Dlaczego warto postarać się, pisząc list motywacyjny i co musi się w nim znaleźć?
Nowa praca, nowe perspektywy
Choć wielu pracodawców i rekruterów nie wymaga obecnie od kandydatów listu motywacyjnego (popularniejsze stało się prezentowanie portfolio i realnych dokonań w swojej karierze), nie oznacza wcale, że całkowicie zniknął on z aplikacji o pracę. Przekonaj się, jak dobrze napisany list motywacyjny może ją uatrakcyjnić
Dobrze napisany list motywacyjny może skłonić pracodawcę do zaproszenia autora takiego dokumentu na rozmowę, by dowiedzieć się więcej o jego kompetencjach czy dotychczasowej karierze. W Internecie można znaleźć wiele gotowych listów motywacyjnych. Warto jednak pamiętać, że przy tworzeniu tego typu treści pójście na łatwiznę rzadko kiedy jest rozwiązaniem.
Listy motywacyjne są już niemodne? Wielu rekruterów ich oczekuje
Obecnie odchodzi się od tradycyjnych form prowadzenia rekrutacji, a ze względu na rozwój firm outsourcingowych, specjalizujących się w tym zakresie (np. podczas poszukiwania nowych pracowników w branży IT), standardowa aplikacja nie jest już tak popularna, jak jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że całkowicie z nie zrezygnowano, a praca Wrocław – aplikuj.pl czy innych miejscach w Polsce wymaga przygotowania zarówno CV, jak i listu motywacyjnego. Drugi z tych dokumentów często bywa ignorowany przez kandydatów, a wielu z nich decyduje się na użycie jednego z „gotowców” dostępnych w Internecie.
Mimo że jest to z pewnością prostsze i mniej czasochłonne rozwiązanie, warto zdecydować się na samodzielnie napisany list motywacyjny. Przede wszystkim dlatego, że forma ta jest ściśle powiązana z firmą, w jakiej planujemy rozpocząć pracę. Gotowe treści opierają się często na wykorzystywaniu uniwersalnych zwrotów i form, co odbiera atrakcyjność takiemu listowi. Warto zadbać o to, by całość brzmiała wiarygodnie i odnosiła się do konkretnych etapów kariery zawodowej kandydata.
Co powinno się znaleźć w dobrze napisanym liście motywacyjnym?
Atrakcyjny list motywacyjny może przesądzić o tym, czy kandydat zostanie zaproszony do uczestnictwa w dalszych etapach rekrutacji. Oczywiście nie ma jednego wzoru tego dokumentu, który daje stuprocentową gwarancję zatrudnienia, jednak warto zadbać, by w treść listu motywacyjnego wpleść kilka istotnych informacji. Przede wszystkim warto podać, skąd dowiedzieliśmy się o wakacie (znajomy zatrudniony w tej firmie, serwis z ofertami, media społecznościowe, strona główna przedsiębiorstwa). Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, która forma docierania do zainteresowanych pracą jest najskuteczniejsza.
Dobrze jest również spersonalizować list i zwracać się bezpośrednio do osoby rozpatrującej aplikacje. Czasem może być to po prostu rekruter wyznaczony przez właściciela firmy, ale w większych przedsiębiorstwach czy korporacjach kandydatami zajmują się oddzielne działy. List motywacyjny może również trafić do szefa sektora, w którym chcemy pracować, dlatego przed wysłaniem listu dobrze jest sprawdzić wszystkie niejasności. Wpadka przy tworzeniu aplikacji o pracę może skutkować tym, że podanie takiego kandydata od razu ląduje w koszu.
List motywacyjny – dlaczego Ty i dlaczego ta firma
Aplikacja o pracę powinna być ściśle powiązana z przedsiębiorstwem, z którym kandydat planuje związać swoją przyszłość. Jeśli dana osoba ma bogate doświadczenie i pracowała w różnych branżach, w liście motywacyjnym warto uwzględnić te etapy swojej kariery, które będą atrakcyjne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Dokument ten ma przede wszystkim podkreślić, dlaczego to właśnie ten, a nie setka innych osób nadaje się do pracy na danym stanowisku. Więcej o listach motywacyjnych i o tym, jak dobrze je konstruować, można przeczytać w artykule: List motywacyjny – dlaczego warto go napisać?