmniej 8 godzin na dobę, częściej awansują w pracy oraz dbają o samorozwój. Jeśli brakuje nam sił do działania w tym aspekcie, warto skupić się na zdrowym, regularnym śnie. Wybierzmy więc dobry materac 160 x 200, który spełni nasze oczekiwania, dobierzmy dla siebie odpowiednią pościel i zadbajmy o to, aby wysypiać się każdej nocy.

4. Sen pozwala utrzymać prawidłową masę ciała

Brak snu sam w sobie nie powoduje, że tyjemy, jednak osoby, które śpią zbyt mało, często uskarżają się na problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wynika to z faktu, iż hormony odpowiedzialne za poczucie głodu i sytości (leptyna i grelina) nie działają w sposób prawidłowy. Trudno więc stwierdzić, kiedy jesteśmy najedzeni, sięgamy więc po kolejną porcję dania. Ponadto nasz układ pokarmowy może być przeciążony, gdyż nie ma on odpowiedniej ilości czasu na regenerację. W nocy zasadniczo nie powinniśmy spożywać posiłków, nawet lekkostrawnych. Jeśli nie jesteśmy wyspani, nie mamy też wystarczająco dużo sił na aktywność fizyczną, która pozwala utrzymać prawidłową wagę. W trosce o sylwetkę, warto zacząć się wysypiać.

5. Brak snu naraża na stres

Żyjemy w czasach, w których duży poziom stresu stał się czymś oczywistym, a napięcie towarzyszy na co dzień niemal każdemu człowiekowi. Okazuje się jednak, że stresująca może być nie tylko praca ‒ brak snu również powoduje, że czujemy się zestresowani. Ma to związek z wydzielaniem nadmiernych ilości hormonu stresu ‒ kortyzolu. Nie zawsze musi być on postrzegany negatywnie ‒ o poranku pozwala nam bowiem obudzić się i zebrać siły, aby rozpocząć nowy dzień. Umożliwia również czuwanie w sytuacji, gdy jest to konieczne. Niemniej jednak należy zachować balans pomiędzy „dobrym” a „złym” kortyzolem. O tym drugim możemy mówić, gdy nasz organizm wydziela go w nadmiarze. Na szczęście wystarczy tylko zacząć przesypiać każdej nocy minimum 8 godzin, aby zredukować poziom nagromadzonego napięcia i poczuć się lżej. Warto pamiętać, że zdrowy sen działa nie tylko antystresowo, lecz również znacząco poprawia nastrój, dzięki czemu patrzymy na świat optymistycznie.

brak snu naraża na stres

fot. Envato Elements

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ