Thursday, June 20, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Dlaczego warto zdecydować się na pracę zdalną i gdzie jej skutecznie szukać?

Dlaczego warto zdecydować się na pracę zdalną i gdzie jej skutecznie szukać?

A ty ‒ czy masz szansę na to, aby dobrze zarabiać, pracując w domu?

Praca zdalna

fot. Christina Morillo / Pexels

Praca zdalna ma wiele zalet i jest chętnie wybieraną formą zatrudnienia. Pomimo trendu powrotów do biur dla niektórych specjalistów home office jest koniecznym elementem oferty ‒ nie podejmują oni zatrudnienia bez gwarancji pracy zdalnej. Gdzie szukać ogłoszeń uwzględniających home office?

 

Oferty pracy zdalnej są coraz cenniejsze ‒ pracodawcy ściągają do biur

Przed czasem pandemii praca zdalna bywała dość ekskluzywnym benefitem pracowniczym w nielicznych firmach, które najczęściej pozwalały pracować z własnego mieszkania najwyżej dwa dni w tygodniu. Pojawienie się nowego koronawirusa wymogło upowszechnienie się takiego trybu pracy. I choć okres pandemii dobiegł końca, czas ten na zawsze już zmienił podejście do pracy zdalnej. Okazało się, że Polacy polubili działanie z home office i wcale nie chcieli wracać do biur. Pracodawcy musieli wziąć to pod uwagę, jeśli chcieli zatrzymać pracowników, a także skutecznie rekrutować nowych kandydatów.

 

W branży takiej jak IT praca zdalna stała się już standardem, a nie przywilejem. Rynek zatrudnienia zmienia się jednak dynamicznie. Obecnie nastały czasy, w których to tylko doświadczeni specjaliści mogą dyktować warunki, a wyraźnym trendem jest tak zwany back to office, czyli powrót do pracy stacjonarnej i hybrydowej. Widać to nawet w ogłoszeniach o pracę z dużych miast, takich jak Częstochowa, które znajdziemy np. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/czestochowa;l. Jednak nie wszystkie firmy wycofały oferty w pełni zdalnego zatrudnienia. W niektórych branżach home office to konieczność, chociażby właśnie ze względu na deficyty wykwalifikowanych pracowników i przymus szukania ich także w innych częściach kraju. Wciąż nie brakuje również ofert współpracy międzynarodowej.

Niewątpliwe zalety pracy zdalnej ‒ dlaczego to tak kuszący tryb?

Praca zdalna jest bardzo doceniana przez pracowników i nie ma się czemu dziwić, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim w takim trybie nie traci się czasu, energii oraz pieniędzy na, często bardzo uciążliwe, dojazdy do miejsca zatrudnienia. Najczęściej praca zdalna związana jest także z elastycznymi godzinami wykonywania swoich obowiązków.

 

Można swobodnie odprowadzić dziecko do przedszkola, wyjść do lekarza czy załatwić coś w urzędzie w razie takiej potrzeby. Pomaga to skuteczniej planować swój grafik i sprawniej utrzymywać równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, co z kolei przyczynia się do większego zadowolenia i satysfakcji pracownika.

Praca zdalna

fot. Anastasia Shuraeva / Pexels

Osoby wykonujące obowiązki zawodowe w domowym biurze przyznają również, że, jak wydawać by się mogło paradoksalnie, są bardziej efektywne. Pracownicy zdalni lepiej planują swoje działania i sprawniej zarządzają własnym czasem. Okazuje się, że to właśnie w biurach znajduje się najwięcej rozpraszaczy, które przeszkadzają rozwijać maksimum możliwości. W domu brak także bezpośredniej kontroli szefa, co natomiast wpływa na obniżenie poziomu stresu. Co cenione, home office można także urządzić w pełni wedle własnych upodobań.

 

Takie biurko jak chcieliśmy, najwygodniejsze krzesło, ulubione rośliny w koło — wszystko to wpływa na komfort i motywację do pracy. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości praca zdalna bywa również szansą na znacznie lepsze zarobki, przy jednoczesnym zachowaniu niższych kosztów życia. Firmy z dużych miast oferują zwykle wyższe wynagrodzenia i częściej rekrutują także pracowników zdalnych.

Branże, w których masz szansę na home office

Zatem, jeśli tylko pozwala nam na to nasza branża, warto szukać pracy zdalnej. Taką możliwość mają m.in. specjaliści z różnych obszarów IT. W tym sektorze home office bardziej jest już właściwie standardem niż przywilejem. Pracą zdalną często cieszą się także freelancerzy z różnych dziedzin. Obszary, w których wciąż da się spotkać oferty zatrudnienia w pełnym systemie zdalnych to m.in.:

 

• ekonomia i finanse,

• ubezpieczenia,

• księgowość, rachunkowość,

• kadry, HR,

marketing i PR,

• grafika komputerowa,

• montaż video,

• redakcja, dziennikarstwo, copywriting,

• obsługa klienta,

• edukacja,

• tłumaczenia,

• sprzedaż internetowa.

 

Możliwości znalezienia pracy zdalnej poszerza również znajomość języka angielskiego oraz innych języków obcych. Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność w Polsce oraz w innych krajach szuka pracowników zdalnych gotowych działać w multikulturowym środowisku. Zatrudnienie u zagranicznej firmy nie jest dziś problemem.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy zdalnej z całej Polski?

Portal GoWork.pl to jedna z największych stron z ogłoszeniami o pracę z całego kraju. W tej bazie ofert znajdują się też tysiące propozycji zawiązania zdalnej współpracy. Wystarczy, że użytkownicy szukający zatrudnienia na home office skorzystają z zakładki “praca zdalna” widniejącej na górze portalu, a serwis wyświetli tylko ogłoszenia dla chcących działać z domowego biura. Oferty można zawężać jeszcze bardziej, na przykład na podstawie stanowiska lub branży, typu preferowanej umowy, a także formy etatu.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ