Wednesday, April 23, 2025
Home / PARTNER MK  / Dlaczego się pocimy? Wyjaśniamy

Dlaczego się pocimy? Wyjaśniamy

Masz również ten problem?

Nadpotliwość

Nadpotliwość to powszechny problem / fot. Chanintorn.v, Adobe Stock

Niektóre osoby cierpią na nadpotliwość. To zjawisko, które ‒ o ile nie jest uwarunkowane chorobowo ‒ nie jest groźne dla zdrowia. Nadprodukcja potu jest jednak nieprzyjemna i bywa krępująca. Jak sobie z nią radzić?

 

Nasz organizm to skomplikowana maszyna, która każdego dnia radzi sobie z różnymi sytuacjami i pełni rozmaite funkcje. Jedną z nich jest termoregulacja. Organizm wydziela pot, aby zoptymalizować temperaturę naszego ciała. Najczęściej możemy takie zjawisko zaobserwować, gdy męczy nas gorączka. Organizm zaczyna produkować pot, aby obniżyć temperaturę. Pocenie się jest zatem naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Jednak nie wszyscy mają takie szczęście, by wydzielać dokładnie tyle potu, ile jest niezbędne dla zdrowia. 

Dlaczego się pocimy?

Czynniki sprzyjające nadpotliwości:

 

Upały – gdy na zewnątrz temperatura oscyluje w okolicach 30 stopni, już nawet najmniejsza aktywność sprawia, że pocimy się zdecydowanie mocniej. Tak nasz organizm chłodzi się, chroniąc nas przed przegrzaniem. Aby zminimalizować pocenie się, należy odpowiednio się nawadniać. Pijmy wodę, ale, uwaga, niezbyt zimną. Organizm musi się napracować, aby dopasować temperaturę wody do temperatury ciała.
Stres – chyba wszyscy wiemy, że sytuacje stresowe sprawiają, że robi się nam gorąco. To naturalna reakcja organizmu na zastrzyk adrenaliny. Dłonie robią się lepkie, twarz czerwienieje, pocimy się pod pachami.
Ubranie – nieodpowiednie, nieprzewiewne, sztuczne ubrania nie pomagają w cyrkulacji powietrza. Gdy cierpimy na nadpotliwość, starajmy się kupować rzeczy z materiałów naturalnych i przewiewnych.
Jedzenie – nasza dieta odgrywa ważną rolę w procesie wytwarzania potu. Szczególnie potrawy z ostrymi przyprawami sprawiają, że zaczynamy się pocić. Uwagę należy zwrócić także na fast foody, które zawierają w swoim składzie mało błonnika, a to sprawia, że są ciężkostrawne. Co za tym idzie produkcja potu wzmaga się.
Choroby – szczególnie te z wysoka gorączką. Organizm, aby wyregulować ciepłotę ciała, wytwarza pot. Nadpotliwość może być też objawem innych, poważniejszych chorób np. zaburzeń pracy tarczycy.

Jak walczyć z nadpotliwością?

Żeby na co dzień zachować higienę i poradzić sobie z nadmiernym wydzielaniem potu, warto trzymać się kilku istotnych zasad. Oto one:

 

Odpowiednia higiena – jeżeli pocimy się często, to częściej musimy również myć te miejsca, które są najbardziej dotknięte problemem nadpotliwości.
Antyperspiranty, blokery potu – warto z nich korzystać. Na uwagę zasługują szczególnie blokery potu np. Perspirex. Ich zadaniem jest zablokowanie nadprodukcji potu. Sama aplikacja jest prosta, a systematyczne ich używanie zminimalizuje pocenie się. Perspirex stosuje się po wieczornej kąpieli, jego działanie jest wydłużone, zazwyczaj aplikację wykonuje się co 3 do 5 dni. Więcej informacji o blokerach potu można znaleźć na stronie https://perspirex.com.pl/.
Depilacja – pot łatwiej osadza się na owłosionej części ciała, tam zbierają się też bakterie, co wywołuje nieprzyjemny zapach.
Odpowiednia dieta – do jadłospisu warto wprowadzić produkty z wapniem, który bierze udział m.in. w regulacji temperatury. Uzupełniajmy też witaminę B, która wspomaga krążenie krwi. Jedzmy produkty lekkostrawne, z wysoką zawartością błonnika, unikajmy ostrych przypraw i wysoko przetworzonej żywności. Unikajmy alkoholu i kofeiny, te produkty pobudzają produkcję potu.
Ubranie – powinno być z naturalnych i przewiewnych materiałów.
Obuwie – najlepiej skórzane, umożliwiające cyrkulację powietrza.
Unikajmy sytuacji stresowych. Nauczmy wyciszać nasz organizm przed wzmożonymi emocjami.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ