Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Dlaczego raczkowanie jest ważne dla rozwoju dziecka?

Dlaczego raczkowanie jest ważne dla rozwoju dziecka?

Dziecko powinno chodzić na czworaka. Dlaczego? Już tłumaczymy

rajstopy do raczkowania

Dziecko przechodząc z etapu pełzania w raczkowanie, uczy się stabilności / fot. Marvin Lewis / Unsplash

Dzieci tak szybko rosną! Rodzice przekonują się o tym już od pierwszych tygodni ich życia. Intensywny rozwój i wzrost nie pozostaje jednak bez potrzeb. To mama i tata powinni odpowiednio zadbać o sprzyjające warunki. Poza cierpliwością i pokorą, niezbędne okażą się też ubranka, zabawki czy wsparcie rodzica. Pierwszą próbą jest raczkowanie

 

O zasadności raczkowania powstało już wiele publikacji. Jedni uważają, że pominięcie tego okresu i stawanie na nogach nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Jednakże rehabilitanci na całym świecie grzmią i mówią jednym zdaniem – dziecko powinno chodzić na czworaka. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Ogólny rozwój i wspomaganie pracy mięśni

Dzieci nie raczkują już po skończonym miesiącu. Najczęściej dochodzą do tego etapu zaraz po samodzielnym siadaniu. Zwykle przypada to na 6, niekiedy i 10 miesiąc ich życia. Chodzenie na czworaka jest wstępem do dalszego rozwoju i najważniejszej umiejętności, o którą zabiegają rodzice – samodzielnego chodzenia. Czy warto ją pomijać? Nie! Z wielu, bardzo ważnych względów.

Dziecko przechodząc z etapu pełzania w raczkowanie, uczy się stabilności. Jego ciężar ciała zaczyna być podnoszony przez małe rączki na wyprostowanych ramionach. Biodra wciąż mają naturalną, lekko zgiętą i bezpieczną pozycję. Zaczynają też pracować mięśnie, które do tej pory nie były angażowane, m.in. te, które utrzymują postawę w wyproście, a więc dają wstęp do nauki chodzenia. Mięśnie na plecach działają, na ramionach także, a przy okazji aktywizują się też mięśnie na brzuchu, które także odgrywają bardzo ważną rolę w kolejnym kroku. Gdy maluch osiąga pewność i stabilizację przy raczkowaniu, jest już gotowy do nabycia nowych umiejętności. Jednak zanim do tego dojdzie, to rodzic powinien zapewnić jak najlepsze warunki do nauki. Jak to zrobić?

Jak pomóc dziecku w nauce raczkowania

Zastanawiając się, jak najlepiej wspomóc dziecko w procesie raczkowania, mamy kilka złotych rad, które warto zastosować. Przede wszystkim maluch potrzebuje bezpiecznego otoczenia. Dlaczego podłogi w domu powinny być wolne od niebezpiecznych elementów – rozrzuconych klocków, nadmiaru mebli czy brudu. Drugim krokiem to odpowiednie rajstopy do raczkowania z 5 10 15. Pamiętajcie jednak, że należy wybierać takie rozmiary ubranek dla dzieci, jakie obecnie nosi. Ani za małe, bo będą hamować ruch, ani za duże, powodując dyskomfort.

Jakie rajstopy do raczkowania wybrać?

Czy każde rajstopy będą dobre? Nie do końca. Warto sięgnąć po takie, które mają dodatkowe paski ABS, które zminimalizują ryzyko ślizgania się. Pierwsze próby raczkowania będą już dużym wysiłkiem, a dziecko może się zniechęcić, jeżeli wciąż będzie się ślizgać. Pamiętajcie też, że rozmiary ubranek dla dzieci mają znaczenie (https://www.51015kids.eu/tabele-rozmiarow). Nie powinno się kupować „na zapas”, ponieważ dziecko musi czuć maksymalny komfort w poruszaniu się.

Dobrze, gdyby rajstopy były dostosowane do pory roku. Zimą nieco grubsze, ponieważ podłoga może być zimna, niedogrzana, a wiosną – nieco cieńsze, ale wciąż zapewniające komfort cieplny.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ