Friday, June 14, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Dlaczego warto inwestować w kominek na pellet?

Dlaczego warto inwestować w kominek na pellet?

Eko kominek ‒ rzecz miła jesienią

Pellet

fot. Minerva Studio / Adobe Stock

Rosnące ceny węgla, prądu oraz gazu ziemnego sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów w sezonie zimowym. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zakup kominka na pellet. Nowoczesne kominki to innowacyjne konstrukcje, które są wydajne i łatwe obsłudze. Do ich zasilania wykorzystuje się pellet, ekologiczne paliwo, które nie zanieczyszcza środowiska naturalnego

 

Kominek na pellet ‒ wydajność i efektowny wygląd

Kominki od zawsze cieszyły się w Polsce dużą popularnością. Poza ogrzewaniem pomieszczeń pełnią również funkcję dekoracyjną, tworząc w domu ciepłą i przyjazną atmosferę. Dawniej w domach montowano konstrukcje wyposażone w otwarte palenisko, potem upowszechniły się tzw. wkłady kominkowe. Obecnie najlepsi producenci oferują swym klientom innowacyjne kominki na pellet z płaszczem wodnym lub urządzenia nadmuchowe z systemem dystrybucji ciepłego powietrza. Tego rodzaju sprzęt wyróżnia się dużą wydajnością i pozwala na ogrzewanie całego domu. Zastosowanie zamkniętej komory spalania daje możliwość montażu kominków również w budynkach wyposażonych w rekuperację. Kominek na pellet wyposażony jest w zasobnik oraz podajnik dostarczający paliwo do paleniska. Ciekawym rozwiązaniem jest aktywny system czystej szyby. Specjalnie zaprojektowane kanały gorącego powietrza tworzą kurtynę powietrzą, zapobiegającą brudzeniu się szyby. To sprawia, że palenisko zawsze wygląda czysto i efektownie.

Innowacyjne rozwiązania wpływające komfort użytkowania

W nowoczesnych kominkach na pellet zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na poprawę komfortu korzystania z tego rodzaju urządzeń grzewczych. Jednym z nich jest system automatycznego rozpalania i wygaszania paleniska, który pozwala na utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Na wyróżnianie zasługuje również system automatycznego czyszczenia paleniska. Dzięki niemu rola użytkownika kominka ogranicza się do uzupełniania paliwa oraz comiesięcznego usuwania popiołu zebranego w szufladzie. Kolejnym udogodnieniem stosowanym przez renomowanych producentów kominków na pellet jest tzw. programator tygodniowy. To elektroniczny sterownik pozwalający na ustawianie pożądanej temperatury każdego dnia i o każdej porze. Jego zastosowanie przyczynia się optymalizacji kosztów ogrzewania. Coraz więcej producentów decyduje się na dołączenie do swoich urządzeń grzewczych specjalnych aplikacji. Dzięki nim użytkownik może sterować najważniejszymi funkcjami kominka zdalnie, za pomocą smartfonu lub innego urządzenia mobilnego.

Pellet ‒ ekologiczne paliwo pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii

Należy podkreślić, że nowoczesne kominki na pellet są nie tylko wydajne i oszczędne, ale również ekologiczne. Do wytwarzania paliwa używa się odpadów drzewnych, które po sprasowaniu tworzą łatwopalny granulat. Do produkcji pelletu wykorzystuje się materiały pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, a podczas jego spalania do atmosfery trafia niewiele szkodliwych substancji. Dobrej jakości paliwo nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a jego przechowywanie nie nastręcza żadnych trudności. Organiczny popiół powstały po spaleniu pelletu może zostać z powodzeniem wykorzystany jako nawóz do trawników. Wszystko to sprawia, że to ekologiczne paliwo cieszy się coraz większą popularnością i wraz z nowoczesnymi kominkami może być z powodzeniem stosowane do ogrzewania domów. Zakup kominka na pellet to inwestycja, która z pewnością się opłaci i pozwoli znacząco ograniczyć koszty wytwarzania energii cieplnej w sezonie zimowym.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ