Thursday, November 30, 2023
Home / PARTNER MK  / Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw

Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw

Na placu zabaw znikają granice i dzieci z całej okolicy mogą się spotykać i bawić razem

Ruch to zdrowie

Place zabaw dla twojego dziecka/ fot. materiały prasowe

Chodzenie z dzieckiem na plac zabaw to nie tylko kolejny banalny sposób na spędzenie wolnego czasu i zabawienie malucha. To także okazja do poznania nowych przyjaciół, wyrobienia dobrych nawyków rzutujących na zdrowie i samopoczucie dziecka w przyszłości, a przy okazji szansa na wieloobszarowy rozwój dziecka

 

Ruch i świeże powietrze

Przebywanie na świeżym powietrzu, a zwłaszcza zewnętrzna aktywność fizyczna jest dobra nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Natomiast wyjście na plac zabaw to dla najmłodszych najprzyjemniejsze możliwe ćwiczenie, dla dorosłych zaś – szansa na chwilę relaksu, gdy dziecko zajęte jest swoimi sprawami. Jednak nie tylko zabawę fundujemy naszym dzieciom zabierając je na plac zabaw: dajemy im również okazję do wielopłaszczyznowego rozwoju. Każdy producent placów zabaw projektuje zabawki i sprzęty w taki sposób, by stymulowały różne zmysły i zapewniały dużo bodźców, dzięki którym korzystający z nich maluch rozwinie życiowe umiejętności i wykształci odruchy przydatne w codzienności.
Regularnie odwiedzając z dzieckiem plac zabaw wyrabiamy w nim nawyk spędzania czasu na świeżym powietrzu: zachowanie, które w przyszłości może się okazać zbawienne dla zdrowia i kondycji naszej pociechy. Lekarze zalecają regularną aktywność fizyczną jako profilaktykę wielu chorób. Z drugiej strony badania naukowe jasno pokazują, że nawyki nabyte w dzieciństwie są najsilniejsze, w związku z czym warto przyzwyczajać dzieci do regularnej aktywności już od najmłodszych lat. Wychodzenie na plac zabaw to sposób do wplecenia ruchu w zabawę i przyjemne spędzanie czasu.

Budowanie więzi

Place zabaw to obiekty bardzo niedoceniane: mało kto zdaje sobie sprawę, jakie mają znaczenie tak dla pojedynczych dzieci i ich rodziców, jak i dla całej społeczności. Na placu zabaw znikają granice i dzieci z całej okolicy mogą się spotykać i bawić razem. Tak samo jest w publicznych przedszkolach i szkołach, gdzie dzieci mogą mieć jedyną szansę poznania osób zupełnie od nich innych: żyjących w inny sposób, wychowanych w innej kulturze czy wyznających inne wartości. Takie doświadczenie otwiera oczy na świat i pozwala malcom zachwycić się jego bogactwem i różnorodnością. Uczy empatii i myślenia nieschematycznego, patrzenia z wielu perspektyw na problemy, a przede wszystkim pokazuje, że można żyć inaczej i że nie zawsze to my mamy rację.
Również rodzice mogą czerpać ze spotkań na placu zabaw: podczas gdy dzieci zajmują się sobą, ich opiekunowie mogą się poznać i porozmawiać. Wiele osób zajmujących się dziećmi, zwłaszcza matek, może się czuć wykluczonych z życia towarzyskiego, jednak fakt, że w pewnym momencie to dziecko, a nie znajomi są priorytetem nie znaczy, że należy rezygnować z dbania o swoje potrzeby społeczne. Na placu zabaw każdy opiekun może poznać innych opiekunów, z którymi łączy ich opieka nad dziećmi, a dzielić może bardzo wiele. Próba znalezienia wspólnego języka to ćwiczenie z empatii i otwartości, które powinniśmy podjąć dla dobra naszych dzieci i naszego własnego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

 

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ