Monday, September 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zdrowia jamy ustnej?

Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zdrowia jamy ustnej?

Czy wiesz, jak często warto kontrolować zęby?

stomatolog

fot. Freepik

Regularne wizyty u stomatologa to fundament zdrowia jamy ustnej. Ich zaniechanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – nie tylko w obrębie zębów i dziąseł, ale także wielu innych tkanek i narządów organizmu. Dlaczego regularne wizyty u stomatologa sią koniecznością? Jak często powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny? Podpowiadamy!

 

Od pewnego czasu coraz głośniej podkreśla się, że zdrowie jamy ustnej jest integralnym elementem zdrowia ogólnego. Jeszcze niedawno niewiele osób zdawało sobie sprawę, że stan zębów i dziąseł może mieć wpływ na funkcjonowanie innych układów w organizmie, w tym układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, a nawet immunologicznego. Obecnie pacjenci coraz częściej zdają sobie jednak sprawę, że regularne wizyty u stomatologa to podstawa nie tylko profilaktyki próchnicy, stanów zapalnych przyzębia czy nowotworów jamy ustnej, ale także ważny element zapobiegania i leczenia wielu schorzeń ogólnoustrojowych.

Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są niezbędne?

Według Światowej Federacji Dentystycznej (FDI), próchnica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na całym świecie – z próchnicą w różnym stadium boryka się około 90% światowego społeczeństwa. W Polsce jest jeszcze gorzej – z badań prowadzonych przez ministerstwo zdrowia w ramach programu „Monitoring zdrowia jamy ustnej” wynika, że próchnicę ma 99% Polaków w wieku 35-44 lata.

 

Na statystyki te wpływa kilka czynników: błędy w codziennej higienie jamy ustnej, problemy z dostępem do leczenia stomatologicznego, dieta bogata w cukry proste, a także… unikanie wizyt kontrolnych u dentysty. Tymczasem z próchnicą jest tak samo, jak z wieloma innymi schorzeniami – zdecydowanie lepiej jest jej zapobiegać niż ją leczyć, a jeśli terapia jest konieczna, to dobrze, gdy rozpoczyna się na wczesnym etapie rozwoju choroby.

 

To właśnie z tego względu regularne wizyty u dentysty są tak ważne – podczas rutynowego przeglądu jamy ustnej stomatolog może wykryć zmiany próchnicowe we wczesnym stadium, kiedy do leczenia wystarczą zazwyczaj proste, mało inwazyjne (i zdecydowanie mniej kosztowne) zabiegi zachowawcze. W miarę jak próchnica postępuje, a ubytki obejmują coraz głębsze tkanki zęba, konieczne są już bardziej inwazyjne procedury, np. leczenie kanałowe lub różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne. Tego typu zabiegi są nie tylko bardziej kosztowne i czasochłonne, ale także wiążą się z koniecznością przestrzegania licznych zaleceń.

Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne

fot. Freepik

Regularne wizyty u dentysty są równie istotne w kontekście profilaktyki i szybkiego wykrywania stanów zapalnych i chorób przyzębia, które nieleczone mogą powodować nie tylko przedwczesną utratę zębów, ale – jak dowodzą badania – są powiązane z licznymi chorobami układowymi i ogólnoustrojowymi.

 

• Związek z chorobami serca
Badania wykazały, że u osób ze schorzeniami przyzębia występuje większe ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycę i zawał serca. Co więcej, przewlekłe stany zapalne tkanek jamy ustnej spowodowane chorobami przyzębia mogą utrudniać skuteczne leczenie nadciśnienia.
• Wpływ na cukrzycę
Stany zapalne w jamie ustnej mogą utrudniać kontrolę poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą. Z drugiej strony, według poczynionych obserwacji, diabetycy mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe – jest ona rzadsza i zawiera mniej bakteriobójczych białek. Z tego powodu osoby z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój chorób jamy ustnej, a regularne wizyty u dentysty są wyjątkowo istotne.
• Zdrowie jamy ustnej a ciąża
Choroby przyzębia mogą wpływać na przebieg ciąży i porodu. Prowadzone w licznych ośrodkach naukowych na całym świecie badania dowiodły, że u kobiet ciężarnych z nieleczonym zapaleniem przyzębia rośnie ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Regularne wizyty u stomatologa przed i w trakcie ciąży pomagają je zredukować.

 

Nie można również zapominać, że w ostatnich latach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie rośnie liczba zachorowań na nowotwory jamy ustnej. Do głównych czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się m.in. palenie papierosów, picie alkoholu oraz zakażenia wirusami HPV. Bardzo istotne w kontekście profilaktyki i szybkiej diagnostyki nowotworów obszaru szyi i głowy są regularne wizyty u stomatologa. Wczesne wykrycie zmian zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Jak często powinno się odwiedzać stomatologa?

Częstotliwość wizyt u stomatologa zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Ogólne zalecenia mówią o konieczności odbywania wizyt kontrolnych co najmniej raz na sześć miesięcy. Jednak osoby z wyższym ryzykiem wystąpienia próchnicy czy stanów zapalnych przyzębia – palacze, diabetycy, pacjenci mający kłopoty z przestrzeganiem zasad prawidłowej higieny jamy ustnej – mogą wymagać częstszych wizyt profilaktycznych. Stomatolog zawsze dostosowuje częstotliwość wizyt w taki sposób, aby zapewnić pacjentowi optymalną profilaktykę.

 

Regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz zapobiegania poważnym problemom zdrowotnym. Niewłaściwe dbanie o zęby i dziąsła może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych wpływających na cały organizm. Dlatego warto przestrzegać zaleceń specjalistów i regularnie odwiedzać stomatologa, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem i dobrym zdrowiem przez całe życie.

 

Artykuł powstał we współpracy z Dento Clinic – kliniką stomatologii i medycyny estetycznej w Radomsku z 25-letnim doświadczeniem, które pozwoliło na wypracowanie indywidualnej formuły gabinetu przyjaznego pacjentom.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ