Monday, May 27, 2024
Home / POLECAMY  / Dlaczego warto być mamą? Macierzyńska przygoda

Dlaczego warto być mamą? Macierzyńska przygoda

Czy warto postawić na macierzyństwo?

Szczęśliwa kobieta z dzieckiem leży na łóżku.

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że kobiety, które urodziły chociaż jedno dziecko są zdrowsze. / fot. Canva

Bycie matką to wyjątkowa przygoda, pełna miłości, wyzwań i nieocenionych chwil. Czy warto podjąć macierzyńską rolę? Wielu doświadczonych rodziców twierdzi, że jest to najpiękniejsze i najważniejsze doświadczenie w życiu. Bycie mamą oferuje wyjątkową okazję do pielęgnowania więzi emocjonalnych z drugim człowiekiem i odgrywania niezastąpionej roli w jego rozwoju. To bezcenne uczucie obserwować, jak dziecko rośnie, uczy się i rozwija pod naszym wpływem. Jednak macierzyństwo to również wyzwanie, wymagające poświęcenia i gotowości. Dlaczego warto być mamą? Przyjrzyjmy się, jakie korzyści niesie ze sobą niezwykła droga rodzicielstwa, z punktu widzenia mam

 

Mamą być, zanim pojawi się dziecko na świecie

Myśląc o macierzyństwie, marzymy o chwilach posiadania dzieci, przytulenia, pocałowania. Często zapominamy, że przyjmujemy rolę mamy wtedy, kiedy uda nam się zajść w ciążę. Już pierwsze 9 miesięcy to chwile, dla których warto zostać mamą. Nasze hormony buzują! Poznasz siebie w innym świetle. Czasami będzie zabawnie, czasami przygnębiająco, czasami ekscytująco, ale na pewno nie zapomnisz tych chwil do końca życia. Nagle poznasz swoje mocniejsze i słabsze strony, o których wcześniej nie wiedziałaś. Sama nie poznasz?  Twoi przyjaciele i rodzina z pewnością zwrócą uwagę, jak bardzo się zmieniłaś.

 

Poród boli. Czy warto zostać mamą?

„Gdy urodziłam pierwszą córeczkę pomyślałam, że już nigdy więcej. Minął rok i zdecydowałam się na kolejne dziecko. Warto zajść w ciążę, bo o porodzie po ciąży bardzo szybko się zapomina. Czy boli? Boli, ale nie do tego stopnia, by odmówić sobie tej najcudowniejszej przyjemności, aby zostać matką, najważniejszą osobą w życiu dziecka”

— tłumaczy Magdalena – mama 2-letniej Emilki i noworodka.

 

Bardzo prawdopodobne, że maleństwo będzie podobne do Ciebie, a jednocześnie zupełnie inne. To osoba, którą będziesz mogła i miała prawo obserwować każdego dnia. Poznaj nieco powodów, dla których warto odwrócić swoje życie o 180 stopni, stawiając na macierzyństwo.

 

Zobacz również:

„Jak to nie cieszysz się po porodzie? Chyba coś z tobą nie tak!”

 

Czas dorosnąć! Jestem odpowiedzialna i zdeterminowana

Dziecko uczy odpowiedzialności. Z  odpowiedzialnej wyłącznie za siebie, nagle stajemy się kimś najważniejszym dla drugiego – małego człowieka. Już nie masz wyjścia: musisz pracować, musisz zarabiać, musisz ugotować obiad, czy zrobić pranie. Czy dlatego warto mieć dzieci? Oczywiście, że tak! Obowiązki budują dojrzałą, świadomą i bardziej zdeterminowaną kobietę.  Pragnienie podarowania dziecku tego, co najlepsze, zachęca do osiągania celów. Efektywność  działań wbrew pozorom,  zwiększa się wraz z narodzinami kolejnego członka rodziny.

 

Kobieta, która jednocześnie karmi i pracuje.

Mama potrafi robić kilka rzeczy jednocześnie. / fot. Canva

 

Dlaczego warto być mamą? Bezwarunkowa miłość

Nikt tak nie kocha, jak dziecko. A przynajmniej małe dziecko. Dlaczego warto zostać mamą? Ponieważ masz szansę doświadczyć największej i niewyobrażalnej miłości. To coś zgoła odmiennego, niż uczucie do chłopaka, narzeczonego, męża. Miłość do dziecka jest bezgraniczna i bezwarunkowa. To maleństwo patrzy na Ciebie z ogromną ufnością, a Ty każdego dnia jesteś w stanie poświęcać się dla niego po to, aby było zdrowe i szczęśliwe.

 

Marzenia rodziny

„Uwielbiam być mamą i spełniać marzenia swoje oraz całej rodziny. Mamy ich całkiem sporo, a każdy zrealizowany cel wiąże się z radością nie do opisania. Macierzyństwo pozwala zapewnić dzieciom lepsze życie, niż to nasze z przeszłości. Albo przynajmniej równie dobre!”

— o marzeniach wspomina Joanna – mama czwórki dzieci.

 

Często marzenia naszych dzieci, pokrywają się z naszymi, niespełnionymi pragnieniami z dzieciństwa. Gdy umożliwisz córce i synowi podążenie za celami, odczujesz ogromną satysfakcję. Oczywiście wiadomo, wszystko ma swoje granice i nie warto obarczać dziecka swoimi niezrealizowanymi ambicjami. Bycie mamą oznacza najcudowniejszą metamorfozę w magiczną wróżkę, pomagającą spełniać marzenia.

 

Bo: „Każde wyzwanie czyni nas silniejszym”

Zostać mamą to podjąć wyzwanie. Mówią, że bycie mamą oznacza najcięższą pracę, a zarazem największą radość w życiu. Wyzwaniem może być pierwsze dziecko, wyzwaniem może być połączenie pracy z macierzyństwem, wyzwaniem może być opieka nad niemowlakiem bez pomocy innych. MAMA to nie tylko osoba, która kocha bezgranicznie, to również prawdopodobnie najważniejsza rola w życiu wielu kobiety. Czy jesteś gotowa, aby podjąć wyzwanie?

 

Sprawdź również:

Powrót do pracy po macierzyńskim — szansa, konieczność, fikcja?

 

Kobieta w roli mamy, dźwiga swoje dziecko.

MAMA to nie tylko osoba, która kocha bezgranicznie, to również prawdopodobnie najważniejsza rola w życiu każdej kobiety. fot. Canva

 

Odkrycie piękna po czasie

„Naprawdę coś w tym jest. Kiedyś nie dbałam o siebie tak bardzo, jak teraz. Chociaż jestem młodą kobietą, to poczucie własnego stylu i piękna odnalazłam dopiero po narodzinach córek. Dlaczego tak się stało? Nagle, odczułam potrzebę bycia piękną i to niekoniecznie tylko dla siebie. Pragnę pokazać moim córkom, jak ważna jest pewność siebie. Mogę osiągnąć ten cel, będąc przekonaną o swoim atutach kobietą. Dlatego dbam o dietę, ćwiczenia i zdrowy umysł. Wiem, że moje dzieci bacznie mnie obserwują i naśladują. Marzę o tym, aby wspólnie z dziewczynkami przejść przez życie w przekonaniu o własnej wartości”

— komentuje tezę 40-letnia Karolina, mama Julki i Antosi.

 

Mama i dziecko – odzyskaj dziecięcą radość

„Uwielbiam to, gdy czuję się jak mała dziewczynka, bawiąc się z dzieciakami w księżniczki. Czuję niepohamowaną radość, gdy przenosimy się w dalekie, nieznane, ale magicznie piękne krainy. Warto być mamą, aby ponownie obudzić w sobie dziecko i poczuć dziecięcą radość!”

— podaje kolejny argument za macierzyństwem Joanna.

 

Życie jest poważne, ciągle gdzieś biegnie i ciężko się zatrzymać. Bycie mamą to próba odszukania czasu na beztroską zabawę i chwilę zapomnienia. To wtedy przypominamy sobie, co w życiu jest najważniejsze.

 

Przeczytaj koniecznie: 

„Wmawiają mi, że jestem gorsza, bo nie chcę mieć dzieci!”

 

Zostań mamą i doceń czas tylko dla siebie

„Gdy nie miałam dzieci, to wydawało mi się, że na nic nie mam czasu. Absurdalne, a jednocześnie tak powszechne zjawisko. Macierzyństwo to najszybsza droga, aby stać się perfekcjonistką w planowaniu czasu

— zwraca uwagę Karolina.

 

Macierzyństwo uczy organizacji! Nagle okazuje się, że jesteś w stanie zrobić więcej niż zazwyczaj. Dzieci, praca i czas dla siebie – tak, Ty to wszystko ogarniesz. Nie zawsze idealnie, ale zawsze najlepiej, jak potrafisz. Chwila w samotności? To bycie mamą sprawia, że zaczynasz doceniać najdrobniejsze rzeczy. Macierzyństwo budzi zaspaną wdzięczność.

 

Wyjątkowe chwile z rodziną

To magiczny argument, dla którego warto zostać mamą. Święta, wakacje, urodziny… okazji jest wiele, aby dzielić radość wśród najbliższych. Są dni, w których potrzebujemy bliskości, wzruszeń, ciepła, wsparcia, a dziecko to „maszynka” do wyciskania pozytywnych emocji. Świetnie być mamą właśnie dla takich chwil!  Wzajemne poczucie bezpieczeństwa, miłości i radości kreuje niesamowite doznania.

„Smutek dzielony z drugą osobą jest połową smutku, radość dzielona z kimś jest podwójną radością”.

 

Dlaczego warto być mamą? Aby stworzyć szczęśliwą rodzinę.

„Smutek dzielony z drugą osobą jest połową smutku, radość dzielona z kimś jest podwójną radością”. / fot. Canva

 

Dziecko sprawi, że staniesz się FIT mamą

Pół żartem, a pół serio to dzieci są magiczną receptą na bycie „fit”. Planujesz karmić dziecko po narodzeniu naturalnym mlekiem? Siłą rzeczy, tracisz na wadze. Dziecko musi jeść zdrowo, to i Ty jesz, bo przecież nie będziesz gotowała dwóch obiadów. Maluch potrzebuje ruchu, to biegasz za tym bobasem tam i z powrotem. Najpierw naciesz się ciążowym brzuszkiem, a później obserwuj, jak Twoje ciało staje się FIT. Prawdopodobnie to taki moment w  życiu, w którym przeżyjesz swoją największą metamorfozę. Twoja zmiana nie będzie dotyczyła wyłącznie wyglądu.

 

Rola mamy to najskuteczniejszy trening kreatywności i cierpliwości

Czy należysz do tych kobiet, które nie wytrzymały jeszcze żadnego planu treningowego dłużej niż miesiąc? To mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Warto być matką, aby w końcu udowodnić sobie, że potrafisz! Trochę jesteś postawiona w sytuacji bez wyjścia, co nie zmienia faktu, że każdego dnia odbędziesz trening i staniesz się coraz silniejsza.

Dzieci uczą co najmniej dwóch rzeczy: kreatywności i cierpliwości. Staniesz się mistrzynią w wymyślaniu zabaw i bajek na dobranoc. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak nieograniczona jest Twoja wyobraźnia. Cierpliwość? Nauczysz się jej, gdy kolejny raz będziesz przewijała pieluchę, tłumaczyła, że nie można lub gdy zauważysz, że Twoje dziecko po raz kolejny  rozwija artystyczne skrzydła na ścianie w salonie.

 

 

Może zainteresuje cię również:

Antyporadnik: Wyzwolona mama, czyli jak być autentyczną w macierzyństwie?

 

Warto być matką, aby poznać, co to cud

„Dla niektórych śmieszny powód, a dla mnie najwspanialsza odpowiedź na pytanie: „Dlaczego macierzyństwo jest tyle warte?”. Czy wierzę w cuda? Do czasu pierwszego porodu, nie wierzyłam. Tak, przez całą ciążę nie wierzyłam w cuda! Aż cud się stał i nie miałam wyjścia, musiałam uwierzyć. Wyobrażasz to sobie: jakiś sprytny plemnik z magiczną komórką jajową łączy się i powstaje dziecko! Mały człowiek, którego serce bije już od 9 miesięcy, a za chwilę zobaczy świat, pozna co to łzy radości i szczęścia. Ten mały cud to niewinna i bezbronna osoba. Patrzysz na nią i wiesz, że jest czysta, całkowicie oddana. Dlatego fantastycznie być mamą, aby doświadczyć cudu, który rodzi się pod sercem kobiety.”

— podaje kolejny argument za byciem mamą Magdalena.

 

Odnajdź sens życia w roli mamy

Dziecko również ma wielką moc! Potrafi działać jak lekarstwo w postaci zastrzyku energii. Uwierzyć w macierzyństwo, aby ponownie rozwinąć skrzydła. Dzieci sprawiają, że świat nabiera kolorowych barw. Jeżeli nie czujesz się spełniona, masz wrażenie, że nikomu nie jesteś potrzebna, w Twoim życiu dostrzegasz braki, to uwierz, że warto zostać kimś więcej! Kimś, kto ma ogromny wpływ na rozwój i przyszłość drugiego człowieka. Zostać mamą oznacza SZCZĘŚCIE.

 

Macierzyństwo źródłem mocy

„Zdradzę Wam sekret. Gdy już naprawdę nie mam siły, takie chwile zdarzają się rzadko, ale jednak, patrzę na dzieci. One mają w sobie ogromną moc. Wyczuwają, że jest ciężko, chociaż nic nie mówię. Wystarczy jedno przytulenie, uśmiech w moją stronę, słowa „kocham Cię mamo”, a powracam do świata żywych ze zdwojoną siłą. Kiedy koleżanki pytają mnie, czy dobrze mi jest w roli mamy? Odpowiadam: Tak, bo bez dzieci po prostu nie dałabym sobie rady„.

mówi 35-letnia Joanna – mama Zuzi i Grzesia.

 

Szczęśliwa kobieta i małe dziecko

Mama, czyli ktoś, kto ma ogromny wpływ na rozwój i przyszłość drugiego człowieka. / fot. Canva

 

Nikt nie zastąpi mamy

Warto być mamą, aby  poczuć, jak to jest być niezastąpioną. Mówi się, że: „mama to osoba, która zastąpi każdego, ale nikt nie zastąpi mamy”.

„Czuję całą sobą, że to prawda. Moje córki mają naprawdę cudownego tatę, doskonałych dziadków, zabawne ciotki i wujków, a mimo to zawsze odczuwają, gdy brakuje mnie w towarzystwie innych. Pragną matczynej bliskości, a podczas choroby zasypiają dopiero w mojej obecności. Dla nieobeznanych w temacie może to być męczące. Dla mnie bycie potrzebną zawsze było wyróżnieniem”.

— dodaje Joanna.

 

Bycie mamą oznacza zdrowie!

Kobiety, które urodziły chociaż jedno dziecko są zdrowsze. Podobno również mamy, które praktykowały karmienie piersią, rzadziej chorują na raka jajników i sutków. Czy to prawda? Badania Amerykańskiej Akademii Pediatrii potwierdzają, że tak. Cudowna miłość, zaufanie, świat pełen barw, powrót do dzieciństwa i zdrowie to tylko nieliczne powody, dla których  warto być mamą.

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ